3 Fazlı AC motorlarn V/F yada FOC kontrolünde ihtiyaç duyulan düşük voltajlar

Başlatan miyago, 07 Ağustos 2019, 09:28:37

miyago

Merhaba,

3 Fazlı AC motorların V/F yada FOC kontrolünde ihtiyaç duyulan düşük voltajlar(+5Vdc,15Vdc) hep FLYBACK SMPS kullanılarak sağlanmış. 5,6 adet hazır invertörü sökerek bunu gözlemledim. Gereken güç düşük olduğu için maliyet düşürmeye bir etkisi de yok gibi. Bence ihmal edilebilir.

Bu durumun (yani flyback SPMPS kullanılmasının) devrenin sağlıklı çalışmasına bir etkisi var mı? Yoksa tamamen aşağıdaki nedenlerden mi kaynaklanıyor?
* hazır 230 Vac doğrultulmuşken kullanalım
* cihazım hafifliyor
* Ebat olarak cihazın küçülmesine faydası var

iyi günler

z

Bazi surucu devrelerinde ust moslar da opto tarzi suruculerle izole edilirler. Bu durumda 3 tane floating 15v ihtiyaci dogar. Alt moslar icinde 1 tane 15v dersek sayi 4'e cikar.

MCU idi, Analog devrelerdi derken bir bakmissin 5..6 tane ve bir cogu floating olan voltaj ihtiyacin dogar.
Bunlarin kendileri arasinda da 500v izolasyon voltaji gerekince 50Hz trafolu guc kaynaginin trafosu ozel tasarim ister. Her birine ayri trafo yaparsan agirlik artar.

Bu nedenle bir tane flyback ile sorun kolayca cozulur.

50Hz trafo(lar) kullanmanda sakinca yok tabiki. Sonucta gucler cok dusuk.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Endüstriyel işlerin neredeyse hepsinde bu izoleli DC DC ler ihtiyaç...

Cemre.

miyago

Alıntı yapılan: Cemre. - 07 Ağustos 2019, 18:31:34Aksi durumda ne kullanılabilirdi?

Özel bir trafo ile seconderinde 2 adet 15V dc için ac çıkış 2 adet 5 Vdc için ac çıkış şeklinde sardırılabilirdi.

Sayın z Beyin;
"Bunlarin kendileri arasinda da 500v izolasyon voltaji gerekince 50Hz trafolu guc kaynaginin trafosu ozel tasarim ister. "

bahsettiği konuyu ilk defa duydum. Bana SMPS devreleri özel sarılmış trafolara göre daha düşük izolasyonlu gibi gelmiştir.

Bilgi için teşekkür ederim. Bu minvalde çalışmaya devam edeyim.

z

3 ayri Half Bridge kolun her birisi opto izolatore sahip suruculerle suruluyor ve her biri birbirinden izole beslemelerle besleniyorsa iki H bridge, birbirine gore 220v beslemede 310v, 380v beslemede 537v potansiyelde olacagindan bu durumda 50Hz transformatorde sekonderler arasi izolasyon voltaji da mecburen 500v dan yuksek olmak zorunda kalacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: miyago - 28 Ağustos 2019, 09:33:31Özel bir trafo ile seconderinde 2 adet 15V dc için ac çıkış 2 adet 5 Vdc için ac çıkış şeklinde sardırılabilirdi.

Sayın z Beyin;
"Bunlarin kendileri arasinda da 500v izolasyon voltaji gerekince 50Hz trafolu guc kaynaginin trafosu ozel tasarim ister. "

bahsettiği konuyu ilk defa duydum. Bana SMPS devreleri özel sarılmış trafolara göre daha düşük izolasyonlu gibi gelmiştir.

Bilgi için teşekkür ederim. Bu minvalde çalışmaya devam edeyim.

Teknik izahından ziyade, şöyle bir tecrübe aktarımında bulunayım. Bugüne kadar birçok farklı sürücü markası/modeli ile aşina oldum ancak hiçbirinde (alçak gerilim sürücüleri için bahsediyorum) SMPS dışında bir auxilary supply yapısı görmedim. Benim algılayabildiğim kadarıyla hepsi de Flyback topolojisine sahipti.