Gönderen Konu: ISIS-ARES Kullanım soru cevapları !..  (Okunma sayısı 42043 defa)

Çevrimdışı aster

• Global Moderator
  • Profesyonel Üye
    • http://aster.erciyes.edu.tr/
ISIS-ARES Kullanım soru cevapları !..
« : 15 Mart 2005, 05:48:23 »
Arkadaşlar, aşağıdaki yazılar gene bu forumda soru sorup cevap veren arkadaşların alıntılarıdır. Ben sadece toplu olması ve cevap arayanların buradan kestirme yoldan bilgilere ulaşması amacıyla buraya koydum.

s1-proje ISIS 6.2 SP5 ile çalışmadı. Bu projenin Daha sonraki versiyonda yapıldığını söylüyor. Hangi versiyon ?

c1-6.3 te section olarak kaydedersen 6.2den çağırabiliyorsun. Fakat DSN olarak kaydedersen olmuyor.

s1-step motor varmı ?

c2-step motor için Proteusun kendi samples'lerinin içinde "motor examle/picsttep"r diye bir devre onu aruyorsun galiba..

s3-pcb de sembolleri açılı nasıl yerleştiririz?

c3-Bildiğiniz üzerine Proteus'un ARES isminde baskılı devre çizen programı var. Bu programla herhangi bir elemanı istediğiniz açıda döndürebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken sağ tıklayıp işaretlemek ve açı kutusundan açısını değiştirmek.

s4- İsis kısmında çizdiğim şekli bu bölümde yer alan ARES düğmesine tıklanınca ARES'e gidiyor. Fakat bazı elemanların şekli gelmiyor. örneğin. DİSPLAY bunun şeklini ARESte nasıl ilave edebiliriz?

c4-kullandığın display elemanı için bir paket tanımlaman gerekir, sağ tıklayınca oradaki menü'lerden halledebilirsin, HELP bölümünden ingilizce olarak da bu yardımı alabilirsin.. sağ tıkladığın elemanın rengi kırmızıya döner, kırmızı elemana sol tıklayınca özellikleri menü'süne girersin, oradan package kısmından ona uygun paket seçersin...

s5- Auto Route yaparken yollari POWER ve SIGNAL olarak ayarlamak.

c5-Proteus'ta toprak POWER diger yollar ise SIGNAL olarak varsayilmistir. (BUS konusuna girmiyorum.) SIGNAL olan yollardan bazilarini POWER stratejisinde ornegin daha kalin cizmek isteyebiliriz. Bu durumda ISIS'te devreyi cizdikten sonra sag taraftaki menuden 3. ikona (wire label) tiklayarak stratejisini degistirmek istedigimiz yola tikliyoruz. String kismina STRAT=POWER yaziyoruz. Bu kadar basit. Boylece yollari iki ayri strateji ile cizdirtebiliriz.

s6- sembol parçalamak

c6-layer üzerine koyduğunuz bir elemanı, sağ tıklayarak kırmızı yaptıktan sonra üst menü'de bulunan "çekiç" şekline tıklayıp bu şekli parçalayabilirsiniz, kendi istediğiniz bacakları yerlerini değiştirip daha sonra orada bulunan bütün elemanları sağ tıklarak büyük bir kare içine alarak seçin "üçgen üzerinde artı" olan buton'a tıklayın ve daha sonra bu elemana dair istediğiniz default özellikleri değiştirin, sonrasında bu elemanın hangi "lib"de olacağını seçin, ve istediğiniz default özelliklere ve ayar şekline sahip elana sahip olmuş olursunuz...

s7- MPLAB 'ta oldugu gibi *.asm kodunu satir satir gorebilmemiz mumkun mu? Source-> Define code generation 'dan mpasmwin icin ayarlari yaptim. Fakat nedense Tool kismini mpasmwin.exe yapmama ragmen her seferinde ASEM51 'e geri donuyor. Dolayisiyla Build kisminda sorun cikartiyor. Ayrica Editor ekranini da acamadim. Neyse belki de simulasyon secenegi yoktur. Sadece Build edebilme secenegi eklenmistir.

