Gsm modül için iki ayrı öneri istiyorum.

Başlatan fide, 06 Kasım 2018, 21:52:43

fide

Bir proje için gsm modül ile cep telefonu araması yapmam ve konuşmayı sağlamam gerekiyor. Bir butona basınca bir numarayı arayacak. Gsm modüllerle ilgili bilgim tecrübem var ama sesli görüşme yapmadım.
Bu noktada 2 sorum var.
1) diferansiyel çıkışlı hoparlör sinyalini kuvvetlendirmek için 1watt civarı anfi entegresi ismi yada şema ve mikrofon önerisi istiyorum.
2) Aynı devreyi telit ve Quectel modüllerle yapabilirim. Sorum şu: telit gl865 ile mcu kullanmadan doğrudan python ile kodlayıp gsm modülde scripti çalıştırmak mı mantıklı, yoksa Quectel m95 ile klasik mcu ile at komut kullanmak mı?
Gl865 12.5$, Quectel m95 9.5$ +mcu, kristal, besleme vs.

Öneriniz nedir?
Şimdiden teşekkürler.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

foseydon

1. için yorum yapamıyorum, ustası aydınlatır.
2. hocam fiton script'ini çalıştırmak için(ve başka işlemler için) yine AT komutu yollamak gerekiyor. aleti bir sefer çalıştıracağim beslemesi hiç kesilmeyecek diyorsanız denenebilir. onun haricinde yine mcu'ya muhtaçsınız. ayrıca, fiton ile yazacağınız script'in kısıtları olacak her istediğinizi yazamayabilirsiniz. bunun için ilgili dökümanı okumanız lazım. işin özünde, modülün içinde fiton'u anlayan kısım sanal bir port üzerinden AT komutu gönderiyor modülün çekirdeğine. Bu tasarım, aslında sizin dışardan AT komutu ile göndererek yaptırmanız gereken ama rutin olan işleri işlemcinin üzerinden alıp modüle yüklemek için yapılmış. ona göre değerlendirin derim. bana sorarsanız fiyat farkı yok, ben hiç fiton falan kasmadan mcu ile yapardım.

birde ek olarak m2m hat kullanacaksınız, onlarda ses verisi aktarımı yapmak genelde yasak. hattın sözleşmesinde yazar. cezası falan var, bunu da not düşeyim.

fide

Normal kontürlü yada faturalı hat kullanacağım. Ses araması yapmak yasak mı bilmiyorum. Acil çağrı için kullanılacak. Kullanıcı acil durumda butona basıp gerekli kişiye ulaşacak. Bu durumla ilgili bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

MrDarK

GSM Modülde ses iletimi neden yasak olsun arkadaşlar. Tıpkı kullandığımız telefonlar gibi bir mikro modül sonucta gsm. Operatörlerin data hattı olarak sattığı paketlerde konuşma özellikleri olmuyor arkadaş onu demek istedi sanırım :)

Daha önceden python ile telit içine herhangi bir kod gömmedim. Üreticinin de komplex işler için örn butondan sinyal alma haberleşme vb şeyleri içine koyacaksınız çok uygun değil dediğini hatırlıyorum.

Telit'in donanım şemalarında mikrofon için bağlantı önerileri bulunuyor değerlendirebilirsiniz.

Modülün hangi formatta kendini şebekeye tanıtacağını ise AT + FCLASS ile yapıyorduk diye hatıyorum. Detaylı bakabilirsiniz dökümana.

Telit mi Quectel mi dersenizde eski teknolojiler için telit tercihi yapılabilir fakat yeni teknolojilerde (5G, Nbiot vb) quectel öneririm.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

satilla

Quectel içine de kod yazıp çalıştırabilirsiniz. Ancak örnek kodları çözmek ve istediğinizi yapmak ekstra vakit gerektirir. Bunun için OpenCPU'ya bakabilirsiniz.

Quectel'de bazen çağrı geldiğinde ses iletmeme sorunu oluyor. Cep telefonlarında olduğu gibi karşılıklı ses gidip-gelmiyor. Telit'de böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Quectel'i fiyatı daha uygun olduğu için tercih ediyorum, distribütorden daha uygun fiyata almanız mümkün, zira ben 3-5 taneyi bile sizin bahsettiğiniz fiyatın altında bir fiyata alıyorum.

Sesin parazitli olarak iletilmemesi için, mikrofon ve mikrofon kablosuna dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

M2M hatlarla ses gönderimi zaten yapılamıyor, çağrıyı otomatik reddediyor.

fide

Teşekkürler. Sanırım bu iş telit ile yürüyecek.
Mikrofon devreleri i inceledim. Diferansiyel girişli anfi şema konusunda önerisi olan var mı?

satilla

Alıntı yapılan: fide - 07 Kasım 2018, 09:23:17Teşekkürler. Sanırım bu iş telit ile yürüyecek.
Mikrofon devreleri i inceledim. Diferansiyel girişli anfi şema konusunda önerisi olan var mı?
Uygulamanızın detayını bilmiyorum ancak Telit'in mic-preamp'ı handsfree modunda ki bir cep telefonu kadar verimli çalışmakta. Çalışmalarımda herhangi bir pre-amp'a ihtiyaç duymadan kullanabiliyorum.

Kullandığım mikrofonun özellikleri;

Empedans: 2.2K
V Rated: 1V ~ 10V
Frekans: 20-Hz ~ 16-KHz
Hssasiyet: -44dB ±3dB
Cureent: 0.5mA

Murat Mert

düşük düşük voltaj besleme ve güçte çıkış için bir bak belki işine yarar

TDA2822

https://www.st.com/resource/en/datasheet/cd00000134.pdf
mert07

fide

Alıntı yapılan: foseydon - 06 Kasım 2018, 22:17:091. için yorum yapamıyorum, ustası aydınlatır.
2. hocam fiton script'ini çalıştırmak için(ve başka işlemler için) yine AT komutu yollamak gerekiyor. aleti bir sefer çalıştıracağim beslemesi hiç kesilmeyecek diyorsanız denenebilir. onun haricinde yine mcu'ya muhtaçsınız. ayrıca, fiton ile yazacağınız script'in kısıtları olacak her istediğinizi yazamayabilirsiniz. bunun için ilgili dökümanı okumanız lazım. işin özünde, modülün içinde fiton'u anlayan kısım sanal bir port üzerinden AT komutu gönderiyor modülün çekirdeğine. Bu tasarım, aslında sizin dışardan AT komutu ile göndererek yaptırmanız gereken ama rutin olan işleri işlemcinin üzerinden alıp modüle yüklemek için yapılmış. ona göre değerlendirin derim. bana sorarsanız fiyat farkı yok, ben hiç fiton falan kasmadan mcu ile yapardım.

birde ek olarak m2m hat kullanacaksınız, onlarda ses verisi aktarımı yapmak genelde yasak. hattın sözleşmesinde yazar. cezası falan var, bunu da not düşeyim.

At komutları ile açılışta şu scripti çalıştır şeklinde bir komut varmış. Bunu bir defa çalıştırınca kaydedip sonraki açılışlarda otomatik çalıştırıyor. Bu da kodda sıkıntı varsa riskli. Program hata verip çıkarsa enerji kesilip tekrar gelene kadar off durumda kalır ama en azından böyle bir komut varmış.

fide

Yanıt veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Pcb çizim ve montajını yaptım. Quectel M95 ve ses için PAM8403 kullandım. Ses gayet iyi seviyede. 2 kanal (earphone + loudspeaker) iki kanal için de ayrı ayrı mono ses çıkışı var. Kanallar arasında konuşma esnasında geçiş yapılabiliyor.