TV de aniden renkler karıştı !

Başlatan Maxim, 17 Şubat 2008, 14:09:33

Maxim

VESTEL ONXY flat 72 ,

renkler karıştı , tavsiyeniz varmı ,ne yapabilirim ?

slm


mucitotomasyon

evet  bayagı iyi tv tamirciligini de bilirim
tv manyetik alan la renk ler dagılmış. tv nin ptc sini sök yerine 1 k direnc tak  ekran düzelinceye kadar takılı dursun düzeldikten sonra yerine yeni ptc tak hepsi bukadar bu  yöntemi başka hiç biyerde bulamazsın


mucit otomasyon

Maxim

Alıntı yapılan: "mucitotomasyon"evet  bayagı iyi tv tamirciligini de bilirim
tv manyetik alan la renk ler dagılmış. tv nin ptc sini sök yerine 1 k direnc tak  ekran düzelinceye kadar takılı dursun düzeldikten sonra yerine yeni ptc tak hepsi bukadar bu  yöntemi başka hiç biyerde bulamazsın


mucit otomasyon


ne çabuk cevap ! teşekkürler ..

kısaca PTC bozulmuş diyoruz doğrumu ? şu ilk açılışta yapılması gereken degaus olayı yapılamıyor heralde .

çok anlamam tv lerden ama 3 ayaklı ve genelde beyaz bir şey değilmi ?

birde ptc nin farklı değerleri olması lazım ,illa bunun ptc sinimi satın almalıyım vestelden ?

picusta

Benim eski 19" monitörde degauss diye bir d¨£ugme vardi. Manyetik alanla ilgili sanirim, renkler böyle olunca (monitör açik iken hareket ettirildiginde mesela) ona basip normal renklere geri dönüyordu.

ilker_32

TV'nin ekranına mıknatıs mı yaklaştırdınız ? Böyle birşey varsa deguast etmeyi deneyin düzelmezse iki PTC'yi paralel bağlarsınız. Çünkü vestel televizyonlarda sizin TV ve benzeri modellerde görülen en fazla sorun. Black ve Zx serilerinde fazla görülmüyor.

Maxim

Alıntı yapılan: "ilker_32"TV'nin ekranına mıknatıs mı yaklaştırdınız ? Böyle birşey varsa deguast etmeyi deneyin düzelmezse iki PTC'yi paralel bağlarsınız. Çünkü vestel televizyonlarda sizin TV ve benzeri modellerde görülen en fazla sorun. Black ve Zx serilerinde fazla görülmüyor.


yok sadece şu oldu ,

sabah elektrikler kesildi ,
1 saat sonra elektrikler geldi ama tv bu haldeydi ...

Maxim

ptc yi söktüm ,

bende 1 tane bozuk monitor var 15 inch ,
acaba onun ptc si olmazmı? şimdi kim gidecek bu karda kıyamette karaköye ..

birde şu 1k olayını çözemedim hala ??

Genel bilgi :
başka bir forumda gezerken aynı problemle karşılaşmış biri daha vardı ,
resmen aynı ,yani elektrik kesilmiş ve gelmiş ,renkler böyle .
oradan da öğrendiğime göre bu tv "11ak37" şase denen modelmiş .

servis şemasını falan buldum .yaw ben bunun içini açtım  ,
yani ptc nin ,
içinde muhtemelen bimetal bir kontak var ,
öyle ısındımı atıyor işte ,Maxim

valla bu nasıl bozulabilir tam anlamış değilim ,
bence kontakları temazsızlı yaptı içinde ,

en iyisi ben bunları hafif bi zımpara yapıp takayım geriye ,bakalım ne olacak ?  :)


Maxim

evet ,

%98 i düzeldi ,

köşelere yakın yerlerde bir miktar renk bozukluğu devam ediyor ,
eğer zamanla düzelmezse mecburen alırım yenisini artık .

aster

Alıntı yapılan: "mucitotomasyon"tv nin ptc sini sök

Bu PTC nedir ne işe yarar TV de kaç tane neresinde ne amaçla bulunur ? bu 1k ne amaçla kullanılacak bunları da belirtse idik harika olurdu.

Alıntı yapılan: "maxiboost"yaw ben bunun içini açtım , yani ptc nin , içinde muhtemelen bimetal bir kontak var , öyle ısındımı atıyor işte

Çektiğin resimlerde disk biçimindeki malzemeler PTC, bimetal kontak dediklerin bu disklerin bağlantı uçları yani terminalleri, PTC ler yüksek ısıya dayanıklı malzemelerdir.

PTC yi Pozitif sıcaklık katsayılı direnç olarak tanımlayabiliriz. Yapısı gereği bulunduğu ortamdaki ısı miktarı ile doğru orantıldır.

TV tüpünün çevresinde manyetik alan yaratmak için bir demet nüvesiz bobin sargısı bulunur, bu sargı, arada seri olarak bulunan PTC ile direk TV şebeke beslemesine bağlıdır. Sargı nüvesiz olduğu için AC de endüktif reaktansının ufaklığından dolayı çok akım çeker, bir nevi kısa devre olur, PTC bobine seri olduğundan bu akım üstünden geçecektir akım artıkça da ısınıp direnç değeri yükselecektir, direnci yükselince de akım azalacaktır (bu çalışmada sıcaklık sürekli ~40 derece gibi).
İlk andaki yüksek akımdan oluşan manyetik alan TV tüpündeki manyetik kalıntıları iterek çekerek temizliyecektir. Eğer düşme çarpma elle tutarak dahi ekranı evirme çevirme yatırma işlemleri yaptıysanız ekran da renk lekeleri oluşabilir PTC bu lekeleri temizlemezse harici bir degauss bobini ile tüpün ön yüzünden temizlemeyi deneyin.

PTC günlük kullanım araçlarımızdan çamaşır makineside de güvenlik amaçlı kullanılır, ön çamaşır konan kapak kilidinde PTC vardır kapak kapanıp enerji verildiğinde PTC ısınır ve kilidin açılmasını engeller, bu sayede makine çalışıyorken ön kapak açılmaz enerjiyi kestikten sonra da açılmaz bir süre beklersiniz PTC soğur ve kilidi serbest bırakır.

Maxim

açıklama için teşekkürler ,

renkler ertesi gün gene bozuldu ,

bugün karaköyden 2 tane PTC aldım ,
fakat aynı marka ve modelini bulamadım malesef ,

Ptc lerin birisi beyaz renkli diğeri siyah renkte ,
üzerlerinde anlaşılır bir kodlama yok .

taktıktan sonra sonucu yazarım .

Maxim

problem kalmadı ,

teşekkürler

erhanzeynel

her türlü mıknatısı (manyetik korumasız hoperlörler, home theatre sistemleri, kesintisiz güç kaynakları, buz dolabı süsleri vb.) televizyonunuzdan uzak tutun.

rapperengo

maxim çok teşekkürler ptc zımparalamayı resimle göstermenle çöpe atıcak olduğum shov marka tvyi %100 oranında düzelttim :D

stlg

 Ekrandaki hafif lekelenmeleri su sekilde duzeltebilirsiniz ,tüpün on yüzüne  tabanca havyayı yaklastırın tetigine basın ve tüpün ön yuzeyinde gezdirin ,havyayı tüpten uzaklastırın tetigi bırakın
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.