ENC28J60 Ethernet moduldeki üretim hatası

Başlatan Endorfin35+, 15 Nisan 2018, 00:12:39

Endorfin35+

Merhaba,

Bir projemde kullanmak üzere iki adet Enc28j60 modul satın aldım. ilk defa ethernet kullanacaktım. Kodlarım çalışmadı. Modul ip almadı. Ping atamadım. Hatanın nerden kaynaklandığını çözemedim. Modulleri paketlerinden ben açtım. ikinci modulu denedim sonuc aynı. Youtube üzerinde birininde aynı sıkıntıyı yaşadığını gördüm. 49R dirençler imalatta yanlışlıkla 49K takılmış. Benim module baktım 49R dirençler doğru... bir iki ölçüm yapınca devrede tuhaflıklar sezinledim. Biraz araştırma ile modulun kendi şemasını buldum. Sonuç olarak olması gereken bir bağlantı yoktu... Pcb imalatında bir sıkıntı var büyük ihtimal ile.  Kablo ile bir köprü atınca tüm dertler bitti. moduller çalışmaya başladı. Modulun resmini ekliyorum. Aynı modulu kullanmak isteyip de çalıştırmayanlara faydalı olur umarım....

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

F.T

İlginç ve büyük bir sorun.Bunu dünya piyasasına böyle yolluyabiliyorlar.Bendede 3 adet aynı modülden var sanırım kontrol etmekte fayda var.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Endorfin35+

Bu tarz hatalar ogrencilerin yeni baslayanlarin hevesini kirar.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

एक होना

Direnç devre dışı kalmış gibi görünüyor kablo çekilince.
Yanlış mı gördüm yoksa ?

Endorfin35+

Bakinca oyle gibi ama aslinda durum farkli. Uzerinde hanrun yazan ethernet soketini duz bir soket zannederdim ben hep. Soketin icerisinde orta uclu izalasyon trafosu var. O uclardan biri direncin o bacagina gitmesi gerekiyordu. Yoktu onu tamamladim. Yanlis hatirlamiyorsam direncin resme gore sagdaki bacagi entegreye gidiyor.

एक होना

Bilgilendirme için teşekkürler. Bir tane vardı bende kontrol edeyim.

ByTEK

Bende 2 tane var calismiyordu. Belki birgun calistiririm diye atmadim. İlk firsatta deneyecegim.