1 bitlik veri

Başlatan ido2323, 03 Haziran 2016, 21:51:10

mg1980

z hocam, açmadım da ömrümüzün epey kısmını o tankların içinde geçirdik. Sistemi biliyorum. Sesini duyduğunuz dişlilerle hallediyor.Mühimmat tiplerini içindeki  "kam"larla temsil ediyor.

JOKERAS

@sovalye  @gerbay  Pardon arkadaşlar, demekki yanlış anladım.
Olur böyle şeyler,takmamak lazım:)

Kendimizden daha az bilgili veya tecrübesiz kişileri
gerizekalı yerine koymak,aşağılayıp kalbini kırmanın ne kadar boş bir ego tatmini olduğunu,
bunun ilgili kişiye hiç bir faydası olmadığı gibi zararı olduğunu bildiğim için bu serzenişim.
Bu Dünya boş bir Dünya,3 günlük Dünya'da sen Kral olsan nee,Amele olsan ne?
Adam gibi adam olmadıktan sonra,bakiye kalan bir şey bırakmadıktan sonra hiç bir anlamı yok.
Ot gelip saman gitmekten bir farkı yok.
Çevrenize bakın, Mütevazi ve alçak gönüllü olan İnsanlar her zaman saygı görür.
Kibirli kendini beğenmiş olanlar ise ne saygı görür ne sevgi.

Usta çırak ilişkisi çok önemli,çırak ustasından gördüğü kadardır.
Usta'nın huyu suyu çırağına da bulaşır.Çırak büyür usta olur o da tıpkı ustası gibidir.
Bu silsile böyle devam eder gider.
Sonra birileri biz niye şunu yapamıyoruz,teknolojide niye geriyiz,neden kalkınamıyoruz vs gibi
söylemlerle bulunduğu topluluğu küçük görüp aşağılar.
O kişilere şunu sormak lazım.Atıp tutuyordunda sen bu topluma ne verdin?
Kaç kişiyi eğittin,hasbel kader sahip olduğun bilgilerinle kimi aydınlattın diye sormak lazım.

Youtubta bazen yabancı hocaları izliyoruz,adamlar olayı yemiş yutmuş ama zerre kibir yok.
Aynı hocaların benzerleri,istisnalar hariç bizde de var,herifin havasından yanına yaklaşılmıyor.
Birilerine bir şeyler öğretmek kadar güzel bir şey olabilimi?
Bu forumda bir kaç arkadaş bunu hem eğlenerek,hem öğreterek yapıyor.
Bunu yaparken kendi bilgi ve tecrübesini de arttırıp daha da uzmanlaşıyor.
Güzel Dinimiz de bunu emrediyor,ilimi yayacaksın diyor,ilim öğrenmek isteyenle dalda geçin denmiyor.

C Derneğinde Gürbüz hocamız vardı,o kadar engin bilgi ve tecrübesine rağmen ne kadar alçak gönüllü mütevazi olduğunu görünce
çok şaşırmıştım.Gürbüz hocamızın bu özelliği değerine değer katıyor herkes tarafından saygı sevgi görüyor.
Önemli olan bu.Gerisi hikaye.

Not:Bu yazdıklarım bu konu içindeki arkadaşlara hitaben yazılmış bir şey değildir,geneldir.

mufitsozen

Alıntı yapılan: gerbay - 04 Haziran 2016, 12:16:25
...

daha ortada transistör yok.. aklıma geldikçe deli oluyorum..

adamlar 1900 lerden önce mekanik sonar yaptı ise bizim bugünkü teknoloji ile PIC-16F84 lü sonar yapabiliyor olmamız lazım..

Allah yandik, simdi biri cikacak PICden bir cacik olmaz, gelecek ARM diyecek oburude senin anan guzelmi benim tanidigim okuma yazmasi bile olmayan bir usta var sanayide PICle Aselsanin firtina obuslerine kontrol sistemi yapiyor diye cevap yazacak, oburude bi dakka sen PIC'e niye camur atiyorsun, sen porogram yazmayi bilemedigin icin dimi, cekemiyorsun, yarani goster! diyecek.

Bence hemen o yazdiklarini sil. :)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

Alıntı yapılan: gerbay - 04 Haziran 2016, 13:02:00

bizim test mühendisi olarak çalışan bir arkadaşımız var. ingiltere den fizik doktorası var. doktora hocası da nobel almış bi adam.. arkadaş TR de ancak test mühendisi olarak ekmeğini kazanabiliyor..

Senle bahse girerim torpilliler kadrolu pozisyonlara dolduruldugu icin ya sozlesmelidir (proje bitince isten cikartilir) yada baska bir taseron sirketten kira ile projeye gecici olarak getirilmistir.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

RaMu

@ido2323
Alıntı yapılan: ido2323 - 03 Haziran 2016, 21:51:10
Hayırlı akşamlar bir bitlik veri iki değer alır "0,1" peki neden 0-1000000000000000 arası değer almıyor?

Şunu söylemekle aynı şey,
10luk tabanda neden sadece 0~9 toplam 10 rakam var, neden 0~15 arası değer almıyor?

Tanımı gereği bit binary digit ikilik tabanda rakam demek,
sayı tabanı ikilik olduğundan sadece 2 rakam yani 1 ve 0 vardır.

Aslında olay digital elektronik temellerinden geliyor,
mantık kapıları ve onlarla yapabileceğimiz tasarımlara bakarsak,
her şeyi 1 ve 0 yada EVET ve HAYIR, var yada yok olarak hesaba katıp
sonuç olarakta var yada yok bulduğumuzu görürüz.

Yani bir iletken yol üzerinde gerilim var durumunu 1,
gerilim yok durumunu 0
olarak kabul edip,
sadece; bu iletkende gerilim var yada yok
durumuna göre çalışan devre elemanları ve
bu devre elemanları ile işimizi görecek devre yaptığımızda
sayısal (digital) bir tasarım yapmış oluyoruz,

bunun aksine iletken yolda şu kadar gerilim var
(0 , 1, 5, 10, 100 V .... ne kadar gidebilirsek,
ve çözünürlükte bize kalmış ister 100V ister 0.0...01 V hassasiyetle )
diyerek tasarım yaptığımızda
bu ANALOG elektronik oluyor,
bu durumda kullandığımız tasarım elemanları
sadece VAR YOK durumunu değil
bütün gerilim skalasını ölçebilip değerlendirebilmesi gerekiyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ido2323

canbulut

Alıntı yapılan: gerbay - 03 Haziran 2016, 23:15:01
bi sn. sanırım yanlış anlaşılma var;

kimse kimse ile dalga geçmiyor..  konu başlığındaki 2. mesajımda da anlatmaya çalıştım..

@canbulut benim yazdığımı yanlış anladı sanırım..

@ido2323 arkadaşın sorduğu değer aralığı için ya analog sinyal ile çalışması lazım ya da   0 (sıfır) dan   .... log2 1000000000000000 bit aralığında çalışması lazım..

üşenmedim hesapladım  log2 1000000000000000 = 49.828921423310435218054791442341 = 50

50 bit ile ifade edilebilen bir aralıkta çalışmak istiyor..

bu durumda kendisi karar versin analog mu çalışacak yoksa 50 bit mi...
yok hocam size yazmamıştım ben. konuyu açan arkadasa yazmıştım. cevapta gecikme için özür.

sinus

termostatlar analog bilgisayar sınıfına girer mi?