PBP da .cod ve Debug

Başlatan KAZIMUGUR, 16 Temmuz 2008, 20:52:32

KAZIMUGUR

Bir kaç gün önce pbp2.50b yüklemiştim.

http://www.melabs.com/downloads/P250b.exe

Bu gün bir arkadaş için derleme yaparken(mcsp3.0.0.5) mpasmwin in  penceresini göstererek derledi.Belki eskiden de öyle yapıyordu ama dikkat etmemiş olabilirim.Bulunduğu dosyaya baktığımda .cod uzantılı bir dosya daha üretmiş ,eskilere baktım yok öyle bir çeşit.
CC5X den biliyordum,.cod uzantılı dosyayı gösterdiğinizde proteusda ,adım adım çalışmada asm satırları geliyor.Doğrudan .cod uzantısını görmüyor(.cof olsa görüyor-hitech ve ya ccs üretiyor).Ama aşağıdaki satıra dosya yolunu ve adını yazarsanız kabul ediyor.
PBP seven arkadaşların işine yarayabilir.

ilker_32

Bende pbp2.50 kullanıyorum fakat sizin pbp2.50 uygulama dosyası halinde sanırım. Bilgiler için sağol un. Peki hocam bu pencereyi nasıl açıyoruz ben debug menüsünü inceledim ama sonuç alamadım.

KAZIMUGUR

2.50 üzerine 2.50a patch çıkalı çok olmuştu 2.50b yeni.Bunu o mu yaptı tam farkında değilim.
Proteus da pice hex yüklerken yaptığımız gibi,hitech ve ccs .cof üretir ve hex in olduğu yeri gösterdiğinizde hem hex hemde cof dosyası görülür ve hangisini isterseniz seçersiniz.Cof seçerseniz ve simulasyon için play değilde step e tıklarsanız kendiliğinden açılır söz konusu pencereler.

Yukarıda dediğim gibi cod dosyası cof dosyalarından az farklı.cof dosyalarında mesela ccs de yazdığınız satırlar gözükür ve stepe bastıkça satır satır ilerler.Cod dosyasında ise asm satırları ilerliyor...

Edit : Eskiden indirdiğim pbp uygulaması bazı dosyalarda da gördüm cod uzantılarını demekki yeni bir şey değil ama nasıl olduda oldu bilmiyorum. :oops:

ilker_32

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Yanlız anlamadığım .cod uzantılı dosyanın adresini yazacağımız pencerenin nereden açıldığı konusu. Ben bulamadım o pencereyi.

U1'i PIC olarak kabul edersek, üzerine tıkladığımda pin durumlarını görüyorum.

C'de .cof uzantılı dosyada pause tuşuna basmamızla pencere otomatik açılıyor.

Teşekkürler,

KAZIMUGUR

Çalıştığın dosyanın adresini kopyala.
Proteus da pic in üstüne çift tık (sanki hiç hex yüklemedin  :) )
hex dosyasını yüklemek için tıkladığın yer tık.
Açılan pencerede aşağıda adres satırına,adresi yapıştır.
Adresin hemen sonuna backslash yaptığın an resimdeki dosyanın içerisindeki olanlar gelir seçersin tıklarsın.Ve ya backslash den sonra .cof uzantılı adı yazarsın.
Gerisini yaparsın artık. :roll: