PC güç kaynakları hakkında

Başlatan z, 23 Nisan 2019, 10:12:55

devrecii

Alıntı yapılan: z - 29 Nisan 2019, 01:56:01Demir olmadigini soylemistim. 80 KHz de demir cekirdegi 1 kac dakika bile calistirabilirmisin?

Feedbackli bir devre, çıkış 60v ulaştığı zaman  duty yüzde birin altına inecek , çıkışta eğer hafif yük varsa saatler geçse de anlayamazsın.

Eğer ferritten eminsek o zaman  bu konuda konuşmaya gerek yok , esas konuşulması gereken  çıkışı nasıl yapmışsınız öyle ?
Herhalde yorgun zamanınıza denk geldi   ;D Bu şekilde neler olur uzun uzun yazılacak şey var ama zaten bilgidğiniz şeyler olduğu için yazmıyorum,  önceki sayfada verdiğim resimdeki gibi değişikliği yaparsanız sorun kalmaz gibi.

z

@iboibo

Haklısın konuşacak çok şey var ama şemalara dikkatli bakmadan eleştiriyorsun. Modifiye ettiğim güç kaynağının semasındaki yapının adı flyback. Daha doğrusu iyileştirilmiş flyback. Yani yorgunluk vs sonucu yapılmış hata yok.  Sekonderde  tek diyod olması ve filitre endüktansının olmaması çok normal.

SMPS transformatörlerinde bildiğin gibi yıldızlı noktalar hayati derece önemli.

Eğer şemamdaki sekonderin yıldızını silip diğer tarafa aktarsaydın senin verdiğin editlenmiş şemadaki yapı forward olurdu. Fakat şu haliyle bu yapının literatürde hiç bir adı yok.  Yani asıl senin şemanın çıkış katı yanlış olmuş. Zaten çizdiğin devre, bu haliyle çok çok az enerji verir, enerjinin büyük kısmı DC BUS'a geri kaçar.

Bu açıklamalardan sonra sanırım neden sekonder tarafına iki diyod ve filitre endüktans koymadığım anlaşılmıştır.

Editlemiş olduğun yapının yıldızı da düzeltilmiş halini (forward yapıyı) zaten bire bir aynen yapmıştım ve transistörler kısa sürede ısınmıştı.

Bu ısınmanın nedenine fazla kafa yormadım ama nedeni olsa olsa sekondere attığım filitre endüktansıdır. Yada  toroid nüvem iri olmasına rağmen AL değeri orjinal nüveden çok düşüktür.  (Hatırlarsanız, yazımda iri nüve kullandığım için sarım sayılarında azaltma yoluna gittiğimi yazmıştım)

Sekonder tarafındaki filitreleme devresindeki nüveyi de gene 80Khz de anahtarlanan PFC devresinin boost devresinden söktüm. Yani o nüve de sorun olmayacağını varsayıyorum. Belki sarım sayısı az gelmiştir.

60V sargısı fazla yer kapladığı için güç kaynağının kendi orjinal nüvesinin karkasına sığmıyor zaten nüveler de kırıldı ve attım. Eğer hurdalardan vs iri nüve ve karkas bulursam trafoyu bir daha sarmayı denerim.

Şu anki smps boşta 60v vermekle kalmıyor yüklenebiliyor da ve transformatörde hiç ısınma yok.  15 Ohm 1000w lık rezistansla yüklenince 200ms de bir 50 ms kadar korumaya geçip çıkış voltajı 60v dan 40..45 v seviyelerine düşüyor.

Aslında bu haliyle bile EDM makinesi denemesinde kullanabilir görünüyor.

Bu arada sekonder tarafındaki 4.7uF yi özellikle düşük tuttum. EDM çalışmasında pals şeklinde akımlar kullanmak  avantaj sağlayacak diye düşünüyorum. (Plasma sıradan dirençten farklı davranacağı için akım sens devresi AC sinyalllere bakma üzerine kurulu olacak.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Haklısınız hocam yıldızların yönlerine dikkat etmemişim, aslında ben suçu size değil de ferrite atmak istemiştim ama olmadı   ;D   . Neyse kolay gelsin sonuçları yazarsanız seviniriz.

z

60v guc kaynagina EDM makinesinde ihtiyac duyuyorum.

