xc8 tcp/ip stack çalıştırma?

Başlatan Gökhan BEKEN, 30 Nisan 2013, 15:36:13

sadogan

Alıntı yapılan: meftun - 10 Mayıs 2013, 00:51:24
Hocam resimde durduğu gibi büyük değilmiş 18f87k22. Bugün elime ulaştığında bi baktım çıt parmağımın tırnağı kadar var yok :) İlk aklıma gelen bunu devreye nasıl lehimleyeceğim oldu, 80 bacaklı küçücük bir böcek gibi :) Öyle bir böcekki kocaman piclerden daha gelişmiş hem de ucuz :) Hoşuma gitti aslında.
Bu pic için hazır pcb bastıracağım büyük ihtimal.
http://www.expkits.com/?s=urun_detay&urun=1x_0.5mm_uni._tqfp_header.htm
Bu işini görebilir.

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar projeyi çalıştırdım, ancak sorun var. Sayfaları mpfs2 programıyla .bin uzantılı yeni dosyalara sıkıştırmak gerekiyormuş, browserdan ip ile girdiğimiz sayfadan upload edilecekmiş. Browserden upload için gözat butonu felan geliyor sorun yok. Gözattan MPFSImg2.bin dosyasını seçip yüklüyorum başarılı bir şekilde. Anasayfaya döndüğümde yine eski görüntüyle karşılaşıyorum. Sorun eepromdandır diye düşündüm eepromu çıkarsamda başarılı bir şekilde yüklediğini söylüyor. Ha takmışım ha takmamışım sorun var. Sizce sorun nedendir. Çalıştırabilen varsa yardım etsin lütfen.
düzenleme: 25lc512 eepromu ile denendi.
Resimler aşağıda:

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Gökhan BEKEN

Evet sorun eepromdaymış, eepromun 3.ve 7.pinleri vcc ye bağlayınca düzeldi. Allaha şükür artık çalışıyor.

Murat Mert

Meftun CCS C yimi kullandın denemeler için yoksa microchipin satackını mı?
mert07

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: mert07 - 03 Haziran 2013, 16:54:13
Meftun CCS C yimi kullandın denemeler için yoksa microchipin satackını mı?
Microchip'in stack'ını çalıştırdım. Ccs c ye aynı eepromu takıp denemedim henüz.

Mr.Java

Görebilirmiyiz çalışmanızı video olur.Resim olur..

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 03 Haziran 2013, 17:22:56
Görebilirmiyiz çalışmanızı video olur.Resim olur..
Henüz hiç birşey değiştirmedim. Default olarak gelen sayfalar yani.

Ufak bir problem var aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi network ayarları ve snmp sayfasında şifre var hala bulamadım şifreyi.

cehennem

iyi günler arkadaşlar bende barış hocamızın kodları ile çalışmalar yapıyorum ancak barış hocamız dökümanında tcp server örneği yapmış ben bu örneği yapıp çalıştırmak istiyorum nasıl yaparım.Daha önce uğraşan olduysa yardımcı olursanız sevinirim.

cehennem

örneği çalıştırıp sadeleştirmeler yapıp sadece tp server çalıştıracak duruma getirim anak eepromu iptal edince
MPLINK 5.00, LINKER
Device Database Version 1.17
Copyright (c) 1998-2013 Microchip Technology Inc.
Error - symbol 'MPFS_Start' has multiple definitions.
Errors    : 1

diye hata alıyorum. ek olarak enc için tanımlanmış cs ve rst pinlerini b3 b5 olarak değilde c0 c1 olarak tnımlamak istiyorum.

cehennem

port tanımlamayı hallettim hardware profile.h dosyasının içindeki donanım profiline ait tanımlamalarda aşağıdaki değerleri değiştiriyormuşuz
yanlız değeştirirken TRISXbits.TRISXY şeklinde x değerini iki tarafdada değiştirmediğimden oluyormuş.

