Ynt: Ynt: mini cnc yapımı sorularım.(pcb kazıma için)

Başlatan Emre MERMİ, 09 Ocak 2016, 14:26:25

Emre MERMİ

merhaba Hocalarım,

Mini bir cnc yapmaya karar verdim. Ütüle, yolları düzelt, asite at, del... derken bir tane cnc yapsam hem çok şey öğrenirim hemde işlerim kolaylaşır diye düşündüm.
Çok şey araştırdım, hepsinin olumlu olumsuz taraflarını gördüm. Biraz bilgi edindim. Bu konuda çok fazla bilgi proje olduğu için bazı konularda yapılanların hangisi daha doğru olur diye kararsız kaldığım yerler de oldu. Picprojede de bulunan konuların hemen hemen hepsini araştırıp okudum.
İlk olarak bir aya mezun olacak bir öğrenciyim. Yani hala öğrenci olduğum için düşük maliyette bir şey yapmak istiyorum. En azından ihtiyacımı görebilecek bir cnc nin en ucuzunu yapmayı düşünüyorum. Yapacağım cnc nin büyüklüğü en fazla a4 boyutunda bir bakır plakayı işleyebilecek boyutta olacak.

Şurada güzel bir anlatım buldum gibi ;
http://www.ibrahimtekin.de/ev-yapimi-mini-cnc-hazirlama/

ayrıca instructables.com da bir sürü proje var onlara da göz gezdirdim.

Aklımda birkaç tane soru var, bu konularda deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Kullanacağım malzemeler ;

Cnc yi arduino ile yapacağım. Bilmiyorum işimi görür mü görmez mi. Şu linkteki malzemeleri kullanacağım.

http://www.ebay.com/itm/Arduino-CNC-kit-CNC-Shield-V3-0-uno-R3-4pcs-a4988-driver-GRBL-compatible-/252046431414?hash=item3aaf2354b6:g:kwoAAOSwHnFVtxXU

yada arduino nano ile yapacak olursam da şunu kullanacağım ;

http://www.ebay.com/itm/arduino-cnc-shield-v4-0-3-axis-stepper-motor-driver-board-GRBL-compatible-/262064739098?hash=item3d0446931a:g:~LEAAOSw9N1VtxX4

Bir tane 12v 150 watt güç kaynağı alacağım,

Takıldığım önemli noktalardan biri step motor olarak nema23 mü kullanmalıyım yoksa nema17 yeter mi ? Dediğim gibi bu konuda bir sürü yazı var. Step motor konusunda kimi nema17 yeter kimi yetmez demiş sizin fikirlerinize göre hangisini kullanacağıma karar vereceğim. Sonuçta mm lik kazıma yapılacağı için hassasiyet önemli. Her ikisinin adım açısı aynı sadece torkları farklı. Tabi birde maliyeti.

Kazımayı yapacak dc motorun gücü ve devri ne olmalı ? Yukarıdaki linkte matkap kullanılmış ama onun da maliyeti yüksek oluyor. Bazı sitelerde DC motorla yapılmış projeler var ama onlar da pcb kazıma için değil. Pcb kazıma için en uygun motor ne olmalıdır ?

DC motoru da seçtikten sonra motorun ucuna nasıl bir mili nasıl takmalıyım ? Yani kazıma yapacak mile karar veremedim ayrıca bili takacak bir şey bulamadım. Ayrıca delmek ilin ne kullanmalıyım ? Bu konudaki önerileriniz nedir ?

Kullanacağım sonsuz vidaların vida adımı ne olmalı ? Nasıl birşey kullanmalıyım ?

Son olarak aklıma takılan bir şey ise; step motorların dönme  başına malzemeyi kaç mm hareket ettirdiğini deneme yanılma yolu hariç kesin olarak nasıl hesaplayabilirim ? Kimi kendi projesinde deneme yanılma ile bulmuş kimi değerleri vermiş ama nasıl bir sonsuz vida kullandığını yazmamış. Bu yüzden kesin bir yol yok elimde.

Projeyi yaptıktan sonra tüm şemalarını, yapım aşamasını karşılaştığım sorunları ilk başta verdiğim linkteki gibi tek tek paylaşacağım.

Bayağı uzun bir konu oldu ve bir sürü soru sordum. Şimdiden zaman ayırdığınız için ve edeceğiniz yardımlar için çok teşekkür ederim.

mesaj birleştirme:: 09 Ocak 2016, 15:19:42

birde herhalde nema17 lerin de çeşitleri var, bunlardan hangisini kullanmalıyım ?

mesaj birleştirme:: 09 Ocak 2016, 16:35:13

http://www.ebay.com/itm/Mini-PCB-Carbide-Tools-End-Mill-CNC-Cutting-Bits-Milling-Cutters-Kit-/321762500203?hash=item4aea8a1e6b:g:eU4AAOSwm8VUu4Iu

aklıma geldikçe soru ekliyorum, bu uçlardan alsam pcb için uygun olur mu ?

