Triyak kısadevre koruması yapılabilirmi ?

Başlatan ÜC, 10 Ocak 2019, 22:39:55

ÜC

Resimdeki gibi bir devrem var.Eğer yükde (A ve B arası) bir kısadevre olursa triyak anında bazuluyor.Sigorta koydum ama fayda etmedi.

Kısadevre koruması için yapabileceğim birşey varmı ?

Yasin Tekin

Motor koruma şalteri işinize yarayabilir.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ÜC

Motor koruma şalterinden eminseniz alıp deneyebilirim zira fiyatları  pahalı bana göre.

Cam sigortayı denedim defalarca fayda etmiyor

mg1980

Triyak Amper kapasitesinden daha küçük sigortalarla denediğiniz halde olmuyor mu ?

z

Triaci elektromekanik prensiplerle calisan malzemelerle koruyamazsin. Motor koruma salteri falan olmaz.

2 sey yapabilirsin.

1. Triaca seri baska bir anahtarlama elamani koymak ki bu sacma bir is olur.
2. Triaca seri enduktans baglamak. Fakat bunun da riskleri var.

Kisa devre aninda akim cok cok buyuk bir degere firlayamaz, enduktans akimin tirmanmasini yavaslatir.
10ms zaman diliminde koruma devren akimdaki artmadan haberdar olur ve takip edecek alternanslarda triac tetikleme devresini pasifize eder.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Ümit Coşkun - 10 Ocak 2019, 22:39:55Resimdeki gibi bir devrem var.Eğer yükde (A ve B arası) bir kısadevre olursa triyak anında bazuluyor.Sigorta koydum ama fayda etmedi.

Kısadevre koruması için yapabileceğim birşey varmı ?

Uygun amperde ve voltajda PTC sigorta kullanabilirsin.

power20

z

PTC cozummu?

PTC den akim akacak, PTC isinacak, direnci artacak akimi azaltacak.

Peki ya bu esnada yani PTC daha isinamadan akim triacin kaldiracagi akimin cok ustune ciktiysa?

Sonucta kutlesi olan her sey gec isinir. PTC ne kadar hafifse o kadar koruyucu olur.

PTC korur mu suphem var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2019, 15:29:41PTC cozummu?

PTC den akim akacak, PTC isinacak, direnci artacak akimi azaltacak.

Peki ya bu esnada yani PTC daha isinamadan akim triacin kaldiracagi akimin cok ustune ciktiysa?

Sonucta kutlesi olan her sey gec isinir. PTC ne kadar hafifse o kadar koruyucu olur.

PTC korur mu suphem var.

Tamamen üzerine düşen enerjinin hızına bağlı.
Ha birde özellikle Switch mekanizmasına sahiptir PTC sigoertalar.
Akım normale dönmedikçe açık devre görünümündedirler.

M.Salim GÜLLÜCE

Kendi devrelerimde kullandığım 1206 kılıf alçak gerilim düşük akım PTC sigortası

Okan AKÇA

Solid state rollerde hızlı sigorta kullanarak %100 olmasada %60 solid state roleyi koruyor.

ÜC

Max 230 Volt 1.5 Amperlik PTC buldum burada oda 33 tl (devrenin tamamı bu kadar değil) ki benim devre 28 Amper çekecek Mehmet hocam. Önerebileceğiniz bir ptc var ise alıp deneyebilirim
  Bülent hocam , "devreye seri bobin tak , akımı izle , artarsa koruma devresiyle triyak girişleri açık devre durumuna getir" mi diyorsunuz ?

serdararikan

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 11 Ocak 2019, 16:21:13Kendi devrelerimde kullandığım 1206 kılıf alçak gerilim düşük akım PTC sigortası

Kodu nedir bu ptc nin