c7-mümkündür bunun için; Add/Remove Code Generation Tools menüsünden MPASMWIN'i seçtikten sonra Browse butonuna basın buradan mpasmwin.exe dosyasının yerini gösterin sonra Add/Remove Source Code Files'dan asm kodu seçin ve source menüsünden Build All' la kodu derleyin son olarak işlemcinin program file'ına bu derlediğiniz hex dosyayı gösterin işlem bu kadar artık kodu satır satır çalıştırabilirsiniz.

s8-Proteus' da simulasyon yaparken, zamanla ilgili problem yaşayan varmı? örneğin displayde bir veri taratırken yada çok kısa zamanlarda bir komut icra edilirken.

c8-Yazılımın çalıştığı bilgisayarın hızı ile ilgili birşey. O Kadar çok parametre var ki, örneğin bir LED in yanıp sönmesi gerçekte çok hızlı olabilir ama ekran kartı bunu gösteremeyebilir vs. makinalar hızlandıkça simülasyonlar gerçeğe yaklaşacak...

*7 segment ledlerle ilgili sorunu bir nebzede olsa çözmek için system menüsünden set animation option kısmında frames per second ile oynayabilirsiniz ben bu değeri 8-10 arası bir değere getirdiğimde düzgün görüntü alıyorum.

*Kurarken "converter files" gibi bir seçenek var. bu sayede versiyon 4 ten daha eski olanları çevirebiliyormuş. V4 üzeri olanlar ise otomatik çevriliyormuş. fakat sizin sorunu bu da çözmeyebilir kanaatindeyim. ben 6.2SP5 kullanıyorum. burada sadece daha yeniler için bir sorun çıkıyordu. onu gidermek için mesela 6.3de .sec olarak export edip 6.2sp5'e import edebiliyoruz.

s9-arkadaşlar proteus 6.2 sp5 kullanıyorum şu an..
iyi güzel hoş daaa... hazırlayacagımız pcb nin boyut ve şekli farklı olması gereken durumlar oluyor bazen... plaketi koyacağımız kutunun şeklini alması gerekiyor kimi zaman mesala bir paralel port soket kutusu gibi yada com port soket kutusu gibi.... proteus ta plaket şeklini şemalini kendimiz çizip otomatik çizimin; bu alan içinde yer almasını sağlayabiliyormuyuz?

c9-sorunu yanlış anlamadıysam,benim anladığım şekliyle cevabı; sol alt köşede kare şeklinde içi yeşil bir ikon var ,(2D qraphics) bu ikona tıkla, daha sonra klavyede m tuşuna basarak ölçüleri mm cinsinden görebilirsin,Ardından select current layer kısmandan board edge seçeneğini seçiyorsun ve çizim ekranında istediğin bir noktada o tuşuna basarak bu noktayı 0 noktası olarak belirliyorsun ,mouse 'u sol butona basarak hareket ettirirsen kartın istediğin ebadda oluştuğunu göreceksin

*tabiiki. Menuden SYSTEMS 'e gir orada SET WORK AREA var buradan plaket boyunu gir mesala (100mm) gibi ama mm yazmayı unutma çünkü orada inc cinsinden belirtiliyor

*arkadaşlar dediklerinizi az çok yapıyorum zaten ....ben anlatamadım demekki....
sizin verdiğiniz örneklerle kare yada dikdörtgen bir boyut verebiliyoruz.eni ve boyu girip pcb nin ebatlarını belirliyoruz.
mesala altıgen bir pcb yada yarı çapı 5cm olan dairesel bir pcb
tasarlarken ne şekilde yapıcaz..

