Analog GND ve Digital GND nedir?

Başlatan nusyil, 19 Eylül 2012, 07:56:29

nusyil

Herkese Merhaba!

TDA 7339 Ses islemcisi ile Elektronik kontrollu ses,bas,tiz vb.kontrolu yapan bir devre kurdum. Ancak entegrenin datasheet'inde 15 no'lu bacak DIG.GND, 16 No'lu bacak ANA.GND olarak belirtilmis. Benim anlamadigim tek kaynaktan besleme olduguna gore AGND ile DGND ayni yere baglanacak demek degil midir? ( Yaniliyor isem duzeltin)

Daha once TDA7309 ile benzer isi yapan bir devre kurdugumda bu iki ucu ayni yere ( besleme kaynaginin (-)  ucuna) bagladim ve hic sorunsuz calisti. Bu devrede ilginc olan ise devreyi kurduktan sonra bu iki uc birbirinden ayri ve sadece AGND'yi (-) ye baglayip 9V ile besledigimde devre calismiyor. DGND'yi de (-)'ye bagladigimda bu sefer 9V'luk besleme gerilimi 6.9V'a dusuyo ve devre yine calismiyor.Iki kez baglantilari kontrol ettim ve bir yanlislik goremedim ( Kaldi ki, dis eleman olarak sadece kondansatorler var, cok karmasik bir devre degil). Acaba entegre bozuk olabilir mi diye dusundum ancak devre I2C baglantisi ile islemciden gonderdigim komutlari aliyor. Test icin 2 noktaya led baglayip ses maksimuma veya minimuma ulastiginda ledleri yakacak sekilde yazilimi ayarladim. Bu sisteme gore komutlari kabul edip isliyor ancak cikislarda ses yok.

Bu AGND ve DGND uclarini birlestirdigimde ( Kaldi ki baska yapacak birseyim yok, GND ler ayrilabilir mi? ) besleme voltajindaki dususun sebebi ne olabilir?

Datasheet buradan gorulebilir : http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXtusrt.pdf

Saygilarimla..

MT

Dijital toprak analog toprağa göre daha gürültülüdür bu oluşan gürültünün analog toprağa bağlı devre elemanlarına etkisini azaltmak için bu iki toprağı birleştirirken farklı alternatifler var ama benim bildiğim basit çözüm pcb hazırlarken çok ince bir yolla bu iki toprağı birleştirebiliriz. Bu yol topraklardaki gürültüyü absorbe edecektir. Bununla ilgili bir teorik hesap bilmemekteyim eminim çok daha bilgili arkadaşlardan cevap gelecektir.

http://www.edaboard.com/thread27478.html

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: singleiron - 19 Eylül 2012, 08:52:57
Dijital toprak analog toprağa göre daha gürültülüdür bu oluşan gürültünün analog toprağa bağlı devre elemanlarına etkisini azaltmak için bu iki toprağı birleştirirken farklı alternatifler var ama benim bildiğim basit çözüm pcb hazırlarken çok ince bir yolla bu iki toprağı birleştirebiliriz. Bu yol topraklardaki gürültüyü absorbe edecektir. Bununla ilgili bir teorik hesap bilmemekteyim eminim çok daha bilgili arkadaşlardan cevap gelecektir.

http://www.edaboard.com/thread27478.html

Aslında analog toprağın daha gürültülü olması gerekir. Dijital toprakta yüksek akım ve ara seviyeler yoktur. Sadece 1-0 lar vardır.
@nusyil, pcb çizimini yaparken dikkat etmen gereken nokta şudur.
Güç kaynağından çıkan toprak hattını iki ayrı kola ayırıyorsun. Birini Digital ground hattı diğerini analog ground hattı yapıyorsun.
Tüm digital kontrol üniteleri DGND ye, tüm analog devre elemanları da AGND ye veriyorsun.
Bu iki hat sadece tek bir noktada yani ilk kaynağın çıktığı noktada birleşiyorlar.
Bu iki hattı birbirine yakın tutmuyorsun. Yeterli kalınlıkta çiziyorsun ve en önemlisi asla toprak hattını uzun ve dolambaçlı yollardan götürmüyorsun.
Mümkün olan en kısa yolla taşıyorsun. Dijital kontrol elemanlarına koyacağın bypass kondansatörlerini DGND hattına, Anlog devre elemanlarına (IC lere) en yakın noktaya ekleyeceğin bypass kondansatörlerinide AGND hattına veriyorsun olay bitiyor  :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

elektronik

Alıntı yapılan: nusyil - 19 Eylül 2012, 07:56:29
Herkese Merhaba!

