Bu tur sistemlerin uretim yontemi nedir?

Başlatan z, 14 Nisan 2019, 16:51:55

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Bazı parçalar tel erezyonla işlenebilir. Bazıları da dalma erezyon + muhteşem polisaj.
Dişliye benzer bir işi tel erezyonda yaptırdım. Gerçekten ek yeri neredeyse belli olmuyor,  iş yerinde fotoğrafını atabilirim.

yas

Adamlardaki üretim tekniği çok ileri ve hatasız gerçekten takdir ettim ellerinden öperim. Resmen atomik çözünürlükte malzeme işlemişler.

devrecii

Silisyum waferi dilim dilim bu yöntemle kesiyorlar galiba, tel erozyon yöntemi.

mustafa_cmbz

burada bu yönteme ihtiyaç duyulması daha doğrusu ne amaçla hangi alanlarda kullanılması gerekiyor onuda merak etmiyor değilim.

power20

Plastik Enjeksiyon Kalıbı işlerinde çok yararlı olur. İz olmaz.

devrecii

Bence videodaki yöntem kesme filan değil,  Kalıp işi.

Bir kalıp yapılır, aynı kalıp kullanılarak tersi kalıp yapılır , sonra döküm yapılır.

EN Sonunda üst üste bindirilip  elektrikle aşındırılır bu kadar  ::ok  ::op .

MB_77

Üretim yöntemi melih1802'nin dediğinden ibaret. Burada farklı ve ileri teknoloji gibi gelmesinin sebebi, ilüzyon. Dikkat ederseniz dış yüzeyler kumlu yani pürüzlü ve mat. Bu da birleşim çizgisini gizliyor. Bizim sanayideki herhangi bir plastik enjeksiyon kalıpçısı da yapabilir bunu ama neye faydası varki dış görünüşün

tekosis

@mustafa_cmbz bende onu düşündüm. Bu malzemeden kim, nasıl para kazanır? Nasıl bir ürüne dönüşür acaba?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Melih1802

Alıntı yapılan: tekosis - 14 Nisan 2019, 21:58:46@mustafa_cmbz bende onu düşündüm. Bu malzemeden kim, nasıl para kazanır? Nasıl bir ürüne dönüşür acaba?

Amaç para kazanmak olmayabilir. Bazen firmalar makinesinin neler yapabileceğini göstermek için bu tip işler yapabiliyor

matador

@z üstadım bir makine mühendisi olarak bu yöntemle yapılanlara hayranlıkla bakıyorum.

EDM Electical Discharge machining diye geçmekte. Elektrik ile kesme yaptığı için tolerans aralığı çok düşük.

Çalışma mantığı;

Mucit23

Burda kullanılan telin özelliği nedir? Neden tel aşınmıyorda hedef malzeme aşınıyor?

MB_77

Tel erozyon adındaki tezgahlarda bu ürünler türkiyede 40 yıldır kalıpçılık sektöründe üretilmekte. ben de 15 yıl öncesinde bu tezgahlarda CAM programını ve bizzat tezgahta üretimini yapmış bir Makina Mühendisi olarak diyebilirim ki dış görünüş sadece reklama yarar.

reklamda kesin olan tek şey birleşim çizgisinin görünmemesi. sadece maharetli bir el ve dandik bir zımpara ile bile gizlenebilecek birleşim çizgisini üstün bir teknoloji algısı oluşturarak ve havalı sunarak metal, çelik, kalıp, takım tezgahı gibi konuyla ilgisi olmayan bir forumda bile yer bulmasını ve akılda yer etmesini sağlamakla kalmayarak konuyu çinin üstün teknolojisine kadar getirmemizi bile sağlamış. firmayı aklımızda tutmasak da ana tedarikci çin ve teknolojisi gönüllerimizde yer etmiş. reklam maliyetine bakacak olursak oldukca efektif bir reklam bence.

Batıya amerikaya şimdi de ana tedarikci konumuna gelen çine bu hayranlık ne hoş. sıra kendimize ne zaman gelecek.

Basit düşünmek gerek her zaman. bilmediğimiz konuları arşa çıkarmanın manası yok.

@Mucit23  basit düşünerek sorunu cevaplamak isterim. incecik bir tel (0,25-0,15mm kalınlığında) elektirik arkını iş parçasına boşaltıyor ve çok sert çeliği aşındırarak kesebiliyor. telin kendisinin aşınmaması mümkün değil. bu durumda teli değiştiririz.

Makaraya sarılmış uzunca bir teli, altlı üstlü iki seramik halkanın (teli tutup merkezleme görevi yapacak ve aşınmayacak seramik halkalar) içinden geçiririz. altta teli sürekli çekecek ve üstte de teli gergin tutacak bir makara düzenekleri bulunur. iş parçası bu iki seramik halkanın arasında kalır ve gerisi seramik halkaları program doğrultusunda ve iş parçası ile tel arasında her zaman arkın oluşmasına izin verecek kadar küçük bir boşluk bırakacak şekilde hareket ettiren  2 eksen CNC . kesim esnasında aşınıp bozulan tel sürekli çekilerek bir haznede toplanır. böylece kesim yüzeyinde sürekli bozulmamış tel bulunur. tabi kalın parçalarda iş parçasının alt taraflarına doğru tel bozulmaya başladığından kalite düşer. elektrik iletkenliği ve maliyet dikkate alınarak genelde bir tür pirinç malzemeden seçilir.

ne olursa olsun yüzey kalitesi videodakinin yanına yaklaşamaz erozyon tezgahlarında (tel veya dalma farketmez). videodaki iç kısımların kalitesini hiçbir tezgah yakalayamaz. son işlem parlatma-polisajdır ve maharet gerektiren el işciliğidir.

Melih1802

Yakın zamanda tel erezyonda yaptırdığım fixtur. Bu parçayı polisaj a verirsem video da reklamı yapılan parçadan farkı kalmaz.

devrecii

@Melih1802 bu iki parça ayrı ayrı mı üretiliyor  yoksa direk kesip içine mi yerleştirdin? En ince bobin teli bile olsa arada boşluk kalır. Bir de bunu yapmak ne kadar zaman aldı. Ne kadar tel telef oldu?.