*sınırlarını belirleyen çizgileri istediğin modda (daire çizgi vb) ama altta board edge (sarı) seçiliyken yap.
birde aklıma geldi pcb yollarını Ctrl ye basılı tutarak çizin bakalım nasıl oluyor

*2d graphics path seçeneği ile oldu.

s10-arkadaslar proteusta bir turlu tektarafli pcb otomatik cizim yaptiramadim. tektarafli cizim yapimini bilen varmi ?

c10-Proteus da Tek yüzlü cizim için
autoroute -edit strategies-istemediğin katmanı none kısmına getirirsen açık olan renkde yada layera tek yüzlü olrak cizim yapacaktır

*Şematikten pcb ye çevirecek arkadaşlar için.
ilk önce şematikdeki elemanlar birebir alarak kılıflarını incelemeleri gerekir daha sonra kütüphaneden bu yada buna yakın kılıflar eklenir ve kısa devre olması gereken bacaklar arsı netler oluşturulur ve auto route seceneği secilir

*Tools -> Auto Router - > Edit Strategies - >
Pair 1 (Hoz) ve Pair 1 (Ver) ayni katman olsun.
Diger Pair 'lar NONE. Bu islemi hem tactics: signal hem de tactics: power icin gerceklemen gerekiyor

s11-devreyi nasıl simüle edeceğiz ?

c11-İlk önce yapacağın programı derleyeceksin. Sonra proteusta ISIS programını çalıştıracaksın(SP6.1 için) . Sol üst köşede opamp işareti var . Onu tıklayıp komponent seçeceksin. Kullanacağın mikrokontrol MICRO başlığı altında karşıan çıkacaktır. Ordan seçtiğin microyu iki defa tıklarsan sol tarafta bulunan kısma kendisi alacaktır. Diğer kısımlardan dirençleri kondansatörleri, entegreleri vs seçip yerleştirebilirsin. Örneğin 16f84 ile basit bir led yakma simulasyonunu çalıştırmak için daha önce seçtiğin 16f84ü sol taraftan seç , sayfa ortasına doğru gel ve sol tıkla. Ne kadar sol tuşu tıklarsan o malzemeden o kadar yerleştirecektir. Başka malzemeleri seçerek devreyi oluşturacak malzemeleri buraya yerleştir. Fazla malzeme yada yanlış malzeme yerleştirmişsen o malzemeyi silmek için üzerindeyken sağ tuşa bas. Rengi kırmızı olacaktır. Sonra yenieden sağ tuşa bastığında silinicektir. Silmenin bir çok yolu var buna zamanlar alışırsın. Şimdi malzemeleri biribirine bağlamak için, Sol tarafta bulunan opamp resminin hemen altında junction dot kısmını tıkla. Sonra malzmeleri uçlarından biribirine bağla. Mikrokontrol için osilatör kristal ve kondansatörü kullanmayabilirsin. Sistem +5VDC ve GND si için , Yine sol tarafta ok tuşunun altında inter-sheet terminal kısmından POWER kısmını seebilirsin. Burda kullanacağın besleme +5V ise seçtiğin POWER kısmını ilk önce sağ sonra sol ile seçersen buaraya bu POWER bağlantısının değerini yazabilirsin. Örneğin +5V +12 V vs gibi. Sistem GND sinide yine aynen POWER gibi burdan seçebiliyorsun. Bağlantılar bittikten sonra derlediğin programın çalıştırılması için; Yerleştirdiğin mikrokontrolü illk önce sağ tıklayacaksın. Kırmızı renge dönüştükten sonra sol tuşla tıklayacaksın. Gelen menüde sadece Program file bölümünde derlediğin programı bul ve ok e bas. Bu kadar. Son olarak sol alt köşede yer alan simulasyon için play tuşuna bas ve simulasyonu izle

