Gönderen Konu: JDM Programmer Yapımı  (Okunma sayısı 4991 defa)

Çevrimdışı RcALTIN

• Emektar
  • Dehanın 10'da 1'i yetenek, 10'da 9'u çalışmaktır..
JDM Programmer Yapımı
« : 05 Temmuz 2010, 17:26:35 »
Merhabalar, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum basit ve minik JDM programlayıcı çalışmamı, yapımına ihtiyaç duyabilecekler için paylaşma gereği duydum. Cihaz WinPic800 ile yaptığım denemeler neticesinde gayet stabil olarak çalışmakta.

Çalışmaya ait detaylar:

Çalışmaya ait Ares(7.7 sp2) tasarımını buradan edinebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2010, 17:28:48 Gönderen: RcALTIN »
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

eLectronbLue

• Ziyaretçi
Ynt: JDM Programmer Yapımı
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2010, 08:01:17 »
Hocam bunu 18F serisiyle denediniz mi ? Özellikle 2455, 2550 , 4550 ? Ayrıca winpic800 ün hangi sürümünü kullanıyorsunuz ?
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2010, 09:37:51 Gönderen: eLectronbLue »

Çevrimdışı RcALTIN

• Emektar
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2010, 13:17:25 »
Hocam bunu 18F serisiyle denediniz mi ? Özellikle 2455, 2550 , 4550 ? Ayrıca winpic800 ün hangi sürümünü kullanıyorsunuz ?

WinPic800 v3.64, şuan sitesinde yayınlanan son sürüm de bu zaten. Ben denemeleri 16f877 ve 16f84a ile yaptım, hiç 18F programlamayı denemek nasip olmadı ancak jdmler ile en basitinden 18f452 programlanabildiğini biliyorum, ICSP destekliyorsa bahsettiğiniz modellerde programlanabilecektir diye düşünüyorum, deneyenler doğrusunu yazacaktırlar...

eLectronbLue

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2010, 13:31:04 »
Hocam sabahtan beri board üzerinde deniyorum bir türlü çalıştıramadım. Winpic800 ün 3.55g ve 3.64 versionlarında denedim. No response from hardware hatası veriyor. Programlayıcıyı tanımıyor. Diğer başlıkta yayınladığım JDM'de besleme bağlantıları farklı ve bilgisayar bu programlayıcıyı tanıyor fakat PIC e yazamıyor. Bilgisayarım masaüstü. Delikli plakete mi kursam ne yapsam... Bir de winpic in 3.64 sürümünde PIC i tanıma butonunu göremedim. Bu özellik yok mu bu versiyonda ?
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2010, 13:32:47 Gönderen: eLectronbLue »

Çevrimdışı RcALTIN

• Emektar
« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2010, 13:52:56 »
Hocam sabahtan beri board üzerinde deniyorum bir türlü çalıştıramadım. Winpic800 ün 3.55g ve 3.64 versionlarında denedim. No response from hardware hatası veriyor. Programlayıcıyı tanımıyor. Diğer başlıkta yayınladığım JDM'de besleme bağlantıları farklı ve bilgisayar bu programlayıcıyı tanıyor fakat PIC e yazamıyor. Bilgisayarım masaüstü. Delikli plakete mi kursam ne yapsam... Bir de winpic in 3.64 sürümünde PIC i tanıma butonunu göremedim. Bu özellik yok mu bu versiyonda ?

Öncelikle com-port pinlerini doğru bağladığınızdan emin olun, 12V kısmını kesinlikle kısa devre yapmayın aksi halde port kullanılamaz hale gelir. Şimdi bu konunun başındaki şema oldukça basit aslında, bir bağlantı hatası v.s yapmadıysanız çalışması gerekir. Birde kullandığınız zenerlere dikkat edin, farklı voltaj değerine sahip olmaları devreyi olumsuz etkiler, mesela 5v1 yerine 5v6 bağlamak pic'e 0.1v fazladan gitmesine sebebiyet verir ki picler çoğunlukla 4.5v - 5.5v aralığında çalışmak için imal edilirler. Eğer imkanınız varsa baskı devresini paylaştığım devreyi basıp normal plaket üzerine kurmayı deneyin, deliklisi de olur ama uğraştırır. Dediğim gibi bence en şüphe uyandıran kısım com-port pin bağlantıları, ayrıca kullandığınız komponentlerde bir arıza olup olamdığını da test edebilirsiniz. Programa gelirsek, hardware kısmından JDM ve COM1(com1 e takılıysa) seçildiğinde bir ayar yapma gereği yok, pic modelini seçip işlem yapmaya başlayabilirsiniz, winpic800 laptopumda kullanılamadığından şuan deneyip göremiyorum tekrardan...