DaRt

Benim yakın zamanda tamamladığım bir routerim var. Dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle ucuza mal olmuyor. benim çalıştığım işyerinde torna, freze, matkap, kaynak ekipmanları, envai çeşit sac, profil, gijon, somun,rulman vs var. Tüm tezgahları kendim kullanabiliyorum. Dolayısı ile sanayiye işim düşmedi hiç. Tüm bunlara rağmen 300 tl gibi bir para mekanik aksam için gitti. Kendi sistemim ve satın aldıklarım kısaca şöyle. 3 Eksen için 4er adetten 12 adet tbr16 lineer rulman aldım. Tanesi 12,5 tl. 3 Eksen için çıkma nema23 adım motor aldım. Tanesi 20 tl. Spindle için 20 tlye 24volt 3000 devir dc motor aldım. 2 Eksen için 4 adet rulamanlı yatak aldım tanesi 10 tl. Bir eksen için rulmanlı yatağı kendim yaptım tornada. Bunların dışında çinden kaplin falan aldım 10 lira 3 tanesi. Diğer herşeyi atelyeden çıkma malzemelerden topladım.
Elektronik sistem ise arduino uno, 3 adet tb6560 adım motor sürücü aldım toplam 50 tl falan. Yazılım olarak arduinoya grbl yükledim, bilgisayara da grbl programını yükledim oradan sorunsuz çalıştırıyorum.
Sorularına gelecek olursam.
Arduino uno ve grbl yeterli kontrol için. Linkte verdiğin adım motor sürücüleri kullanamdım birşey diyemem o konuda. Akımı yeterse sorun olmaz tahminimce.
Nema23 tavsiye ederim. Nema 17 de olur ancak işin içine girince göreceksin ki ne kadar yüksek tork o kadar iyi. Hassasyet değişmez ancak düşük torklu motorun adım kaçırma ihtimali daha fazla.
Ben routeri kazıma için kullanmadım ancak yüksek kesme kuvvetleri ve torkları beklemiyorum. Sonuçta bakır kesmesi kolay yumuşak bir malzeme.
Ben metrik 16 mm dış çapta gijon kullandım. Adımı 2 mm tam adımda her adım 0,01 mm ilerlemeye denk geldiğinden hesap kolaylığı da var. Aynısını tavsiye ederim.
Dönme başına ilerleme şöyle hesaplanır. Örneğin adımı 2 mm olan gijon kullandığında bir tam tur döndüğünde somun 2 mm ileri hareket eder. Tam adımda 200 adım bir tur olduğundan 2 mm / 200 = 0,01 mm adım başına değer çıkar. 32 Mikrostepte 2 / (200 * 32 ) = 0,0003125 mm ilerleme sağlar. Bu yöntemle kullanmaya karar verdiğiniz gijonun hareketini hesaplayabilirsiniz.
Linkte verdiğinz kesici uçlar olmaz. En küçüğü 1 mm bununla bkır yolları işleyemezsiniz. Size çok daha ince uç gerekli. Şöyle bir şey.
http://www.aliexpress.com/item/10Pcs-3-175mm-Tungsten-Steel-V-Shape-Carbide-PCB-Engraving-Bits-CNC-Router-Tool-10-Degree/32413215333.html?spm=2114.01020208.3.1.1QmQ4a&ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_1_10001_10002_10005_10006_10003_10004_62,searchweb201560_8,searchweb1451318400_6148

Şimdilik bu kadar.

Emre MERMİ

@DaRt hocam kullandığınız  motora linkini verdiğiniz kesici ucu monte edebileceğim bir aparat önerebilir misiniz ?
birde önerdiğiniz sonsuz vida için bu malzeme uygun olur mu ?

http://www.ebay.com/itm/Flexible-Clamp-Jaw-Shaft-Coupling-CNC-Stepper-Motor-Coupler-Router-kit-6x6-35mm-/231635208172?hash=item35ee88c7ec:g:0GAAAOSwNSxVOEli

DaRt

Hocam ben aparatı da kendim yaptım. 16mm çapta delrin malzemeye eş eksenli iki delik açtım tornada. Bir delik motor mili çapında, diğer delik kesici ucun sapının çapında. Aparatı motora kesici ucu da aparata takıyorum. Ne kadar hassas yapmaya çalışsam da salgı kaçınılmaz tabi bu sistemde ancak ben sadece pcb deliiklerini deldiğim için en fazla delik çapı matkap çapından bira büyük oluyor onu da delik içi kaplama telafi ediyor.
Sorularına gelecek olursak aparat için olması gereken şu http://tr.aliexpress.com/item/Best-sellers-C16-ER16M-200-Collet-Chuck-Holder-Extension-Straight-Shank-for-ER16-Collet-with-ER16M/1523099463.html?spm=2114.49010208.4.100.mXIGmV ancak bunu motora monte etmek güç iki rulmanla yataklamak gerek bunu arka kısmına kayış sistemi ile motora bağlamak gerek uzun iş.
Ben motor ile sozsuz vida arasındaki bağlantı için linkini verdiğin kaplini kullandım. İyi bir ayar istiyor yalnız. Ayarsız olan bir kaplini kırmayı başardım ben denemelerde.