*Bir adet örnek yapalım.
"Package Placement and editing" tuşunu tıklayınız.
Programın sol tarafında beliren "P" harfine tıklayınız.
Karşınıza "Pick Packages" penceresi gelecek.Oradaki "Libraries" bölümünden bir sembol seçiniz.Mesela ; PACKAGE------> CAP40 olsun.Buna çift tıklayarak kulanıcı kütüphanenize ekleyin.
Eklediğiniz bu mazemeyi çalışma alanına taşıyın.
Çalışma alanına taşıdığınız bu malzemeyi farenizin sağ tuşu ile seçili hale getirin. Seçtiğiniz bu malzemeyi küçük parçalara bölmek için , Library menüsünden---->Decompose 'ye tıklayın.Artık bu malzemeye istediğinizi yapabilirsiniz.Silin bölün ayrın.(Maus sol tuş ile)İsterseniz padlerin aralığını açın , isterseniz malzemeyi çevreleyen dikdörtgeni büyültün , küçültün....size kalmış. Yeni malzeme tasarımınız için gereken dğüzenlemeyi yaptıktan sonra sıra geldi derlemeye. Edit ettğiniz malzemeyi tekrar maus sağ tuş ile seçili hale getirin.Bu kez Library menüsünden---->"Make Package" 'ye tıklayın."Make Package " adlı bir pencere çıkacaktır karşınıza.Buradan oluşturacağınız malzemeye isim veriyorsunuz.ve alttada da malzemenizin hangi kütüphaneye dahil olacağını seçiyor ve OK'ye tıklıyorsunuz.Artık malzemeniz hazır.
Hazır olan bu malzemenizi o anki sol tataftaki kullanıcı kütüphanenizde belirdiğini görürsünüz. Bu elemanın kalıcı olamasını istiyoruz .O halde biz de Library menüsündeki---->"Compile to Library ..." 'ye tıklarız.Karşımıza gelen pencereden herhengi bir "library" türünü seçip OK'ye tıklarız.Kendi oluşturduğunuz malzemeleri kolayca bulmak için "USERPKG" paketine eklemek daha iyi olur.

*Sol taraftaki kullanıcı kütüphanenizdeki "P" harfine tekrar tıklayın.Karşınıza gelen "Pick Packages" ekranındaki "Libraries" bölümünden "USERPKG"'yi seçin.Bu ekrana ait "Objects" bölümünde derlediğiniz malzemelerin bulunduğunu göreceksiniz.
Bu yollarla herhengi bir malzemeyi "Decompose" yapmadan da yeni bir malzeme tasarımı yapabiliriz.Programa yeni mazeme yapımı için pekçok alet , araç ... konulmuş .Pad türleri , daire , dkdörtgen ....gibi.Bunlarla malzememizi oluşturup onu derlemek kalıyor.Yukarıda anlatıldığı gibi.....

s12-proteus 6.2 sp5 de ic nin(mesela 16f84) edit component kısmında power pinleri 5 ve 14 olarak belirlediğim halde ares tasarımında yapılan route işleminde bu bacaklar boşta kalıyor ... nedenkine acep...

c12- Isiste de power ve ground pinlerini koyup isimlerini koyduğun component in power pinleri ile aynı ismi vermelisin. (Örneğin VSS, VDD) daha sonra bu ground ve power ı örneğin bir sokete bağlarsan uçların bağlantısını düzgün yapacaktır...