Bu da EDM mekanizmam.

Kesici takim kullanmadan elektro-desarj yontemi ile tornalama yapacak.

yas

Alıntı yapılan: z - 19 Nisan 2019, 14:31:59Uygulanan voltajin kutuplari onemli mi? Cevabi evet ise neden?

@z hocam diğer konuda sormuşsunuz, kesin olarak bildiğimden değil ama bence önem arz ediyordur. Sebebi ise erozyon işlemi olurken (ark şelalesi) bilindiği üzere elektronlar eksiden artı yöne doğru hareket ederler. Bu mantıkla yola çıkarak atlama esnasında (elektronu parçacık sayarsak) işlenen malzemeden elektrik akımı vasıtasıyla parça koparmak için telin polaritesi artı malzemenin polaritesi eksi olmalı diye düşünüyorum.

z

Google da bazi cizimlerde kutuplar ters.

Emin degilim bazi kaynak makinelerinde de kutuplar ters oluyor.  AC trafolu kaynak makinelerinde zaten bir arti bir eksi surekli degisiyor.

Bu yuzden kafam karisik.

Elektronlar tamam - kutuptan + ya atliyor. Ama atlayan elektron + uc bagli metal parcada yigilmayip kaynagin + ucuna geri gidiyor.

Dolayisi ile elektrodda ya da is parcasinda eksilen elektron vs yok. Metal is parcasi nano partikul olarak sivi ortama gecip siviyi kirletiyor.

z

z

Siradan bir PC guc kaynagi basit bir iki modifikasyon ile EDM icin guc kaynagina donusturulemiyor.

Videosunu cektigim makinenin guc kaynagi arizalandi.

Nihayet sorunu buldum ve tekrar modifikasyon yaptim. Bu da patlayacak mi bilmiyorum.

Elektrik yuklerimizin pek  cogu stabil yukler. Lamba, motor, direnc ya da buyuk transistorler toplulugu.

Her ne kadar PC CPUlari cok yuksek ve darbeli akim cekselerde aslinda LC filitreler akim darbelerini buyuk olcude yumusatiyor.

Gel gelelim EDM de yukumuz plasma ve guc kaynagi surekli olarak geciyi yuklenmelere maruz.
Yani SMPSin gecici yuklere karsi nasil davrandigi onem kazaniyor.

Guc kaynaginin gecici yuk davranisi mukemmellestirilmek zorunda.

Normalde biz bu durumla sadece,  yuku calismakta olan guc kaynagina aniden bagladigimizda ya da aniden yuku kaynaktan ayirdigimizda yasiyoruz. Bu islemi cok sik yapmadigimiz icin de gecici rejim davranisi ile cok fazla ilgilenmiyoruz.

Halbuki EDM guc kaynaginda ani yuklenme ve yukten tamamen kurtulma islemi saniyede yuzlerce kez tekrarlaniyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 02 Mayıs 2019, 17:32:31Siradan bir PC guc kaynagi basit bir iki modifikasyon ile EDM icin guc kaynagina donusturulemiyor.

Videosunu cektigim makinenin guc kaynagi arizalandi.

Nihayet sorunu buldum ve tekrar modifikasyon yaptim. Bu da patlayacak mi bilmiyorum.

Elektrik yuklerimizin pek  cogu stabil yukler. Lamba, motor, direnc ya da buyuk transistorler toplulugu.

Her ne kadar PC CPUlari cok yuksek ve darbeli akim cekselerde aslinda LC filitreler akim darbelerini buyuk olcude yumusatiyor.

Gel gelelim EDM de yukumuz plasma ve guc kaynagi surekli olarak geciyi yuklenmelere maruz.
Yani SMPSin gecici yuklere karsi nasil davrandigi onem kazaniyor.

Guc kaynaginin gecici yuk davranisi mukemmellestirilmek zorunda.

Normalde biz bu durumla sadece,  yuku calismakta olan guc kaynagina aniden bagladigimizda ya da aniden yuku kaynaktan ayirdigimizda yasiyoruz. Bu islemi cok sik yapmadigimiz icin de gecici rejim davranisi ile cok fazla ilgilenmiyoruz.