Emre MERMİ

tamamdır hocam, ben ufak ufak malzemeleri sipariş ediyorum. Yapım ve montaj esnasında gerek buradan gerek özel mesaj yoluyla izninizle sizi rahatsız edeceğim.

mesaj birleştirme:: 09 Ocak 2016, 22:06:14

tekrar yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

DaRt

Olur mu hocam ne rahatsızlığı istediğini sor. Bilmediğim birşeyse beraber öğreniriz. Yalnız özelden değil de bu başlıktan olursa sorular daha fazla kişi faydalanır.

Emre MERMİ

tamamdır hocam, zaten tüm yapım aşamalarını paylaşacağım.

TKN

ibrahimtekin.de deki cnc yi ben yapmistim. Sifirdan yapacaksaniz benim yaptigim hatalari yapmamaniz icin yardim edeyim. Konuyu simdi bi okuyayim sorular cevaplarim.

TKN

Ilk linkteki Arduino Cnc Shieldden ben de 2 tane aldim ama calistiramadim. Ben A3967 lerden kullaniyorum ama sanirim bunlarin verdigi gerilim yetmiyor. O yüzden kesimi 2mm/sn den hizli yapamiyorum. Benim tavsiyem de tb6560 driver kullanman. Bunlar biraz pahali ama daha saglam olur gibi. Ben de eger tezgahi parcalama düsüncesinden vazgecersem tb6560 lardan alip denemeyi düsünüyorum.

Nema17 ler iyi de nema23 almakta cok daha mantikli.

Dremel yerine Dc motor da kullanabilirsin. Ben de son modifikasyon eski bi 18volt matkaptan söktügüm motoru taktim hem daha sessiz hem de daha stabil. Dremeli tek bi yerden sabitlemistim o yüzden kasintida pozisyonu degisiyordu.

Motor milinin ölcülerine göre Gold Tone Brass Motor Shaft diye ebay ya da aliexpresste aratirsan uygun bulabilirsin. Daha saglamlari da vardir belki de ben bulamadim.

Sonsuz mil vida adimi tam ayarini bilmiyorum ama blogumda nasil hesapladigimi yazmistim. Bende 2011.418 cikmisti programa 2000 vermistim sorunsuz kullaniyorum ama ben tahta ya da köpük tarzi kesiyorum. Pcb de mm önemli o yüzden düzgün hesaplanmali. Step motor ayarlarini falan grbl programi üzerinden 0.001 mm hassasliga kadar hesaplayabilirsin.

Step motorlari mile sabitlemek icin benim kullandigim adaptörü tavsiye etmiyorum. Bunlar yayli gibi o yüzden hassasligi engelliyor. Bunlarin yerine aralarinda plastik olanlar ya da direk sabit olanlardan alirsan daha iyi olur.

Gördüklerim bunlardi atladigim ya da sormak istedigin baska bisey varsa takipteyim konuyu cevaplarim.

Emre MERMİ

@TKN hocam çok sevindim konuya yanıt verdiğiniz için. Bu işe başladığımda ilham kaynağım sizin projeniz oldu.

Arduino cnc shiledden aldığınızı ve çalıştıramadığınızı sitenizde de söylemişsiniz. a4988 lerin kanal başına akımı 1 a soğutma ile kullanılırsa 2a oluyormuş datasheette yazdığına göre, A3967 ise 750ma olduğu yazıyor. Bu yüzden A3967 den yeterli verimi alamamış olabilirsiniz. Ben ikisinden de almayı düşünüyorum. Hangisini çalıştırabilirsem artık diye. Olmadı dediğiniz gibi TB6560 kartı alacağım 3 tane, tanesi 5 dolardan. Aslında hız da çok önemli değil. Hangisini çalıştırabilirsem.

Step motor için bilgisaycıları dolaşacağım eski çıkma çok fazla bulursun dediler. Artık hangisini denk getirirsem.

Dış kaplamayı pleksi ile yapmayı önerdiler. 10mm kalınlıkta. çok pahalı olacak. Tahta ile yaparsan 3-5 çalışmaya bir vidalar gevşeme yapar kısa ömürlü olur dediler. sizde öyle bir sorun oldu mu ?