TDA 7339 Ses islemcisi ile Elektronik kontrollu ses,bas,tiz vb.kontrolu yapan bir devre kurdum. Ancak entegrenin datasheet'inde 15 no'lu bacak DIG.GND, 16 No'lu bacak ANA.GND olarak belirtilmis. Benim anlamadigim tek kaynaktan besleme olduguna gore AGND ile DGND ayni yere baglanacak demek değil midir? ( Yaniliyor isem duzeltin)

Daha once TDA7309 ile benzer isi yapan bir devre kurdugumda bu iki ucu ayni yere ( besleme kaynaginin (-)  ucuna) bagladim ve hic sorunsuz calisti. Bu devrede ilginc olan ise devreyi kurduktan sonra bu iki uc birbirinden ayri ve sadece AGND'yi (-) ye baglayip 9V ile besledigimde devre calismiyor. DGND'yi de (-)'ye bagladigimda bu sefer 9V'luk besleme gerilimi 6.9V'a dusuyo ve devre yine calismiyor.Iki kez baglantilari kontrol ettim ve bir yanlislik goremedim ( Kaldi ki, dis eleman olarak sadece kondansatorler var, cok karmasik bir devre değil). Acaba entegre bozuk olabilir mi diye dusundum ancak devre I2C baglantisi ile islemciden gonderdigim komutlari aliyor. Test icin 2 noktaya led baglayip ses maksimuma veya minimuma ulastiginda ledleri yakacak sekilde yazilimi ayarladim. Bu sisteme gore komutlari kabul edip isliyor ancak cikislarda ses yok.

Bu AGND ve DGND uclarini birlestirdigimde ( Kaldi ki baska yapacak birseyim yok, GND ler ayrilabilir mi? ) besleme voltajindaki dususun sebebi ne olabilir?

Datasheet buradan gorulebilir : http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXtusrt.pdf

Saygilarimla..

GND lerin ayrı olmasının sebebi yukarıda söylendiği gibi gürültüdür. işlemci ile entegre haberleştiği an 0 1 lerden dolayı gürültü oluşur GND ler aynı olursa bu gürültüler sese karışabilir bunu önlemek için yukarıda anlatılan yöntemlerden birini yapman yeterli olur , en doğrusuda @XX_CİHAN_XX hocanın söylediği yöntemdir.

GND ler birleşik olsa dahi devrenin çalışması lazım yani birleştirmen çalışmayı engellemez sadece sese gürültü karışma ihtimali yükselir.

GND leri birleştirdiğinde voltaj düşüyorsa bunun başka sebepleri vardır ya besleme devrende sorun var yada entegren bozuktur devrenin çektiği akımı ölç , besleme devreni kontrol et.

Tagli

Çizim programlarında bu ayarlama nasıl yapılıyor? Çizerken yolları birbirine karıştırmamak için net'ler farklı olmalı. İki farklı net'i tek noktada birleştirmeye de çizim programı izin vermez sanırım. Yanılıyor muyum?
Gökçe Tağlıoğlu

tyildizak

Alıntı yapılan: Tagli - 19 Eylül 2012, 11:37:14
Çizim programlarında bu ayarlama nasıl yapılıyor? Çizerken yolları birbirine karıştırmamak için net'ler farklı olmalı. İki farklı net'i tek noktada birleştirmeye de çizim programı izin vermez sanırım. Yanılıyor muyum?

Doğrudur, ama şöyle yapılabilir: gnd'lar tek noktada birleştirilecekse şematiğe bir ucu agnd diğer ucu dgnd'a bağlı bir direnç ekleyebilirsiniz. Sonra direnç yerine tel köprü bağlanabilir. Veya yine her iki nete birer smd pad eklenip pcb çiziminde  bunlar yanyana yerleştirilip lehimle birleştirilebilir.

