HDD'den silinmiş veri kurtarmak (?)

Başlatan ilker_32, 06 Ekim 2011, 22:29:14

ilker_32

Herkese merhabalar, Yaklaşık 9 ay kadar önceye kadar harici HDD üzerinden 10 tane kadar ses dosyası silmiştim. Ve şimdiye kadar HDD üzerine ufak çapta çok az veri yazdım. Şanssızlık şimdi bu ses dosyalarını delil olarak savcılığa sunmam gerekti. Dün Easy Recovery diye bir programla dosyaları kurtarmaya çalıştım ama yaklaşık 7 ay önceye kadar sildiğim dosyaları görebildim. Bu dosyalara ulaşma şansım var mı?

Bu 10 kadar ses dosyaları 9 ay önce aynı şekilde cep telefonu üzerinde konuşuldu. Ben bu sesleri HDD'ye kaydetmiştim. Bu ses kayıtlarına ulaşmak için Adliye'de birçok hakim ve savcılarla konuştum. Ama olayda ölüm kalım meselesi olmadığı ve aradan uzun zaman geçtiği için bu ses kayıtlarına hiçbir şekilde ulaşılamayacağını söyledi. Ama açıkçası bu hakim ve savcılar tam bilgi vermiyorlar kimseye.

Ne yapabilirim? Aydınlatırsanız sevinirim.

ErsinErce

Magic recovery ile çoğu popüler programın kurtaramadığı bilgileri kurtarabiliyorsunuz, denemenizi tavsiye ederim

desman

Glary Utilities diye bir program var.Silinmiş dosyaları kurtarabiliyorsunuz ama 7 ay önce silinmiş doyaları bulabilirmi bilemiyorum..Ben resimlerimi falan kurtarmıştım..Denemekte fayda var.
http://www.glaryutilities.com/
A freshman at YTU

qeek

evet bende ersinErce arkadaşıma katılıyorum bende Magic recovery öneririm ama kalıcı silim yapmışsanız geri getiremezsiniz

justice_for_all

hocam dosyalari kurtarabilmeniz icin (saglam bi seklide diyeyim) uzerine herhangi bise yazilmamasi gerekir 7 ay once oldugu icin buda biraz imkansiz gibi ama yineden arkadaslarin tavsiye ettigi programla denemenizde zarar gelmez kolay gelsin...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

muuzoo

"FinalData Enterprise" programını tavsiye edebilirim. Oldukça iyi bir programdır.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

DEno_12

File Scavenger zamanında diğer programlardan farklı bir yere yerleştirmişti kendisini zihnimde.Nedenini hatırlayamıyorum ama vardır bi sebebi.

since1990

Dosyalrın uzantısı neydi hatırlıyor musun? *.waw *.mp3 *.wma vs.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

GreeN

Alıntı yapılan: ilker_32 - 06 Ekim 2011, 22:29:14
Herkese merhabalar, Yaklaşık 9 ay kadar önceye kadar harici HDD üzerinden 10 tane kadar ses dosyası silmiştim. Ve şimdiye kadar HDD üzerine ufak çapta çok az veri yazdım. Şanssızlık şimdi bu ses dosyalarını delil olarak savcılığa sunmam gerekti. Dün Easy Recovery diye bir programla dosyaları kurtarmaya çalıştım ama yaklaşık 7 ay önceye kadar sildiğim dosyaları görebildim. Bu dosyalara ulaşma şansım var mı?

Bu 10 kadar ses dosyaları 9 ay önce aynı şekilde cep telefonu üzerinde konuşuldu. Ben bu sesleri HDD'ye kaydetmiştim. Bu ses kayıtlarına ulaşmak için Adliye'de birçok hakim ve savcılarla konuştum. Ama olayda ölüm kalım meselesi olmadığı ve aradan uzun zaman geçtiği için bu ses kayıtlarına hiçbir şekilde ulaşılamayacağını söyledi. Ama açıkçası bu hakim ve savcılar tam bilgi vermiyorlar kimseye.

Ne yapabilirim? Aydınlatırsanız sevinirim.

Usta eğer hdd üzerine fazla bir veri yazılmamışsa kurtarılır.  Ontrack EasyRecovery Professional değişik kurtarma şekilleri var. Seçeneklerin hepsini dene. Çok uzun süren gelişmiş bir modu vardı şu an hatırlamıyorum "advancedRecovery" idi sanırım.