Kesici olarak el frezeleri varmış hocam onu kullanacağım en azından malzeme bulması monte etmesi kolay olur diye düşünüyorum. örnek ;
http://www.evidea.com/ban-co-300-parca-hobi-el-motoru-gravur-aleti-mini-taslama-seti-azw001/p/247791?gclid=Cj0KEQiAn8i0BRDur-HV1PCTy4UBEiQAPuFr9HidUi0OwvVJc5Gn6JrVoVHllnGBpklzajD2eA433XIaAtLL8P8HAQ

hocam o dediğiniz arasında  plastikli olan malzeme çok pahalı geldi bana  sanırım şu ;
http://www.ebay.com/itm/6-35-x-6-35mm-Flexible-Jaw-Coupler-CNC-Shaft-Spider-Stepper-Motor-Coupling-1-4-/171182710700?hash=item27db48dfac:g:rCMAAOxy3NBSlGo~

olmadı bi şekilde sabitleyeceğim sanayide direk kaynakla falan, onun da çok düzgün olacağını düşünmiyorum ama.

Şimdilik pek sorum olmasa da proje başladığımda fazlasıyla sorum olur herhalde. Arada bir konuyu hortlatacağım o yüzden. Çok teşekkür ederim hocam yanıtınız için.

mesaj birleştirme:: 10 Ocak 2016, 15:49:35

birde hassasiyet için kesinlikle şunu kullanmamı önerdi bir abim,

http://www.cncmarketim.com/21-lineer-kizak-ray-ve-arabalar

Fgocmen

Şöyle Bir Ürün alıp Elle Cevrilen Yerlere Step Motor Takılsa  Misal.

http://www.hirdavatmarketim.com/Proxxon-20165-BFW-40E-Freze-Matkap,PR-12101.html

Sunu Gibi

https://www.youtube.com/watch?v=H0jBzUOth4o
YaFeS

TKN

Sifirdan baslayacagin icin bence hic a4988 lere bulasma. Istersen 3 4 tane a3967 den ismarlayip onla bi denersi  baktin olmadi o zaman tb6560lardan alirsin. 3967 lerin 750ma verdigini bilmiyordum sayende ögrendim :) ben o zaman denemelik tb6560 lardan ismarlayayim vakit bulunca onlarla bi deneyim. Hos cekmece raylariyla ne kadar stabil bi hiz yakalayabilirim orasi da mechul :)

Pleksi iyi güzel de ona o kadar harcayana kadar az daha koyup bosch ya da sigma profil olarak gecen profillerden almak cok daha saglikli ve saglam olur. Ben tahta kullandim hatta hic bilmedigimden 12mm lik mdf kullanmistim. Yaklasik 5 6 tane uc kirdim sayisiz kez makine yanlis programlamadan raylar yanlara kadar dayanip acayip kasmasina ragmen hala sorunsuz calisiyor.
Tahta kullanacaksan en az 20mm kullanmalisin. Hem vida delikleri acmak cok daha rahat olur.

El frezeleri daha mantikli ama pcb kesmek icin pek gerek yok gibi. Dc motorlara göre cok daha güclüler ama sessizlik benim tercihimdi o yüzden degistirmistim.

Adaptörleri daha dogrusu ebaydan ismarlayacagin seyleri ebay yerine aliexpressten ismarlarsan daha ucuza gelir. Ebaydaki komisyonlar biraz daha yüksek oldugundan daha pahaliya geliyor hersey.

Sonsuz mili step motora kaynak yapmak pek iyi bi fikir degil ilerde bi sorun cikarsa sökmek zor olur. Onun yerine motor ve milin ölcülerini alip sanayide bi yerde silindir bir bloka delik actirmak daha mantikli.

Lineer raylar bu isin en üst noktasi zaten. Hem montaj cok daha kolay olur hem de cok saglam ve stabil olur.

Bu arada mesajlarim moderatör onayi istedigi icin tapatalktan yazamiyorum. O yüzden yazmam uzun sürüyor. O ise bi bakmam lazim desktoptan siteye girip.

TKN

Alıntı yapılan: Yafes - 10 Ocak 2016, 16:43:52
Şöyle Bir Ürün alıp Elle Cevrilen Yerlere Step Motor Takılsa  Misal.

http://www.hirdavatmarketim.com/Proxxon-20165-BFW-40E-Freze-Matkap,PR-12101.html

Sunu Gibi

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

http://www.youtube.com/watch?v=H0jBzUOth4o

Bu sekilde de yapanlar var da bilmiyorum nasil olur. Sifirdan kendin yaparsan bence daha iyi olur hem isi tamamen ögrenmis olursun bi yerde sorun olursa bulman daha rahat olur.

restore