MT

Alıntı yapılan: Tagli - 19 Eylül 2012, 11:37:14

Seri üretimde belki isimden dolayı sorun oluşabilir ama hangi malzemenin nereye dizileceğine sen karar veriyorsun nasıl olsa o yüzden pcb çizim aşamasında istediğin gibi ayırırsın analog dijital gnd'leri ve ikisine tek bir isim veririsin "GND"diye. Yine analog malzemeler bi yerde dijitaller bir yerde üretim gerçekleşir ve gnd isimleri aynı olsa bile ayırma işlemi gerçekleşmiş olur.

fractal

incelediğim bazı kartlarda farklı gnd ler arasında varistörler vardı.tam olarak bilmiyorum ama sanırım buda bir cözüm olmalı.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

nusyil

Cevap yazan butun arkadaslara ayri ayri tesekkurler !

@XX_cihan_XX arkadasa aciklamalari ve doyurucu cevabi icin ekstra tesekkurler. Buradan cikardigim sonuca gore sonucta her iki GND de butun devre boyunca ayri hatlar gibi gorunse de sonucta bir yerde birlesmek zorunda.Ayrica voltaj dusmesinin GND'leri birlestirmek ile bir alakasi yok. O nedenle entegreyi ve devreyi bir kez daha gozden gecirecegim.

Herkese kolay gelsin!!!

mezire

bu olay sadece ses devrelerinde mi geçerli ?

Lpc2103 işlemcisinde de Agnd var ama ben tüm GNDleri birleştiriyorum. Acaba sorun olurmu?

tyildizak

Alıntı yapılan: mezire - 20 Eylül 2012, 12:44:21
bu olay sadece ses devrelerinde mi geçerli ?

Lpc2103 işlemcisinde de Agnd var ama ben tüm GNDleri birleştiriyorum. Acaba sorun olurmu?

Devredenizde   besleme ya da farklı sebeplerden kaynaklanan ve adc sonuçlarında sıkıntı yaratan gürültü olup olmama durumuna göre Vssa doğrudan besleme gnd'ına bağlanabilir ya da izole kullanılabilir.
Duruma göre tercih size kalmış. Aynı şey Vdda için de geçerli.

cesmeali

merhaba,konuyla ilgili bende tecrübelerimi paylaşmak istedim.tda7318 -7439 gibi digital entegrelerde bulunan dgnd-Agnd diger arkadaşlarrın bahsettiği gibi ayrı hattan beslemeye birlestirilmeli.ben ilk baslarda buna dikat etmeden pcb yaptım çalıstı çalışmasına,fakat Anfide dip gürültüsünden kurtulamadım. arastırmalarım sonucunda oudio devrelerinde bu önemli olduğunu öğrendim.

sevgili Ahmet Yerli kardeşimin bu kunuda çok yardımcı oldu.bu vesileyle ona çok teşekkür ederim... bende öğrendiklerimi yeri gelmişken paylaşmayı uygun buldum..audio devrelerine pcb çizerken Agnd-power gnd ve dgnd diye gnd hatlarını ayrı tutup besleme kondanstörünün eksi ucuna birlestirmek ,dip gürültüsünü ortadan kaldırıp,pürüssüz bir şekilde müzik keyfine ulaşabilirsiniz.
agnd-dgnd-pgnd örnek olması açısından pcb ekledim.
[IMG]http://img485.yukle.tc/thumbs/1487tda73.JPG[/img]

mistek

Resimdeki gibi bir bağlantı gördüm devrede yüksek frekanslı sinyal ve küçük gerilimlerin yükseltme durumu var. Yukarıda anlatılanlar bunun içinde geçerli sanırım.

http://img487.yukle.tc/images/5366Ekran_Alintisi12.JPG

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Meric Işıkçı

Analog ve Digital hatlar farklı polaritelerde veya birbirine uzak kaynaklardan geliyorsa, GND'ler birbirine göre çok farklı seviyelerde, birbirine göre sürekli kayan polaritelerde olursa ayırmak daha iyi sonuç verir. RS485 haberleşmeside buna benzer, hat uzaklardan biryerlerden geliyorsa GND si varılan noktadan ayrılır.

94220039

nusyil  arkadaşın açmış olduğu konuya, tecrübeleriyle açıklık getirmiş olan arkadaşlara bende ayrıca tek tek teşekkür etmek istiyorum.

Saygılarımla.