pic ile akım yükseltme sorunu

Başlatan Ankaralı, 05 Şubat 2008, 23:47:21

Ankaralı

Merhaba Pic Proje ailesi;
Sitede yeniyim.Hemen soruma geçiyim.
Arkadaşlar pic ile adımın her harfini sırayla yakan ve sonunda 3-5 kez flash yaptıran bir devre tasarlamak istiyorum.Kullanıcağım led sayısı toplam 2000 adet.Harflerde ortalama 400 tane falan.İlk önce picin çıkışını 1k lık dirençle bc639 a verdim daha sonra röleyi sürdüm devrem çok kararlı çalışmadı.Aynı güç kaynağından 12V verip pice 7805 ile rölelere direk 12 yi verdim(röleler 12 Vluk).Ledlerin hepsi paralel bağlı.
problemler;
1-)Güç kaynağım bilgisayar powe supplyı olduğu için 12V dan çok akım gelmekte ve 5dk. sonra 7805 i yakıyo.Ne yapsam ne etsem bu sorunu çözemedim.Akımı nasıl azaltabilrim(yükler bağlı değil).?
2-)Röle yerine  güçlü pnp transistör mesela MJE2955(bc639 ile sürücem) kullansam nasıl olur?
3-)Yada Röle yerine Fet mi kullanmalıyım?

Yardımınıza ihtiyacım var.Selametle
@ NEXYS2

hatmeto

ledler paralel olgugu için çekilen akım fazla olur. devre girişindeki 12 V kısmına ledleri seri bağlayarak sür akımı 4 te 1 oranında azaltırsın. PİC i 7805 ile besleyebilirsin PİC çıkışını en az 330 ohm direnç ile transistöre sür. Böylece pic çıkış akımını sınırlamış olursun.
Kolaygelsin....
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

arslan74

Alıntı yapılan: "QarizmaCocuq"Merhaba Pic Proje ailesi;

1-)Güç kaynağım bilgisayar powe supplyı olduğu için 12V dan çok akım gelmekte ve 5dk. sonra 7805 i yakıyo.Ne yapsam ne etsem bu sorunu çözemedim.Akımı nasıl azaltabilrim(yükler bağlı değil).?

Burada bir yanlışınız var !

Bahs ettiğiniz durum 12V dan cok akım geldiği için yanamaz. Siz 7805 den cok akım cekerseniz yanabilir. Onuda bilebilmek için devrenin şemasını görmek gerek.

Selamlar

Ankaralı

Alıntı yapılan: "hatmeto"ledler paralel olgugu için çekilen akım fazla olur. devre girişindeki 12 V kısmına ledleri seri bağlayarak sür akımı 4 te 1 oranında azaltırsın. PİC i 7805 ile besleyebilirsin PİC çıkışını en az 330 ohm direnç ile transistöre sür. Böylece pic çıkış akımını sınırlamış olursun.
Kolaygelsin....

Çıkışlar aynen dediğiniz gibi 1k lık dirençlerle sürüldü.
@ NEXYS2

Ankaralı

Alıntı yapılan: "arslan74"

Burada bir yanlışınız var.

Bu bahs ettiğiniz durum 12V cok akım geldiği için yanamaz. Siz 7805 den cok akım cekerseniz yanabilir. Onuda bilebilmek için devrenin şemasını görmek gerek.

Selamlar

Arslan ağbey ; Devre şemasını ekleyemedim.:(  Şöyle düşünün picden-transistör- röle yalnız rölelerde yük yok.Kesinlikle hiç bir yük bağlı deil.Ayrıca rölelere direk +12v bağlı...Güç kaynağını taktığım gibi 7805 yanıyo 4 tane harcadım kafayı yemek üzereyim sorun nerede?
@ NEXYS2

arslan74

Alıntı yapılan: "QarizmaCocuq"
Alıntı yapılan: "arslan74"

Burada bir yanlışınız var.

Bu bahs ettiğiniz durum 12V cok akım geldiği için yanamaz. Siz 7805 den cok akım cekerseniz yanabilir. Onuda bilebilmek için devrenin şemasını görmek gerek.

Selamlar

Arslan ağbey ; Devre şemasını ekleyemedim.:(  Şöyle düşünün picden-transistör- röle yalnız rölelerde yük yok.Kesinlikle hiç bir yük bağlı deil.Ayrıca rölelere direk +12v bağlı...Güç kaynağını taktığım gibi 7805 yanıyo 4 tane harcadım kafayı yemek üzereyim sorun nerede?

