Bu motoru kullanmis olan var mi?

Başlatan z, 20 Şubat 2019, 10:11:26

z

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 14 Mart 2019, 10:33:25böyle bi çip işinize yarar mı?
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/DS20005228B%20.pdf

Gercekten guzel bir cipmis.

Fakat limitleri zorlayip projemi STSPIN32F0 ile bitirmek istiyorum.

Zira STSPIN32F0 7x7 mm boyutuyla hem CM0 MCU hem de MCP8024 e esdeger donanimlari iceriyor. Ustelik fiyati da cok uygun.

Eger STSPIN32F0 ile isimi goremezsem STM32F103C8 ve MCP8024 cok guzel ikili olacak.

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Mart 2019, 17:03:55MC33035 + MC33039 ikilisi işe yaramaz mı?
Ayrıca Toshiba 'nın da bldc sürücüleri var...

Is gorur elbet.  Fakat  bu iste FOC teknigi kullanacagim ve MCU etrafinda fazla cip vs kullanmak istemiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Abi ozaman çok kafayı karıştırmaya gerek yok. STM32F103 + IR2101 mos sürücüler yeterli senin için. İlk etapda MCP8024 tarzı komplex gater driver'ler kullanmanı tavsiye etmiyorum. İçlerinden biri bozuldumu komple çipi çöpe atman gerekecek. Bağımsız Gate Driver kullan.

z

STM32F103C8 + 3 tane IR210x + opamp + comparator + 3v3 regulator +12v regulator diye gidince ortaya cikan fiyat hic cazip olmuyor.

STSPIN32F0 daha ucuza geliyor ustelik tum boyut 7x7 mm den ibaret.

Adamlar zaten cazip olsun diye bu cipi cikartmislar.

Kahrolasi tek dezavantaji M0 olusu.

https://www.youtube.com/watch?v=wEAGJlOqrRk

z

SPWM kullanarak motorum dönmeye başladı. Bu aşamada henüz akım kontrolü vs yok.

Aşağıda fotoda 3 fazın ve motorun 3 sargısındaki voltaj grafikleri görülüyor.

Fotodan da anlaşılacağı üzere herhangi bir anda fazlardan birisi daima 0 volt üretirken diğer 2 fazın voltajı, sihirli bir şekilde sinüsel 3faz sargı voltajlarını üretiyor.

Sihir aslında çok basit bir numara.

Vu, Vv ve Vw pwm ile üretilen faz voltajları. Bunlar RC filitreden geçirilince mavi, kırmızı ve yeşil grafik oluşuyor.
Tabiki filitre etmemdeki tek amaç scopta anlaşılmaz pwm grafikleri yerine çok daha anlaşılır analog sinyaller görmek.

Vu-Vv, Vv-Vw ve Vw-Vu farkları ise fotodaki iç içe girmiş 3 fazlı sinüsel voltajları oluşturuyor.

FOC ve SPWM konularını merak edenler için sayfamda iki yazı yayınlamıştım.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=6925
http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=6675

Son çalışmama ait yazım ise aşağıda.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=7898

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 16 Mart 2019, 08:27:18SPWM kullanarak motorum dönmeye başladı. Bu aşamada henüz akım kontrolü vs yok.

Aşağıda fotoda 3 fazın ve motorun 3 sargısındaki voltaj grafikleri görülüyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Fotodan da anlaşılacağı üzere herhangi bir anda fazlardan birisi daima 0 volt üretirken diğer 2 fazın voltajı, sihirli bir şekilde sinüsel 3faz sargı voltajlarını üretiyor.

Sihir aslında çok basit bir numara.

Vu, Vv ve Vw pwm ile üretilen faz voltajları. Bunlar RC filitreden geçirilince mavi, kırmızı ve yeşil grafik oluşuyor.
Tabiki filitre etmemdeki tek amaç scopta anlaşılmaz pwm grafikleri yerine çok daha anlaşılır analog sinyaller görmek.

Vu-Vv, Vv-Vw ve Vw-Vu farkları ise fotodaki iç içe girmiş 3 fazlı sinüsel voltajları oluşturuyor.

FOC ve SPWM konularını merak edenler için sayfamda iki yazı yayınlamıştım.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=6925
http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=6675

Son çalışmama ait yazım ise aşağıda.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=7898

Gayet başarılı hocam tebrikler. Ben de şuan bu konu üzerine yalnızca DC bus akımından 3 Faz akımı reconstruct etmek ile uğraşıyorum. Kendi ürettiğim yöntemle çalıştırdım ama daha iyi olacağını düşündüğüm farklı bir metodun da denemesini en kısa sürede yapacağım. Becerebilirsem makale olduğunda ben de paylaşırım burada :)

RaMu

Şu ana kadarki paylaşım ve başarı için teşekkür ve tebrik ederim.
Konuyu takip ediyorum,
faydalı bilgiler edinebileceğimiz bir konu,
gelişmeleri ve yeni makaleleri, yazıları merakla bekliyorum.
İyi çalışmalar.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Elektronik kumpas prensibi ile calisan lineer cetvel calismam bitti fakat bu sensoru malesef motor pozisyon kontrolu calismasinda kullanamiyorum. Sensor 1m/sn hizda pozisyon degisimi takip edilebiliyor olsa da dogru sonucun olusmasi icin (refresh suresi) bir kac yuz mili saniye beklemeyi gerektiriyor.