Halbuki EDM guc kaynaginda ani yuklenme ve yukten tamamen kurtulma islemi saniyede yuzlerce kez tekrarlaniyor.

Aslında aranan şey gerilim kaynağı değil akım kaynağı sanırım.
Çekilecek akım kısa devre olsada olmasada sabit olmalı yani.

Tabiiki açık devre olma pozisyonunda da maximum gerilim limiti gerekir...
Yoksa şimşekler çaktırması gerekir.. :D

z

Evet fakat akim kaynagi olmasi yeterli degil.  Aslinda akim sinirlamali kaynak demek daha dogru olur. Cunku sabit akim kaynaginda plasma kontroldan cikabilir. (Parcacik koparak elektrodlar arasi mesafe uzaklassa bile plasma sonmeyebilir)

Guc kaynaginin cok sik yuklenip bosa cikma durumlarina da kisa zaman icinde adepte olmasi gerekiyor. Gecici olaylar sonucu olusacak cok yuksek voltaj tepeciklerinin anahtarlari asiri strese sokmamasi sart.

Su ana kadarki denemelerimde anahtarlarim ani yuklenme ve bosa cikmalar sonucu olusan yuksek voltaj tepeciklerinden arizalandi.

hkalaycioglu

Konunuzla ilgili değil ama pc güç kaynağı ile ilgili bir sorum var. Pc güç kaynağının +12 ve +5 voltu seri bağlayıp 17 volt yapamıyorum böyle bir şey nasıl yapabilirim. +12 ve -12 yi bağladım ama 1 amper bile çekemiyorum.   17 volt falan bana yetiyor ama seri bağlayınca güç kaynağı kendini kapatıyor. Bununla ilgili bir tavsiyeniz varmı acaba. İyi akşamlar.

yesilu

o voltajların şasileri ortak. seri bağlayamazsın. iki ayrı psu nun çıkışlarını seri bağlayabilirsin ancak.

devrecii

@z  video yüklenirken yarıda kesilmiş sonuçlar görülmüyor galiba videoyu çekerken patladı  ;D

Siz bir dirençden geçirip kondasatöre verip yapmıyor musunuz ? neden güç kaynağına yük binsin ki , zaten videdo görüntü buna benziyor ya da öyle olmuyor mu , transistörle kısa pik mi veriyorsunuz transistörün girişine direnç konsatör koyun.

z

2mm capindaki mili 1.5 mm ye indirmem gerekiyor ve 2 saat sonunda cap 1.85 mm oldu.

Mil capi 2mm iken gozle bariz sekilde mildeki salgi gorulebilirken simdi gozle salgi gorulemiyor. Bu da tornalama isleminin basarili oldugu anlamina geliyor.

Eskiden mil donerken kivilcim bir noktada kesik kesik cikarken simdi mil boyunca ince bir katman seklinde kivilcim cikiyor. Bu da mildeki salginin artik bittiginin bir gostergesi.

Oncelikle sormak istediklerim.

Elektrod olarak bozuk bir TO220 transistorun bakir govdesini kullaniyorum ve transistorun bakirinda da gozle gorulur bir asinma olustu. Bu normal bir durum mu?

Asinmayi hizlandirmak icin voltaji 60 volttan 100va cikardim. Asinma hizi bariz sekilde artti. Gerilim normalde hangi durumda artirilmalidir?

EDM makinelerinde isleme hizi dusuk diye biliyorum ama sanki benimki daha bir yavas.
1.5 saatte 2mm capli 5mm uzunlugundaki mili ancak  1.85 mm capa indirebildim. Hizim gercekten dusuk mu?

Dielektrik sivi olarak kizartma yagi kullaniyorum. Bu bir sorun mu?
(Evet kizartma yagi sudan tam arinmamistir bunun farkindayim.)

EDM makinede asinma asamasinda kivilcim cikmasi istenmeyen bir olay diye tahmin ediyorum.  Kivilcim metalik kontak anlamina gelmiyor mu? EDM makinelerde kivilcim cikmasi normal bir durum mu?

z

https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektroerozyon

Elektrodlara uygulanan gerilimi tersine cevirince  (bakir -,  celik +) olayin rengi cok degisti.