Eğer c: bölümünden sildiğin bir dosya ise windows sanal bellek olarak c:'yi kullandığı için senin sildiğin dosyaların izi üzerine yazmış olabilir.
d: yada farklı bölümlerse ihtimal...

Kolay gelsin..
Terörü Lanetliyoruz.

Andromeda

Konuyu tam anlayamadım...
HDD den veri kurtarmak olayı ayrı ama şu aşağıdaki ifadeleri anlamadım...konuyla alakası yok herhalde...

"Bu ses kayıtlarına ulaşmak için Adliye'de birçok hakim ve savcılarla konuştum. Ama olayda ölüm kalım meselesi olmadığı ve aradan uzun zaman geçtiği için bu ses kayıtlarına hiçbir şekilde ulaşılamayacağını söyledi. Ama açıkçası bu hakim ve savcılar tam bilgi vermiyorlar kimseye."
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

GreeN

Hoş davanın ne olduğunu bilmiyorum ama Arkadaş muhtemelen şunu söylemek istemiş olabilir ;

1- Emniyetin elinde daha profesyonel veri kurtarma araçları vardır ve elindeki HDD'den verilerin delil olarak incelenmesini talep etmiş olabilir.
2- Dava gereği Belkide zaten telefonu dinleniyordur ve ses kayıtlarını oradan istemiş olabilir. (ihtimal benim aklıma bu geldi :) )

Terörü Lanetliyoruz.

t2

Telefon Ses kayıtları savcılığın  emriyle mi yapılmıştır?  Savcılığın emriyle yapılmadıysa, kayıt başlangıcında " görüşme kaydedilmektedir" diye bir uyarı verilmiş midir?  Aksi halde delil olmaz, bilakis suçtur. Sakata gelirsin.

GreeN

Alıntı yapılan: t2 - 07 Ekim 2011, 17:13:16
Telefon Ses kayıtları savcılığın  emriyle mi yapılmıştır?  Savcılığın emriyle yapılmadıysa, kayıt başlangıcında " görüşme kaydedilmektedir" diye bir uyarı verilmiş midir?  Aksi halde delil olmaz, bilakis suçtur. Sakata gelirsin.

Ses kayıtlarını kendi imkanlarıyla kendi telefonundan yapmış sanırım. Bilgisayarından silinen ses kayıtları bunlar.
Ben @elek arkadaşın "Bu ses kayıtlarına ulaşmak için Adliye'de birçok hakim ve savcılarla konuştum. Ama olayda ölüm kalım meselesi olmadığı ve aradan uzun zaman geçtiği için bu ses kayıtlarına hiçbir şekilde ulaşılamayacağını söyledi. Ama açıkçası bu hakim ve savcılar tam bilgi vermiyorlar kimseye."

ifadesine anlam verememesine sadece yorum yaptım.
Terörü Lanetliyoruz.

drmp

sadede gelirsek  dosyanın üzerinden 7 ay geçmesi önemli değil  önemli olan silinen dosyanın üzerine veri yazılıp yazılmamasıyla alakalı bir işlem

arkadaşların vermiş olduğu programlar vs bir çok program tahrip olmamış dosyaları zaten kurtarabiliyor  bazı programlar bozuk hali ilede kurtarma yapıyordu  ama dosya üzerinde çalışılması gerekiyor fakat o konuda bilgim yok maalesef

umarın şansınız yaver gider

Burak B

R-Studio programını temin et. HDD' nin üzerine programda çift tıkla. Sana birkaç alternatif kurtarma sunacak hatta dizin yapısı içerisinde silinmiş olan dosyaları belirtecektir.  Sildiğin dizin duruyorsa bak bakalım aradığın dosyalar oralardamı. Olmazsa dosya türüne göre arama ve analiz yapmana olanak tanır. "Scan" seçeneği ile derin tarama yap. Dosyaların WAV veya MP3 ise onları dosya formatı analizi yaparak bulacaktır. Tabi hala ordaysalar. Yine sonuç alamazsan bu iş için özel laboratuvar kurmuş yerler var onlara başvurabilirsin. Tabi parasıda ona göredir.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle