27 Mayıs 2020, 08:09:45

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Yerli Nextion

Başlatan brandice5, 11 Ağustos 2018, 19:47:23

Murat Mert

Alıntı yapılan: 94onur94 - 26 Mart 2019, 21:11:37Programlanabilir ekranlar için tavsiyeye ihtiyacım var. Bilgisayarda GUI tasarım programı olan denetleyiciye ihtiyaç olmadan kendi başına çalışabilen ekranlar önerir misiniz. Tabiki kullandığım denetleyici üzerinden ekran ile iletişim kurarak ekranda ki widgetlara komut gönderebilmeliyim.

Sn. @94onur94 Bunun için endüstriyel HMI led var Mesala Delta plc ve HMI si ver pc de online ve offline simülasyon yaparsın. Programlama için kullanılan programı Türkçe olduğu için D. Dc24Veltayı önerdim. Flexm var çözünürlüğü baya güzel DC24 Volt 232, 485 ve 422 portları var. Bazı HMI lerde usb flash belleh desteği var usb den *.CVS database oluşturarak verileri burada saklıyor. Bunu excell de açıp görüntüleyebilirsin. Ethernet girişlileri ile ağ yada internet üzerinden online olarak görüntüleyip müdehale edebiliyorsun vs... vs..
mert07

leblebitozu

PC Ekran dizaynını yapmak için gerekli zaten, sonrasında bağımsız çalışır.

PROTECH_

Alıntı yapılan: fahri- - 19 Mart 2019, 17:02:40Fuarda yerli diye lanse ediyorlardı. Hatta tübitak destek için çalışmalarımız var dediler.
Gerçi ithal olabilir mi diye şüphelenmedim değil. Sanırım piyasa yokluyorlar ithalat için. Aletler yakışıklı görünüyordu. Bu da fos çıktı.

özdisan çinde tft fabrikası satın aldı.Kısmende olsa yerli.
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - berlin

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: leblebitozu - 27 Mart 2019, 20:39:44PC Ekran dizaynını yapmak için gerekli zaten, sonrasında bağımsız çalışır.
Şu an kullandığımız HMI lar zaten öyle..
Onların yerine konacak sistem için modüler bir yapı oluşturulabiliyormu?
Esas mesele bu.

ilyas KAYA

Bu forumda bu işi yapacak birbdunya mühendis var. Kickstarter gibi bir oluşum ile ortaya urun bazlı projeler niye çıkmaz?

serdararikan

Alıntı yapılan: cezeri - 28 Mart 2019, 13:29:59Bu forumda bu işi yapacak birbdunya mühendis var. Kickstarter gibi bir oluşum ile ortaya urun bazlı projeler niye çıkmaz?

Ülkenin asıl problemi bu zaten.Grup çalışması konusunda eksiklerimiz var.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: serdararikan - 28 Mart 2019, 13:48:58Ülkenin asıl problemi bu zaten.Grup çalışması konusunda eksiklerimiz var.
Yapılan işin profesyonel bazda nakde dönüşmesinde sıkıntı war.
Para işin içine girince tüm projeler ve ortaklıklar sonlanıyor maalesef

ilyas KAYA

Bunu başaranlar nasıl bir yol izlemiş peki ? Şirket mi kurmuşlar dernek olarak mı yapılmış?
Bu babayiğit yok mu böyle bir oluşuma imza atacak  :)

yas

HMI editör yazılımlarının simülasyon olayı gerçekten çok pratik, Aslında online simülasyon yaptığı esnada resmen bedava scada programı. Onlarda bu işe uyanmış olduklarından olsa gerek, 30 dakika süre ile sınırlı olarak çalışmaktalar. Birçok gelişmiş uygulama tek satır bir kod yazmadan tamamen taglar üzerinden tıklamalarla programlanıyor. Birde üretimlerinden bir ürünün kaldırılmasının hiçbir dezavantajı olmuyor. Mutlaka yerine uyacak başka model güncel olarak satışta oluyor. Eski projenizin yapılandırma ayarlarından HMI modelini değiştir derle yükle aynen devam.

Alıntı yapılan: cezeri - 28 Mart 2019, 13:29:59Bu forumda bu işi yapacak birbdunya mühendis var. Kickstarter gibi bir oluşum ile ortaya urun bazlı projeler niye çıkmaz?

Konu ticari olarak ele alındığında, herhalde parasal getirisinin ve yatırımın geri dönüşünün performansı hiç kimseye mantıklı gelmiyor olabilir. HMI olarak en çok satan markalardan birisi herhalde delta dır. Bence fiyat performans noktasında 1. sırada siemens, abb, schiender gibi ismini satan markalar ise fiyat performans noktasında bence en alt kategoride (Not: malzemenin materyal kalitesini kast etmiyorum.) mesela siemens ktp700 paneli delta b07e410 ile kıyaslandığında kabiliyet noktasında delta üstünde olsa eş değer sayalım, fiyat noktasına bakınca delta ezici olarak arayı açıyor. Şimdi fiyat listelerine bakanlar diyecek ki olur mu kardeşim ktp700 Basic olanı neredeyse aynı fiyat. Evet doğru ama bu seferde ktp700 ile ktp700 basic donanım olarak aynı olmalarına rağmen (uyanık siemens) yazılım olarak kısıtlı üretilmekte, mesela en basitinden basic olan modelde popup pencere açamıyorsun gibi tavizler vermek zorunda kalınıyor.

En güzelini yerli olarak üretsek ne yazar ki bir marka seviciliği almış başını gitmiş, bir örnek daha verecek olursam, yıllardır otomasyon sektöründe faaliyet gösteriyorum, sistemleri devreye alma aşamasında sürekli sahada bilgisayarlarla işimiz oluyor, değişiklik, müşteri istekleri, kalibrasyon vs.. Allah a şükür teslim edemediğimiz çalıştıramadığımız hiç bir işimiz olmadı bu güne kadar İnşallah bundan sonrada olmaz. Tabi ki saha programlama için kullandığım bir bilgisayarım var ara ara yenilemek zorunda kalıyorum. Bilgisayarı yeni aldığımda ilk yaptığım iş HDD yi SSD ile değiştirmek bunun dışında kullandığım bilgisayarın çok elzem bir donanıma ihtiyacı yok. Şu anda kullandığım bilgisayarın markası casper. Bir çok kez işimizi kabule gelen kontrol mühendisleri bu bilgisayarı kullandığımı görünce bu ne ya casper la bu iş olur mu hiç gibi bildirimlerde bulunmuşlukları oldu. Bende işi şaka yollu fakirliğin gözü kör olsun abi cevaplandırmasına gidiyorum genelde. Şimdi bu şekilde düşünen birisine endüstriyel bir uygulamada gel de yerli ürünü kabul ettir. Yapılacak iş çok basitte olasa özellikle kamuda zaten şartnameleri çok ağır yazıyorlar bir dünya gereksiz sertifika, belge türü evraklarla bir çok ürünü eliyorlar (bu bana hep cephede kazanıp masada kaybetme anekdotunu anımsatır). Ha birde milliyiz yerliyiz söylemiyle kısa yoldan köşe dönmeye çalışanlar var asıl yerli ürüne olan güveni sarsanlar bence bu grup. Forumda daha önceden mevzusu olmuştu 18-20 yaşlarında genç milli anakart yaptı diye, sonradan sözü geçen anakartın Çin menşeyli bir ürün olduğu ortaya çıkmıştı.