#define ENC_RST_TRIS      (TRISCbits.TRISC7)
#define ENC_RST_IO         (LATCbits.LATC7)
#define ENC_CS_TRIS         (TRISCbits.TRISC6)   
#define ENC_CS_IO         (LATCbits.LATC6)

bide eepromu iptal edince aşağıda verdiği hatayı çözersem tmm dir

MPLINK 5.00, LINKER
Device Database Version 1.17
Copyright (c) 1998-2013 Microchip Technology Inc.
Error - symbol 'MPFS_Start' has multiple definitions.
Errors    : 1

iyildirim

Eğer eeprom veya spi-flash kullanmıyorsanız TCP-IP config dosyası içerisinde MPFS_USE_EEPROM ve MPFS_USE_SPI_FLASH tanımlarının her ikisi de define edilmemeli.

MPFS_Start stack içerisinde tek bir yerde tanımlanıyor. TCP-IP stack içerisinde bununla ilgili sorun olmaması gerekir diye düşünüyorum.
SDcart gibi başka bir kütüphane de dahil mi projeye ?

TCP-IP STACK in hangi sürümünü kullanıyorsunuz. ? Son sürümleri gayet stabil çalışıyor.

Kütüphane ile gelen TCP-IP config tool'u var. Kütüphanenin yapısını iyi tanımıyorsanız konfigürasyon için onu kullanın. 

cehennem

TCPIP Stack v5.20b kullanıyorum barış samancının örneği üzerinden çalışmalar yapabilmek için dediğiniz gibi tcp ip config wizard ı açıp en son eeprom şeçiminde internal memory yzan şeçeneği seçiyorum ve derlemeye çalışıyorum hata alıyorum.
tcp ip config dosyasındaki tanımlamalarda aşağıdaki şekilde burdaki tanımlamalardan #define STACK_USE_MPFS2
satırını iptal ettiğimde derliyor yanlız bu sefer tcp server özelliği devredışı kalıyor.

// =======================================================================
//   Data Storage Options
// =======================================================================

/* MPFS Configuration
 *   MPFS is automatically included when required for other
 *   applications.  If your custom application requires it
 *   otherwise, uncomment the appropriate selection.
 */
//#define STACK_USE_MPFS
#define STACK_USE_MPFS2

/* MPFS Storage Location
 *   If html pages are stored in internal program memory,
 *   comment both MPFS_USE_EEPROM and MPFS_USE_SPI_FLASH, then
 *   include an MPFS image (.c or .s file) in the project.
 *   If html pages are stored in external memory, uncomment the
 *   appropriate definition.
 *
 *   Supported serial flash parts include the SST25VFxxxB series.
 */
//#define MPFS_USE_EEPROM
//#define MPFS_USE_SPI_FLASH

/* EEPROM Addressing Selection
 *   If using the 1Mbit EEPROM, uncomment this line
 */
//#define USE_EEPROM_25LC1024

/* EEPROM Reserved Area
 *   Number of EEPROM bytes to be reserved before MPFS storage starts.
 *   These bytes host application configurations such as IP Address,
 *   MAC Address, and any other required variables.
 *
 *   For MPFS Classic, this setting must match the Reserved setting
 *	 on the Advanced Settings page of the MPFS2 Utility.
 */
#define MPFS_RESERVE_BLOCK				(137ul)

/* MPFS File Handles
 *   Maximum number of simultaneously open MPFS2 files.
 *   For MPFS Classic, this has no effect.
 */
#define MAX_MPFS_HANDLES				(7ul)

Gökhan BEKEN

Hocam eepromu iptal edip dahili hafızayı kullanmak için,
microchip'in bir programıyla(mpfs upload programında bir ayar yaparak)html kodlarını ".bin"(uzantıdan tam emin değilim başka birşey de olabilir.) dosyası şeklinde üretip,
projeye onu dahil ediyorduk. Bu sayede web kodlarını pic'ten okuyordu. Eğer kodlar şişmesin ama eeprom da kullanmayım diyorsan, yine dediğim gibi yap fakat kodlarda sadece index.html olsun içinde de "merhaba" felan yaz, böylece az yer kaplar.

cehennem

eepromu iptal ettikten sonra Convert WebPages to MPFS dosyasını çalıştırıp derledim sorun ortadan kalktı çok teşekkürler.

Gökhan BEKEN

Hocam başkalarının da bilgilenmesi için bu sorununu çözümünü resimli anlatırsanız sevinirim. Ben de tam hatırlamıyorum, ben de hatırlamış olurum.