Yani kumpasi hizlica cektiginizde gelinen son konumun ekranda gosterilebilmesi icin malesef beklemek (filitrelerin neden oldugu gecici rejimin bitmesi) gerekiyor.

Dolayisi ile 100ms lik update suresi kumpas gibi uygulamalarda icin sorun olusturmazken amac motorun pozisyon kontrolu olunca sensor tepkisi cok dusuk kaliyor. Normalde hic olmazsa 1ms lik tepki suresi lazim.

Mecburen pozisyon sensorunu degistirmek durumundayim. Fakat hazir almak yerine gene kendim yapacagim.

z

Shaft encoder konusuna kitlendim ve tum zamanimini bu konuya ayirdim. Bu yuzden surucu calismam beklemede.

Motor surucu icin cevabini bulmam gereken bir soru var.

Space Vector yontemini kullanan surucuyle motor milinin 1/4 derecelik artislarla pozisyon kontrolunu yapmak isteyeyim.

Encoder cozunurlugum yeterince yuksek olsun.

SVPWM algoritmalarimda kullanacagim sin, cos fonksiyonlarinin sonuclarini tablodan okuyacagima gore tablodaki derece artislari en az ne olabilir?

Normalde 1/4 derece artislarla tablo hazirlamalaliyim gibi gorunuyor. Fakat sezilerim gerek olmadigini soyluyor.

erkan614

Adamın biri robot kolu için mouse tekerleği gibi ama iki adet alıcı vericili bir enkoder yapmıştı
dexter diye bi robot kol galiba açık kaynak ordan alıntı yapabilirsiniz sanırım

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 10 Haziran 2019, 14:05:43Shaft encoder konusuna kitlendim ve tum zamanimini bu konuya ayirdim. Bu yuzden surucu calismam beklemede.

Motor surucu icin cevabini bulmam gereken bir soru var.

Space Vector yontemini kullanan surucuyle motor milinin 1/4 derecelik artislarla pozisyon kontrolunu yapmak isteyeyim.

Encoder cozunurlugum yeterince yuksek olsun.

SVPWM algoritmalarimda kullanacagim sin, cos fonksiyonlarinin sonuclarini tablodan okuyacagima gore tablodaki derece artislari en az ne olabilir?

Normalde 1/4 derece artislarla tablo hazirlamalaliyim gibi gorunuyor. Fakat sezilerim gerek olmadigini soyluyor.

Tüm işlemleri 0..60derece arasına indirgemek mümkün. Dolayısıyla bu şekilde tabloda ciddi bir kısalma söz konusu oluyor. Ben 1/10 açı hassasiyeti ile SVPWM üretebilmek için 600 uzunluklu bir cos ve bir sin tablosu oluşturmuştum. Eğer çok çok kritik bir durum söz konusu ise 900 uzunluklu tek bir tablo olacak şekilde de üretilebilir. Yalnız bu da değerleri kullanırken yani matematiksel işlemleri gerçekleştirirken ekstra işlem gücüne ihtiyaç duyacaktır. 0..60derece arasına indirgeme konusunu zaten uyguluyorsanız bilemeyeceğim tabii.

z

Eger svpwm kullanmayip 60 derecede bir komutasyon yaparak gene 1/4 derece konum kontrolunu yapabilirdim.

Optimum deger ne alinabilir. Bu konuda bi yazi var mi?

z

Bu son sorum hale gecerliliğini koruyor.

Atıyorum;

Pozisyon servo uygulamasında, senkron motorun milini, milyonda bir derecelik artışlarla konumlamak istiyorum.

Sinus fonksiyon tablosunu oluşturmak için K x sin(2pi/n) bağıntısını kullanacağım.
1) FOC rutinlerinde sinüs tablom kaç elemanlı olmalıdır (n=?) ?
2) FOC rutinlerinde sinüs tablomda katsayı ne olmalıdır (K=?) ?

Bu arada pwm sinyallerimde duty degerinin 0...4096 aralığında degistigini de göz önünde bulunudurun.

z

Mucit23

Ellerine sağlık abi. Bu yaptığın motoru bir kartezyen düzenekte görmek isteriz.

z

Videoyu izleyen bir arkadas motorun fazla gurultulu dondugunu bildirince sorunu arastirmak icin bir baska motor ve encoder taktim sorun duzeldi. Sorunun motor ya da encoderimden kaynaklandigini dusunuyorum.

Asagidaki video kuyrugunu yakalamaya calisan kedi videosudur ve bence cok onemlidir.

Asagidaki video ise sesiz calisan vector kontrol videosudur.

Neyse sorun motorda imis. Kendi encoderimi sessiz calisan motora taktigimda motor gene gurultusuz calisti.

Gurultulu calisan motoru actigimda icine yemeklik yagin girip kurudugunu gordum. Hatirlarsaniz elektroerozyon ile bu motorun milinn arka kismina 1.5mm delik delmek icin elektro erozyon teknigini kullanmistim. Bu teknikte dielektrik sivi olarak onceleri yemeklik sivi yag daha sonra dda cesme suyu kullanmistim.

Kontrol sonucunda rulmanlar cok ses cikartigi anlasildi. Elektroerozyonda dejarj akiminin rulman bilyalari uzerinden GND'ye akmamasi icin motor miline surtunen bir metal firca duzenegi kurmustum. Ancak bu firca zaman zaman kablolarca ayrildigini hatirliyorum.

Neyse sorun sadece motor bilyalarini degistirerek duzelecek bir sey.