eLectronbLue

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2010, 05:50:29 »
Yukarıdakini ve diğer başlıkta verdiğim şemayı delikli plakete kurdum ve denedim. İkisinde de sıfır malzemeler kullandım. Malzemelerin hepsini test ettim. Sizin yukarıda verdiğiniz JDM yi ne IC-Prog ne de winpic800 tanıyor. Diğer başlıkta verdiğim JDM2 isimli programlayıcıyı ise Winpic800 tanıyor fakat PIC leri algılayamıyor, okuma yazma yapmıyor. Acaba seri portumla ilgili bir sorun olabilir mi ?

MCLR ve VDD yi ölçtüm. Mclr ucunda 15.4 volt, VDD ucunda ise 5.25 volt var. Bence değerler gayet normal fakat hala neden okuma yazma yapılamadığını anlayamıyorum.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2010, 05:53:43 Gönderen: eLectronbLue »

Çevrimdışı RcALTIN

• Emektar
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2010, 10:08:21 »
Az önce icprog 1.06b / winpic800 ve 16f84a ile tekrar denemeler yaptım, sonuç olarak stabil şekilde çalışıyor. Devreden ve pin bağlantılarından eminseniz sizin portta bir sorun var gibi. Bence farklı bilgisayarlarla da denemeler yapmalısınız, eğer laptop kullanıyorsanız bazı markaların seri portlarının benzer sorunlar çıkarttığını duymuştum [yukarıda kullanmadığınızı belirtmişsiniz zaten]. Ayrıca yukarıdaki devreyi ilk yapışım değil, yıllardır yollarını elimle çizip yaptığım bir tanesini kullanıyordum ve bugüne kadar hiçbir sorun çıkartmadı bana, sorun başka bir yerde olmalı.

Birde, yukarıdaki devrede vss-rb6 arasına 1nf kondansatör koyulmuş, benim plakette bu yok ona göre.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2010, 10:16:51 Gönderen: RcALTIN »

eLectronbLue

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2010, 11:27:32 »
Ben de 1nF koymadım. Devreyi yeniden dizip sonuçları bildireceğim. Teşekkürler.

eLectronbLue

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 10 Temmuz 2010, 07:49:46 »
Sonuç negatif. Sanırım ekran çözünürlüğünün kurbanı oldum. Sizin yukarıda verdiğiniz şema ile benimki zaten birebir aynıymış. Bugün 19 inçlik diğer ekranda bu başlığa girince  sizin şemayı aslında eksik gördüğümü farkettim.15 inçlik laptop ekranında 1024x768 çözünürlükte resimlerin sağ kısımları çıkmıyormuş, kaydırma çubuğunu da hiç farketmemiştim. GND ile DTR yi birbirine bağlı olarak görmüştüm. Şemayı da öyle düzenleyince sanırım seri porta zarar verdim. Bugün devreyi doğru bir şekilde dizmeme rağmen çalışmadı. Sağlık olsun artık. Desteğiniz için teşekkür ederim...

Çevrimdışı RcALTIN

• Emektar
« Yanıtla #9 : 10 Temmuz 2010, 08:06:32 »
Sonuç negatif. Sanırım ekran çözünürlüğünün kurbanı oldum. Sizin yukarıda verdiğiniz şema ile benimki zaten birebir aynıymış. Bugün 19 inçlik diğer ekranda bu başlığa girince  sizin şemayı aslında eksik gördüğümü farkettim.15 inçlik laptop ekranında 1024x768 çözünürlükte resimlerin sağ kısımları çıkmıyormuş, kaydırma çubuğunu da hiç farketmemiştim. GND ile DTR yi birbirine bağlı olarak görmüştüm. Şemayı da öyle düzenleyince sanırım seri porta zarar verdim. Bugün devreyi doğru bir şekilde dizmeme rağmen çalışmadı. Sağlık olsun artık. Desteğiniz için teşekkür ederim...

Sanırım GND dışında hemen hemen aynı olduklarını zaten sizin başlattığınız diğer konuda belirtmiştim... Yukarılarda bir yerlerde uyarmama rağmen portun zarar görmesine üzüldüm şimdi, geçmiş olsun :(

Çevrimdışı EnesYazıcı

• Kıdemli
« Yanıtla #10 : 23 Kasım 2012, 05:39:53 »
Abi verdiğin linki yenileyebilirmisin acaba
Enes YAZICI