EHT Trafosu (Yüksek Gerilim Trafosu) Nasıl Sürülür?

Başlatan KIRIKDR, 18 Mart 2013, 21:33:36

KIRIKDR

Arkadaşlar yukarıda linkte paylaştığım sitede 555 ile sürülmüş olan flyback devresini yaptım fakat EHT trafosunun uçlarını bulamadım ayrıca şöyle bi problem var, besleme olarak 12 volt çıkış veren bilgisayar bataryasını kullanıyorum devredeki 7812 nin çıkış bacağında 1.7 volt alıyorum. Her nasılsa devre motor gibi tersine çıkış veriyor.. Bende bunun üzerine akünün çıkışına 1n4007 bağladım fakat diyot kısa süre içerisinde ısındı ve ortadan bölündü. Ben de TV şasesinden daha yüksek watlı 1578 diyotu ile sürdüm diyot yine ısınıyor.. Hatayı nerede yaptığımı bulamıyorum .. Sizinle de paylaşmak istedim fikir verebilirsiniz.. Yaptığım devrenin şemasını ve pcb görüntüsünü ekliyorum:


http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=flybacktransformerdrivers
http://uzzors2k.4hv.org/projectfiles/flybacktransformerdrivers/555%20Driver%20MKII/flyback_driver_MK_PCB.zip

fatih6761

7812'yi doğru bağlayıp bağlamadığınızı kontrol edin. Şemada ters gösterilmiş. Üç bacağın önden bakıldığında en soldaki IN, ortadaki GND, en sağdaki OUT olacak.

KIRIKDR

Hocam devrede 7812 ile ilgili problem olduğunu düşünmüyorum , çünkü EHT trafosuna kendi sardığım kısımlardan devreyi kurtardığımda yani devrenin trafo ile olan tüm bağlantılarını kestiğimde 7812 nin çıkışında 12 volt alıyorum , fakat trafoyu bağladığımda 1.5 - 1.7 volta kadar düşüyor.

SERRO EFE

O zaman trafoyu sürdüğünüz mosfet kısa devre gibi görünüyor.

WrtM

Osilaskopun varsa 555 entegresinin karedalga çıkış verip vermediğine bak süekli 1 veriyorsa mosfet hep iletimde kalır eht trafosu kısa devre gibi davranır. Diğer bir ihtimalde mosfetin bozuk olması

fatih6761

Ölçtüğünüz voltmetre TrueRMS'mi? Değilse ölçüm hatası olabilir. Hocam bir de şu devreyi deneyin:
http://320volt.com/eht-trafosu-ile-yuksek-voltaj-spark-basit-flyback-surucu/
5 tur primer için, 3 tur geribesleme için saracaksınız. Eğer ark elde edebiliyorsanız sıkıntı ya MOS'tadır ya da 555 devresindedir.

endorfin

Merhaba. :) Bence flybacki surmek icin hic zaman harcamak istemiyorsaaniz size floresan lambalarin surucu katini kullanmanizi oneririm.
http://www.instructables.com/id/MAKE-A-HIGH-VOLTAGE-SUPPLY-IN-5-MINUTES/

KIRIKDR

17 Nisan 2013, 22:16:17 #22 Son düzenlenme: 17 Nisan 2013, 22:18:17 KIRIKDR
Voltmetrem TrueRMS 'e değil 555'i değiştirip yenisini taktım , osiloskopum yok o yüzden 555 i değiştirdim tekrar denedim fakat yine aynı hatalar primer sargımı şemadaki 7812 nin giriş ucuna bağladığımda voltaj sönüveriyor ve akünün ucundan kıvılcımlar atıyor.. Sanırım en son mosfete suçu atacağız mosfeti kontrol etmedim sadece..fatih6761

Alıntı yapılan: KIRIKDR - 17 Nisan 2013, 22:16:17
Voltmetrem TrueRMS 'e değil 555'i değiştirip yenisini taktım , osiloskopum yok o yüzden 555 i değiştirdim tekrar denedim fakat yine aynı hatalar primer sargımı şemadaki 7812 nin giriş ucuna bağladığımda voltaj sönüveriyor ve akünün ucundan kıvılcımlar atıyor.. Sanırım en son mosfete suçu atacağız mosfeti kontrol etmedim sadece..
Belki zıt emk'dan oluşan spike'lar MOSFET'i uçurmuş olabilir...

skara1214

hocam burda trafoya zıt bir diyot bağlanamanız gerekmiyormu?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

M_B

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

KIRIKDR

Devreyi çalıştırdım arkadaşlar , şemada gösterilen primer bobinin ayağını mosfetin toprağına bağlamak gerekiyormuş. Sorun çözüldü bir videosunu da eklemek istiyorum en kısa zamanda .. Herkese teşekkürler..

KIRIKDR


ikbal_ort

Arkadaşlar merhaba,

Ben bir projem için EHT kullanmayı düşünüyorum. Projede suyun pozitif yüklenmesi gerekiyor. Bunun içinde 15kV-20kV arasında bir gerilim uygulamam gerekiyor.

KIRIKDR arkadaşım, senin yaptığın devreden elde edebildiğin gerilim kaç volttu? Belirttiğim değerlerde gerilim elde edebilmem için EHT'yi nasıl seçebilirim?

tekosis

https://www.google.com.tr/search?q=eht+high+voltage&espv=2&biw=853&bih=393&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjn7eu9iobQAhXHuxQKHXCgBd4Q_AUIBigB#imgrc=sa49m3AL9JsJpM%3A
http://www.teknikhoca.com - İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.