Isvicre'nin saat teknolojisi

Başlatan z, 17 Aralık 2018, 10:51:22

Emre_Tuncay_

Bu saat ustalarının zanaatları ahlaklarına ve kişiliklerine işlemiştir. Bizdeki tekke misali adamlar ustalaşmak için senelerce sabırla çalışmışlardır.

MB_77

Bir video izledim, isviçreli çok eski bir saat ustası ailesi ve yaptığı  özel bir saatin gösterimi ile ilgiliydi. Br adet özel saat yapacaklardı. 3D tasarım programlarıyla tasarlanan ve maharetle işlenen hayranlık verici minyatür mekanizmalar içeriyordu. Ustalığı yanında tasarım yetenekleri de şaşırtıcı. Bu özel saatin tasarımında geliştirdikleri yöntemler için 4 farklı patent almışlar. Ve  bence en önemlisi bu özel tek saatin tasarım ve üretimi 4 yıl sürmüş. İlk aklıma gelen, yapımı 4 yıl süren, çok yetenekli ve etkileyici bu bir adet saatin fiyatı neydi. Videoda belirtilmedi. yarım milyon dolardan aşağı değildir.

Eminim ki birileri bizi de 4 yıl finanse etse 4 değil 10 patentli bir saat yaparız. Dolma bile sarar. Finanse ederler mi sizce. Dünyada kimse kimseyi finanse etmiyor. Tıpkı isviçreli saat ustalarını finanse etmedikleri gibi.

Hayranlık verici olan şey saatin kendisinden ziyade o saati satabilmelerindeki başarı

power20

Satılan şey aslında saatin kendisi değil. Soyut bir şey.
Minibüs hatları gibi. Hattın sahibi sadece o 4 tekerlekli aracın sahibi değil.

MB_77

Ben de onu diyorum. bizim soyut minibüs hattında indi bindi 2.5 tl. adamlar, nedir ki altı üstü 5 tl lik muadili bulunabilen bir saat! denilebilecek bir şeye milyon dolarlık soyut değer katabiliyorlar. daha da önemlisi bu değeri verecek ve sabırla yıllarca bekleyecek müşteri bulabiliyor

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 24 Mayıs 2019, 16:30:35Bu videolari izledikce umutsuzluga kapiliyorum.

Seyretmeyeceksin..
Yapmak istediğini şeydeceksin..
Ama sen zaten onu yapıyorsun..

Yapamayanlar zaten ne gam ne keder..!!!

Önce kaybettiklerimizi kazanmak..
Baştada ahlaki ve insani değerleri..
Yoksa katedeceğimiz tek mesafe birbirimizi kıskanmak ve soymak olur..

Gençlerin önüne nasıl kolay para kazanılır nasıl beleş yaşanırı wermek yerine..
Nasıl iyi olunur ne hedeflenirse amaç ne olursa adam olunur..
Nasıl başkalarının sıkıntısı hafifletilir..
Nasıl kendimiz olunur..
Ve dahi en önemlisi..
Nasıl bilgili ve bilge olunur u verebilmek gerekir..

Geçmişte bunlara sahiptik..

Aksi durumda daha çooook gıpta eder..
Çoook nesillerimizi heba eder dururuz..

MB_77

Ustalıkta mahir olmak o işin sırlarına vakıf olmak demektir. isviçrelilerin sırrı ise yaptığı işi her yönüyle en iyi yapmak olsa gerek

power20

İşi sanata vurmuşlar. Gıpta etmeyin.  Bu mekanik  saatler para aklamaya yarar. Başka numara yok.

MB_77

Alıntı yapılan: Kılıç - 27 Mayıs 2019, 15:29:49İşi sanata vurmuşlar. Gıpta etmeyin.  Bu mekanik  saatler para aklamaya yarar. Başka numara yok.

Mümkün tabi. Zaten mesele gıpta etmek veya hayranı olmak değil. Bir işte başarılı olmak istiyorsan önce o işi iyi yapanın nasıl yaptığını anlamak gerek. Bunun için de daha geniş açıdan bakmak gerek. Adamların işini iyi yaptıkları ortada. Ancak katılıyorum hayran olmak doğru bakışı daraltır.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 28 Mayıs 2019, 12:57:54Saat gibi mikromekanik sistemlere kafa yoracaklarina *** kelimesine kafa yoruyorlar.

Mems ler hep ilgimi çekmiştir.
Lakin yapımı imalatı konusunda pek araştırmaya girmedim..
İlgili çalışmalar warsa zevkle izleyebilirim..

Yapacağımdan değil..
Bilgim olsun..

Ama eminim sen kafaya koyarsan yaparsında..
Yeterki uygun ekipmanın olsun.  ;)

mehmet

Konu dışına çıkıldığı için
kilitlenmiştir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr