Gönderen Konu: SOLDEX LİKİT SIVI FLUX  (Okunma sayısı 2674 defa)

Çevrimdışı bulut_01

• Emektar
SOLDEX LİKİT SIVI FLUX
« : 10 Ağustos 2012, 03:17:14 »
bu sıvı flux nasıl kullanılır.? kac derece saklamamız lazım bu flux hakkında bılgı verebılırmısınız.?bu flux kac derece erir hehimlendikden sonra
YENİLMEZ..

Çevrimdışı t2

• Profesyonel Üye
Ynt: SOLDEX LİKİT SIVI FLUX
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2012, 03:27:54 »
Temizlik gerektiren ve gerektirmeyen şeklinde 2 tipi oluyor.

Flux kaç derecede erir bu bilgi niçin gerekli?

Nasıl temizlenir şeklinde sorulsa daha makul.

Potadan sonra uçup gidiyor.  Temizlemek istersek, tiner, alkol vs. kullanılır.
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2012, 03:29:51 Gönderen: t2 »

Çevrimdışı bulut_01

• Emektar
« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2012, 03:48:48 »
no clean tipi ıcın soruyorum ben bunu aldım nasıl kullanılır? bu pcb uzerıne surdum dıyelım IC uzerıne koydum ısı fon makınası bı kac sanıye tuttum ve lehım erıyıp lehımlenmıs oldu bu sekılde mı kullanılır bu sıvı flux benım sormak ıstedıgım buydu ?
YENİLMEZ..

Çevrimdışı t2

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #3 : 10 Ağustos 2012, 04:42:15 »
SOLDEX LİKİT no clean tipi SIVI FLUX havalandırmalı yerde kullanılmalı. yoksa akciğerinde sorun yapar. bunu yapmadı öksürdün savdın diyelim burnunda yaralar çıkıyor fena oluyor. evde yapılmaz.

Flux ı biraz damlattın padlari lehim kapladın. sonra biraz daha damlattın entegreyi koydun. sıcak havayla  3-5 cm yukarıdan 2 saniye ısıttın.  sonra yaklaştırdın 1 saniyede entegreyi sabitlersin (lehimlersin).

no clean tipi ıcın soruyorum ben bunu aldım nasıl kullanılır? bu pcb uzerıne surdum dıyelım IC uzerıne koydum ısı fon makınası bı kac sanıye tuttum ve lehım erıyıp lehımlenmıs oldu bu sekılde mı kullanılır bu sıvı flux benım sormak ıstedıgım buydu ?
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2012, 04:45:03 Gönderen: t2 »

Çevrimdışı bulut_01

• Emektar
« Yanıtla #4 : 10 Ağustos 2012, 04:49:39 »
balkonda yapılabılır senın dedıgıne göre pekı bunun ınsana zararlı olmayanı yok mu kapalı alan ıcın dıyorum baska tıp ?
YENİLMEZ..

Çevrimdışı pisayisi

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #5 : 10 Ağustos 2012, 08:23:00 »
Bu soldex flux u ben qfp kılıflar için denemiş ve birkaç entegreyi çöpe atmıştım.   Sağlığa zararı varmış açık alan lazım gibi sıkıntılar da cabası. Reçine bazlı kalem tipi flux lar daha yetenekli onlardan kullanabilirsin ufak ölçekli işlerde. Soldex flux benim gördüğüm sadece yüzey temizliği yapıyor smd bileşenlerde saçaksız lehimletme gibi bir maharetini göremedim ben...
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2012, 04:00:49 Gönderen: pisayisi »
Murat

Çevrimdışı t2

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2012, 08:29:34 »
Bunu elde kullanmak için yaptıklarını sanmıyorum.  Pota  için kullanılıyor.

Sadece yüzey temizliği yaptığı doüru değil. yüzeydeki oksidi eritip ince bir tabaka kaplıyor. potaya girene kadar oksitlenmemiş oluyor. Kapağı açık kalırsa uçup özelliği azalır. Bu da ayrı bir konu.

Fakat illa kullanıcam derseniz smd malzemeyi güzelce lehimlemenize yarar. Hızla uçtuğu için çabuk olmalısınız.
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2012, 08:32:25 Gönderen: t2 »

Çevrimdışı diot

• Profesyonel Üye
  • BALIKESİR
    • kişisel
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2012, 08:36:00 »
Ben soldex ten uzak duruyorum. lehimini aldım kullanamadım kalite hoşuma gitmedi, pastasıda keza aynı . flux u denedim o da hoşuma gitmedi. Alpha ürünleri daha kaliteli geldi bana göre. normal işlerde reçinesiz, ince işlerde reçineli, hassas işlerde jel olanını kullanıyorum.

Çevrimdışı bulut_01

• Emektar
« Yanıtla #8 : 10 Ağustos 2012, 10:40:05 »
krem flux reçinesiz olanlardan uygun fıyata netten alabılecegım yerlı sıte bılıyormusunuz ?
YENİLMEZ..

Çevrimdışı bulut_01

• Emektar
« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2012, 01:02:44 »
krem flux reçinesiz olanlardan uygun fıyata netten alabılecegım yerlı sıte bılıyormusunuz ?

güncel...
YENİLMEZ..