s: füf noktası

c:Isis kullanımında tesadüfen yakaladığım bir özellikten bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi özellikle mikroişlemciler için yazdığımız programlarda değişkenler kullanmaktayız. Programın çalışması esnasında bu değişkenlerin aldığı değerler bazen çok önemli olmakta. Programın mantıksal hatalarının bulunmasına yardımcı olmaktadır. Ben bu işi Isis te yapıyorum. Şöyle;
- Herşeyden önce ben Pic Basic Pro kullanıyorum. Yazdığım programı derledikten sonra aynı dosya ismine sahip uzantısı ASM olan dosyayı açıyorum. Değişkenleri pic içinde hangi adreslere yerleştirildiğini orada görebiliyorum. Örneğin TEMP isimli bir değişkenim olsun. Mikroişlemci tipine bağlı olarak ASM uzantılı dosyanın en başında RAM START adresi verilmektedir (HEX olarak) bu adresi bir yere kayıt edin. Sonra aşağı doğru inip değişkeninizi bulun. Bunun karşısında da RAM_START+02A gibi bir değer göreceksiniz. Tabiiki rakam değişik olacaktır. Bunuda bir yere kayıt ediniz. SOnra RAM_START değeri ile diğer rakamı toplayın ve onlu sistemde karşılığını bulun. Buda diyelimki 61 olsun. Şimdi Isis'e dönelim. Tabiiki Isiste programı çalıştıracak devreyi kurduğunuzu varsayıyoruz. Devreyi çalıştırın ve PAUSE tuşuna basın. Yukarıdaki menü den debug seçeneğini seçin ekrana gelen aşılan pencereden ise Watch Window seçeneğini seçin. SOnra bu watch Window ekranı üzerine mausu getirip sağ tıklayın. EN üstte Add Item by Address seçeneğini seçin. Karşınıza isim ve adres soran bir ekran gelecektir. Burada isim bölümüne değişkeninizin ismini adres bölümüne ise önceden tespit ettiğiniz 61 rakamını yazın. Var ise başka değişkenlerinizi aynı metod ile bu listeye ekleyin. Sonra PAUSE modundan çıkıp devrenizi çalıştırın. Değişkenlerinizin programın çalışmasına bağlı olarak değiştiğini göreceksiniz

s13- Proteusta analog devre simülasyonu yapmak istiyorum.
Simülasyonda Trimpot için warning [Linker] : unresolved modul pin 'RV1' mesaji aliyorum. Bir diğer trımpot için de No model specified for RV2 mesajı alıyorum. Hatam nedir?
10 Ohm 15A gibi Reosta kullanmam gerekiyor. Listede göremedim. Trimpotdan bu akımı akıtmam simulasyonda sorun olurmu?
Transistörden akan akımın neden olacağı sıcaklık yükselmesi de simüle ediliyormu?

c13-Active kısmındaki POT-LIN uygundur. diğerleri kıpırdamıyor. İnce ayar için bir adet de 10da biri kadar ını da seri bağlamak iyi olur demeye bile lüzum yok. Sıcaklık yükselmesi otomatik simüle olmuyor. Ortam sıcaklığını Simulator options bölümünden manual olarak girebiliriz.

s14-Peki simülasyon anında trimpotun değerini değiştiremiyormuyum.

c14-Değiştirebiliyorsun

s15-arkadaşlar isis'te çizdiğim devreyi ares'e aktardım. Otomatik konumlandırma ile gayet şık bir biçimde elemanları yerleştirttim. Auto-router özelliği ile yolları çizdime aşamasına geldim. Bu fonksiyonda gayet güzel işliyor. Biraz inceledim devreyi neye benziyor diye. Belirttiğim parametrelerden ötürü çift katlı yol çizdirmişim. Ben pcb'yi amatör olarak oluşturacağımdan tek katlı yol çizdirmem gerekiyor herhalde. "Auto-placement" penceresinden "edit strategies" ile bunu ayarladım. Sadece "top copper"ı seçip diğerlerini none olarak ayarladım. (İlk durumda "top copper ve bottom copper" ikisi de aktifti.) Ben tek katlı sonuç alacağım diye bekliyordum. Fakat sonuç hüsran. Bir türlü bu işin üstesinden gelemedim. Sizce nerde yanlış yapıyorum? (Proteus v6.2 SP3'ü kullanıyorum.)

c15-edir strategies kısmında hem power hem de signal için bottom copper ı seçersen tek katlı çizimi rahatlıkla yaparsın. Top copperı seçersen elemanlar ile yol ve pad ler aynı yüzeyde olur. ütüleme metodu ile pcb çıkaracaksan mirror yaptırmadan çıktı alman yeterli... Top copper ile çizdirdiysen çıktı alırken mirror yaptırman lazım.

