NOKIA N8 cpu hızını artırmak

Başlatan bulut_01, 31 Temmuz 2012, 14:47:48

bulut_01

öncelikle bütün picproje ailesine selamlar gecenlerde nokia n8 aldım guzel makına uzerınde arm11 680 mhz Cpu var bunu modlasak 1 ghz çıkarma ihtimalimiz varmıdır bıde samsung arm işlemci ürettiğini burda gördüm işlemci seri numaraı K5W4G2GACA-AL54 datasheet bulamadım telefonun şemasını ekliyorum bu konuda neler yapılabilir arkadaslar yorumlarınızı bekliyorum.

buda schematic pdf
http://hotfile.com/dl/118412758/b0c0428/Nokia_N8-00_RM-596_Service_Schematics_v3.0.rar.html
YENİLMEZ..

H@S@N

cihanızda kullanılan işlemciye overclock yapmak biraz zor hatda imkansız gibi. androidde çeşitli uygulamalarla overclock yapılabiliyor tabi bu işlemci destekliyormu bilmiyorum. işlemcin desteklese bile nokianın simbiyanı buna müsade edicekmi orasıda meçul :)
satılık STM32F4-Discovery kit...

bulut_01

aslinda 1 ghz kadar overclock yapilabiliyor diye nette yalan yanlis bilgiler var uzerindeki islemci arm1176 800 mhz downclock 680 mhz indirmisler bataryasi daha uzun gitsin diye arm sitesinde 1 ghz kadar destekledigi yaziyor 1ghz firmware ile cikarilabilir o firmware bulamadim burdaki arkadaslar bu konuyla ilgilenen vardir belki
YENİLMEZ..

MC_Skywalker

SoC (Syetem on Chip) işlemciler normal MCU lardan biraz farklı. içerisinde (CPU + GPU + DDR RAM + NAND ROM) barındıryor.

İlk sistemi kuran PLL kodalrını değiştirebilirsen belki sonuç alabilirisn.

Bence Cortex - M3 MCU lardaki gibi aşağıdaki satıları değişirimen ve Hex kodunda değişiklik yapman.

void activate_PLL(void)
{
    LPC_SC->SCS=0x20;				    //System Control and Status R/W 0 0x400F C1A0 5. bit 1 yapılıp xtal osc (main) aktif ediliyor
										//OSCRANGE 4.bit  0 ise 1Mhz ile 2Mhz arası 1 ise 15Mhz ile 25Mhz arası    
										//OSCEN 5.bit	0 ise devredışı 1 ise xtal uçlarına bağlı kristali kullanır
										//OSCSTAT 6.bit	0 ise osilatör hazır değil 1 ise osilatör hazır (sadece okunur)
    LPC_SC->CLKSRCSEL=0x01;				//select main oscilator	CLKSRCSEL 2 bit uzunluğunda
										//00 iç RC kaynağı osilatör olarak seçilmiş
										//01 ana osilatörü PLL0 için kaynak seç							  
										//10 iç RTC (geröek zaman saati) osilatör olarak seç
										//11 bu durum kullanımaz rezerve edilmiş bir değerdir.
    LPC_SC->CCLKCFG=0x03;				//pllclk/4
    LPC_SC->PLL0CON=0x01;				//pll activeted
    LPC_SC->PLL0CFG=0x20031; 			//msel=49,nsel=2;
    LPC_SC->PLL0FEED=0xAA;				//pll i beslemek için yazılmalı datasheet te belirtiyor
    LPC_SC->PLL0FEED=0x55;				//önce 0xAA sonra 0x55 yüklenir
    while(!(LPC_SC->PLL0STAT&(1<<26)));
    LPC_SC->PLL0CON=0x07;
    LPC_SC->PLL0FEED=0xAA;				//pll i beslemek için yazılmalı datasheet te belirtiyor
    LPC_SC->PLL0FEED=0x55;				//önce 0xAA sonra 0x55 yüklenir
    LPC_SC->PCLKSEL0=0;
}

bulut_01

kodlara bakdim yanliz bunu yapmam biraz zor phoenix ile cpu overclcok edilmis firmware yuklemek daha basit firmware bulamadim overclock sonucu cpu yada tel zarar gorur mu onuda kestirmek guc
YENİLMEZ..