Emin olmak adına söyle yapın eğer sizin dedikleriniz doğru ise 7805 in cıkışına hiçbirşey bağlamasanızda 7805 yanması gerek. Eğer 7805 yanarsa siz haklısnız demektir. Ama yanmıyacak cünkü bende 12V powersupply ye 7805 bağladım hiçbir sorunla karşılaşmadım.
Ayrıca Powersupply dedidiğiniz eğer bilgisayar poweri ise onun zaten direkt 5 Volt cıkışı var. Doğrudan onu kullanın.

Selamlar

Ankaralı

Emin olmak adına söyle yapın eğer sizin dedikleriniz doğru ise 7805 in cıkışına hiçbirşey bağlamasanızda 7805 yanması gerek. Eğer 7805 yanarsa siz haklısnız demektir. Ama yanmıyacak cünkü bende 12V powersupply ye 7805 bağladım hiçbir sorunla karşılaşmadım.
Ayrıca Powersupply dedidiğiniz eğer bilgisayar poweri ise onun zaten direkt 5 Volt cıkışı var. Doğrudan onu kullanın.

Selamlar[/quote]

12v u direk bağladım 7805 gene yandı(5. 7805 oldu) :D Anlamadım ben ilk kez başıma geliyo.Sorun bence güç kaynağında diye düşünüyorum...Ne yapmam lazım bunun için? Yenisini mi alıyım?
@ NEXYS2

arslan74

Alıntı yapılan: "QarizmaCocuq"Emin olmak adına söyle yapın eğer sizin dedikleriniz doğru ise 7805 in cıkışına hiçbirşey bağlamasanızda 7805 yanması gerek. Eğer 7805 yanarsa siz haklısnız demektir. Ama yanmıyacak cünkü bende 12V powersupply ye 7805 bağladım hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Selamlar

12v u direk bağladım 7805 gene yandı(5. 7805 oldu) :D Anlamadım ben ilk kez başıma geliyo.Sorun bence güç kaynağında diye düşünüyorum...Ne yapmam lazım bunun için? Yenisini mi alıyım?[/quote]

7805 doğru bağladığından eminmisin?
-Anlamak için cıkışıda 5Volt DC görmen gerek.

girişe DC 12Volt geliyormu?
- Anlamak için Avometrende DC kademesinde probları ters bağla, göstergede -12V yi gör sonra AC kademesine aldığında 0 Volt görmen gerek. Eğer görmüyorsan beslemende sorun var demektir. Başka bir tane besleme kaynağı ile dene.

Bunları sağlıyorsa yanmaz. Ama bunların biri düzgün değilse yanabilir.

Selamlar

Ankaralı

Elbette doğru bağladığıma eminim hocam voltmetreyle hepsini ölçtüm.Başka bir güç kaynağı kullandım şimdi röleler yüksüzken çalıştı tıkır tıkır.Benim sizden isteğim rölemi kullanayım Fet mi?Fetlerin anahtarlama hızı ve ömürü daha fazla imiş forumdan baktığıma göre...

Elinde benim projeye benzer devresi olan var mı? Varsa bu başlığa ekleyebilirler mi?

Saygılar...
@ NEXYS2

ilker_32

Mutlaka her harfte aynı led sayısı olmayacak. Bu nedenle her harfin parlaklığıda bir birine eşit olmayacaktır. Her harfin anotlarını birleştir sabit pozitif bir gerilime ver. Katotlarada direnç bağla böylece parlaklıkların birbirine eşit olmasını sağlarsın. Şimdi sıra geldi devreyi tasarlamaya.

Devrende sayıcı entegreside kullanabilirdin. Kararlı olsun istiyorsan PIC iyi tercih.

2000 led 2V 25mA 5mm şeffaf kırmızı kaliteli led kullanacaksın ve her harfte 400 led olduğunu varsayıyorsun. Öylese ismin 5 harfli. Kolay,

O zaman kısaca PIC+ULN+Transistör+Direnç ile işini halledersin. Kaynak gerilimin 12V'u geçmez. Abartmaya gerek yok.

Ankaralı

Alıntı yapılan: "ilker_32"Mutlaka her harfte aynı led sayısı olmayacak. Bu nedenle her harfin parlaklığıda bir birine eşit olmayacaktır. Her harfin anotlarını birleştir sabit pozitif bir gerilime ver. Katotlarada direnç bağla böylece parlaklıkların birbirine eşit olmasını sağlarsın. Şimdi sıra geldi devreyi tasarlamaya.

Devrende sayıcı entegreside kullanabilirdin. Kararlı olsun istiyorsan PIC iyi tercih.

2000 led 2V 25mA 5mm şeffaf kırmızı kaliteli led kullanacaksın ve her harfte 400 led olduğunu varsayıyorsun. Öylese ismin 5 harfli. Kolay,

O zaman kısaca PIC+ULN+Transistör+Direnç ile işini halledersin. Kaynak gerilimin 12V'u geçmez. Abartmaya gerek yok.

Hocam mantığın hoşuma gitti sağolun.Ancak her harfin anotlarını birbirine bağla demişsin ben hepsinin aynı anda yanmasını istemiyorum sırayla yanıcak.Ve sonra hepsi 5 kez flash yapıcak.Buraya kadar tamam..Ok!

Pıc+Uln+Transistör olarak(MJE2955 PNP gerilimi tetiklemek istiyorum) +Direnç demissin direnç değeri ne kullanmalıyım kaç wattlık olması lazım? Ben direk transistörlerden ledlere verdim yani ledlerle transistör arasına direnç koymadım.
Birde son olarak  Uln ve Transistörlere 12V uygulasam ne olur? Çünkü pice giden yerde 7805 var oda max 1A izin verir.

Tekrardan herkese teşekkürler...
@ NEXYS2

ilker_32

Alıntı yapılan: "QarizmaCocuq"
Alıntı yapılan: "ilker_32"Mutlaka her harfte aynı led sayısı olmayacak. Bu nedenle her harfin parlaklığıda bir birine eşit olmayacaktır. Her harfin anotlarını birleştir sabit pozitif bir gerilime ver. Katotlarada direnç bağla böylece parlaklıkların birbirine eşit olmasını sağlarsın. Şimdi sıra geldi devreyi tasarlamaya.

Hocam mantığın hoşuma gitti sağolun.Ancak her harfin anotlarını birbirine bağla demişsin ben hepsinin aynı anda yanmasını istemiyorum sırayla yanıcak.Ve sonra hepsi 5 kez flash yapıcak.Buraya kadar tamam..Ok!

Pıc+Uln+Transistör olarak(MJE2955 PNP gerilimi tetiklemek istiyorum) +Direnç demissin direnç değeri ne kullanmalıyım kaç wattlık olması lazım? Ben direk transistörlerden ledlere verdim yani ledlerle transistör arasına direnç koymadım.
Birde son olarak  Uln ve Transistörlere 12V uygulasam ne olur? Çünkü pice giden yerde 7805 var oda max 1A izin verir.

Tekrardan herkese teşekkürler...
Her harfin anotlarını birleştir sabit pozitif bir gerilime ver. Katotlarada direnç bağla böylece parlaklıkların birbirine eşit olmasını sağlarsın. Şimdi sıra geldi devreyi tasarlamaya. Bu bağlantıda hepsi bir anda yanmaz. PIC'den tabiki ULN'ye pozitif bir sinyal göndereceksin ve çıkış negatif olacak. ULN'nin girişlerine PIC'den aşağıdaki gibi bir sinyal göndereceksin. Zaten transistörler hem güç hemde anahtarlama elemanı olarak kullanılacak. Direnç için önce bir 100R tak bu bayağı büyük bir değer olacak değeri yavaş yavaş düşür. Parlaklığa göre uygun bir direnç tak. Sanırım direnç değeri 10 ile 33 ohm arasında olacak. Bu şekilde bir bilgi vermek bana sanal ortam hissi veriyor. :lol:

00000001
00000010
00000100
00001000
00010000
00011111
00000000
00011111
00000000
00011111

Ankaralı

Her harfin anotlarını birleştir sabit pozitif bir gerilime ver. Katotlarada direnç bağla böylece parlaklıkların birbirine eşit olmasını sağlarsın. Şimdi sıra geldi devreyi tasarlamaya. Bu bağlantıda hepsi bir anda yanmaz. PIC'den tabiki ULN'ye pozitif bir sinyal göndereceksin ve çıkış negatif olacak. ULN'nin girişlerine PIC'den aşağıdaki gibi bir sinyal göndereceksin. Zaten transistörler hem güç hemde anahtarlama elemanı olarak kullanılacak. Direnç için önce bir 100R tak bu bayağı büyük bir değer olacak değeri yavaş yavaş düşür. Parlaklığa göre uygun bir direnç tak. Bu şekilde bir bilgi vermek bana sanal ortam hissi veriyor. :lol:

00000001
00000010
00000100
00001000
00010000
00011111
00000000
00011111
00000000
00011111[/quote]

Devreyi ekliycemde ekleyemiyorum :@ Resim nasıl ekliycez bi sölede hocam dediğinin aynısını yaptım zaten bide devrede bak...
@ NEXYS2

ilker_32

http://www.yukle.tc/

veva

http://imageshack.us/

Resmi buradan upload edebilirsin. Upload sonrasında sana verdiği linki foruma yazı yazdığın yere kopyalarsın.

Ankaralı

@ NEXYS2