s16-İsiste devre şeması çizerken pic16f84ün besleme uçları olan 5 ve 14 nolu bacakları göremiyorum. 16f84ün özelliklerine girdiğimde bu bacakların karşısında hidden yani gizli yazıyor. Ne yaptımsa o hidden özelliğini kaldıramadım. Ben bu bacakların sürekli görünür olmasını istiyorum

c16-İsis kendisi besleme işini otomatik yapmakta olup senin bir şey bağlaman gerekmemektedir. Belirttiğin bacakları görünür yapmak istersen; Yukarıdaki menüden "Template" ' seç. En üstte "Set Design Defaults" seç. Solda alta doğru "show hidden pins" seçeneğine onay ver. Dolayısıyla besleme pinlerini göreceksin

Çevrimdışı inventor

• Müdavim
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2005, 04:18:09 »
S-ARES kullanırken bir komponentin ( mesela bir entegrenin ) bacaklarının arasından yol geçirmek zorunda kaldığımızda eğer yol kalınsa otomatik olarak inceltiyor. ( Toggle auto track necking beetwen pads özelliği ). Bu inceltmeyi benim ares yol kalınlığını T10 a düşürerek yapıyor. Bu özelliği iptal edebiliyor veya devreye alabiliyorum. Ancak kallınlığı ile oynayamıyorum. Ben böyle bir durumda T20 olsun istiyorum bunu nasıl yapabilirim

C-Arkadaşlar aradığım bilgiyi Ares manuelde buldum.
bunu yapabilmek için  system-set desing rules... seçeneğine girip Neck Style seçeneğini değiştirmeniz gerekiyor. Bu menüde daha bir çok yerle oynayabiliyorsunuz.

yüksel

Çevrimdışı Erkan Gench

• Kıdemli
    • http://
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2005, 04:23:36 »
System->Set default rules->Neck style
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford
-----------
Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

Çevrimdışı Petek

• Emektar
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2005, 04:52:52 »
Arkadaşlar,

12. sorunun arkasında bir "püf noktası" var. Bunu yazan arkadaş baya bi debelenmiş anlaşılan.

aynı işi şöyle daha kolay ve zahmetsiz yapabilirdi:

1. derleryicinin ürettiği hex dosyasını değil coff dosyasını isis te işlemciye tanıtır,
2. adım adım çalıştırma butonuna basar,
3. Tek işlemci kullanıyorsa: debug->PIC CPU Variables -U1 i seçer,

programı adım adım çalıştırınca  16 ve 32 bit, struct veya bit tanımlı olanlar hariç bütün değişkenlerinin adı ve değeri otomatik olarak görürdü. Atlprograma atlayınca sadece altprogramdaki değişkenleri görürdü.

2 işlemci varsa hangisine ait olanları görmek istiyorsa U1 veya U2 olanını seçerek aynı işlemleri yapabilir.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

Çevrimdışı fxtal

• Müdavim
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2006, 03:17:42 »
SDK nasıl kullanılır, kendi kompanentimi nasıl oluştururum?
Simulasyonda çalışması için ne gerekir?

Şimdiden teşekkürler hocam...
siensi

Çevrimdışı CyBeRisT

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2006, 23:47:42 »
ISIS'te C ile yazılan kodu debug etmek mümkün, peki PICBasic kodunu debug etmek mümkün müdür?

Çevrimdışı nonstradam

• Kıdemli
.
« Yanıtla #6 : 11 Eylül 2006, 23:37:22 »
merhaba
isiste diyelim ki bir buton yardımıyla bir ledi yakacağız. bu basit devreyi isiste çizdik ve simülasyonu başlattık. ledi yakabilmek için buton üzerine gelip mause un sol tuşu ile click yapmamız gerekli. bu botun click olayını klavyenin herhangi bir tuşuna atayabilirmiyiz. yani butonu diyelimki Q tuşuna atadım Q tuşuna bastığımda led yanacak biraktığımda sönecek böyle birşey mümkünmü ilginize teşekkürler. çalışmalarınızda başarılar.

