Arduino ile Graphic Lcd Testi yapmak istiyorum yardimci olmaniz mumkunmu?

Başlatan vedo35, 18 Şubat 2019, 17:10:05

vedo35

Sevgili arkadaslar Cumartesi gununden beri Arduino ile KS0108 suruculu lcd ye grafik testi yapmaya calistim bir turlu yapamadim. Elimdeki lcd 128x32 (128x64 degil biraz daha dar olani) idi yanilmiyorsam. Su anda isyerindeyim lcd modul evde. O yuzden tam olarak model adini yazamiyorum. Pin cikislari biraz farkli ( data 0 pin1 birden basliyor son 19.20. pinler backlight led icin). Github, playgarden'dan buldugum kutuphanelerdeki uygulamalar skech yaparken surekli hata veriyordu bir sekilde bir iki tane sorunsuz derlenen kaynak kodu bulup skech yapip yukledim. Internetten pin cikislerini uydurmaya calistim ama goruntu bir turlu gelmedi. Lcd kontrast potansiyometresi ile ugrastim ama hala goruntu yok. Elinizde sorunsuz calisan KS0108  icin yapilmis Arduino uygulamalari varmi? Kutuphanesi falan dahil. Bir el atarsaniz sevinirim. Simdiden cok tesekkur ederim


kimlenbu

Lcd, glcd ile uğraşırken ezbere hazır kodla yapacağın çoğu deneme başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkum. En azından elindeki ekranın pinlerin bilmen lazım, kütüphanenin uyumluluğunu, pin atamalarını, init fonksiyonları kontrol etmen lazım.

Arduino görece daha pratik olsa da gene aynı şeyler geçerli. Kütüphane hangi pinleri kullanmış, bağlantıları doğru yapıyor musun, kontrast için gerekli trimpot/pot bağlantısını yaptın mı gibi bir sürü şeyden problem çıkıyor olabilir.

Andromeda

..hazır kod kullanmanın faydası şu oluyor..devreyi kurdun ve hazır kod ile çalıştı..en azından devreyi denemiş oluyoruz..bağlantı doğru mu,ekran çalışıyor mu vs..
sonra sağı solu karıştırmak kolay oluyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

vedo35

Alıntı yapılan: argeman - 19 Şubat 2019, 04:45:05https://bitbucket.org/bperrybap/openglcd/downloads/

en üstteki libi dener misiniz.

Download repository olaninimi?

Ayrica tum cevap verenler icin tesekkur ederim. Aslinda benim ogrenme metodlarimdan biride kaynak kodlari uzerinde oynama yaparak birseyler ogrenmektir. Bu sekilde epey seyler ogrendim. Birde arkadasin dedigi gibi LCD, surucu v.s gibi modullerin calisip calismadigini yada ufak tefek deneyler icin fazla zaman kaybetmeden isinizi gormek acisindan faydali oluyor. :) 
 Lcd'min modeli JHD19264A