Kondansatör Sağlamlığı

Başlatan rayman, 04 Mayıs 2019, 12:37:35

rayman

Elimde 6800uf-100v kondansatör var . Eskici geçerken gözüm çarptı hemen aldım çok uygun fiyata 6 adet. 3 tanesi sağlam şarj dejarj oluyor. 3 taneside sallanıyor içideki film.Yinede şarj deşarj oluyor ama güvenemedim . Sizce kullanılabilir mi ?

Yasin Tekin

Ölçüm yaptığınızda 6800 uF ise (kabul edilebilir tolerans değeri problem değil.kondansatör çeşidine göre tolerans değişir ama yaklaşık +-%10 olarak hesap edebilirsiniz) sorun yoktur.

rayman

Okadar yüksek kapasiteyi ölçecek alet yok. Rlc metre lazım onuniçin

Melih1802

Alıntı yapılan: rayman - 04 Mayıs 2019, 12:55:47Okadar yüksek kapasiteyi ölçecek alet yok. Rlc metre lazım onuniçin

Emin misin?
Brymen 837 ölçüyor, bende var 22.000mf ye kadar ölçüm yaptım.

rayman

TT TECHNI-C VC97 BENDEKİDE ORJİNAL ama ölçmüyor

Melih1802

Alıntı yapılan: rayman - 04 Mayıs 2019, 13:28:33TT TECHNI-C VC97 BENDEKİDE ORJİNAL ama ölçmüyor

Orjinal derken?
TT TECHNI-C VC97 Zaten çin malı, Sahtesini kim yapmış ki bu Orjinali olsun?

TT TECHNI-C VC97 bu bahsettiğin kapasite değerini ölçemiyorsa " O kadar yüksek kapasiteyi ölçecek alet yok" demek yanlış olmuyor mu!

rayman

Çin nin orjinali işte hepsi Çin tabi. Ama ben görmedim tabikide okadar yüksek kapasite ölçen Rlc metre .

muhendisbey

2. el elektrolitik kapasitör pek bir işe yaramaz yarı yolda bırakır. Çünkü ömrü kısıtlı elemanlardandır. Ama kendinize pil punta makinesi vs yapmak için kullanabilirsiniz, bozulduğunda da üzülmezsiniz.

Bir de malum ömrü bitince patlayabiliyor ya da içerisindeki sıvıyı sızdırabiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.