Çevrimdışı x-tol

• Kıdemli
    • http://www.xtol.co.uk/
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2006, 13:17:52 »
merhaba
http://img524.imageshack.us/my.php?image=ares1qq4.jpg

Örnekli olarak açıklamak gerekirse;Mesela bir entegre oluşturacağız.bu entegrenin boyutlar diğerlerinden farklı ve bu ölçüleri arese aktarmamız gerekiyor.Areste (okla gösterilen yerde)eleman boyutu ölçme seçeneği var.Fakat resimde görüldüğü gibi sonu ''th'' ile biten bir ölçü çıkıyor.resimde 1000th olarak göstermiş.Bu ''th ne anlama geliyor?Bunu mm'ye çevirebilirmiyiz
yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı er-de

• Kıdemli
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2006, 14:54:18 »
Hocam alttaki siteye girin

http://www.megep.meb.gov.tr/indextr.html
oradan ''moduller'' seçin
oradan'' 11-12 ''modullerine girin
'' Elektrik- Elektronik Teknolojisi ''modulune girin
1.Bilgisayarla Devre Çizimi ve Simülasyonu
2.Bilgisayarla Baskı Devre Çizimi
Bu dersler proteusun kullanımını anlatmaktadır
aradığını oradan bulabilirsin belki

Mod Eklentisi:
Direk Linkler;
http://www.megep.meb.gov.tr/modulson/1112/elektrik%20elektronik/bilgisayarla%20baski%20devre%20cizimi.zip
http://www.megep.meb.gov.tr/modulson/1112/elektrik%20elektronik/bilgisayarli%20devre%20cizimi%20ve%20simulasyonu.zip

Çevrimdışı nonstradam

• Kıdemli
.
« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2006, 22:39:27 »
merhaba x-tol ares te view>metric i tıkla artık çizim alanın ve ölçülerin mm cinsinden olacaktır.

Çevrimdışı devadam

• Üye
  • **
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2006, 13:08:26 »
arkadaşlar isis da çizdiğim devreyi ares e aktardığımda bazı elemanların bağlantılarını şemadaki gibi yapmıyor bunun sebebi ne olabilir va nasıl düzeltilir yardımlarnızı bekliyorum

Çevrimdışı e3

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2006, 13:24:50 »
Sevgili Devadam, öncelikle forumumuza hoşgeldin.Soruna gelince; Isis'te çizdiğin devreyi oluşturan malzemelerin Ares'te kılıfı olup olmadıklarına bakmalısın.Isis'te bazı malzemeler sadece simulasyon amaçlıdır.Bu nedenle Ares'te kılıfları oluşmaz.Seçtiğin malzemeye farenin sağ tuşu ile tıkla.Açılan pencerede PCB PACKAGE yazan yerde malzeme için Ares'teki varsayılan kılıf seçilir.Eğer PCB PACKAGE ibaresi yer almıyorsa o malzeme yerine başka malzemeler kullanman gerekir.Bunun için konnektörler veya pinler kullanabilirsin.Veya yeniden malzeme oluşturup Ares kılıfını da kendin yapabilirsin.Umarım biraz açıklayabilmişimdir.Sağlıcakla kal.İyi günler. :)
.eem.

Çevrimdışı tayyar

• Emektar
  • Bakım Mühendisi
    • Yörüngeye oturmak üzere
« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2007, 13:26:16 »
Top copperde cizdigim devrenin bir turlu aynadaki görüntüsünün çıktısını alamıyorum sol üstteki o üçgenli işaret görüntüyü aynadaki tersine çeviriyor ancak çıktı yine ilk görüntüdeki gibi çıkıyor

yolların hepsini bottom coppere gecir dim ama sonuç yine hüsran fikri olan varmı aceba?

versiyon 6.2 sp4 level 3 kullanıyorum.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Çevrimdışı e3

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #13 : 18 Şubat 2007, 12:34:04 »
.eem.

Çevrimdışı tayyar

• Emektar
  • Bakım Mühendisi
    • Yörüngeye oturmak üzere
« Yanıtla #14 : 19 Şubat 2007, 01:50:59 »
Cok Tesekkur ederim oraya hiç dikkat etmemiştim :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--