19 Ekim 2019, 00:32:38

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi

Başlatan yktronik, 04 Eylül 2019, 11:38:28

yktronik

04 Eylül 2019, 11:38:28 Son düzenlenme: 04 Eylül 2019, 11:44:11 yktronik
Merhabalar,

Evimde türknet kullanıyordum. Adil kullanım kotası olmaması avantajdı ancak söz verilen 35mbps interneti 7-8mbps ile kullanıyordum ama idare ettiği için değiştirmekle uğraşmamıştım. Ta ki ev değişikliği yapana kadar. Yeni evimde daireye kadar gpon fiber altyapısı getirilmiş. Ancak türknet fiber altyapıyı desteklemediği için aboneliğimi iptal ettirmek zorunda kaldım. Tabi ki türknetin çağrı merkezinin olmaması, abonelerin sürekli robotlara muhtaç bırakıldığı, sonuçsuz bir teknik servis sürecimden sonra bir de abonelik iptalinin çıkmaz bir yol olması muhasebetiyle 1 ayımı türknetten abonelik iptal ettirmekle harcadım. Bilahare nasıl kurtulduğumu anlatabilirim.

Alternatif internet aradığımda ise önüme 2 alternatif; milenicom ve türktelekom geldi. Milenicom taahhüt istemeyen türktelekoma göre daha ucuz ve daha hızlı paket sunan bir sağlayıcıydı. Ancak 2 haftadır başvuru yapmama rağmen imzalamak için sözleşme getirmedi, aramadı, sormadı. Ben aradığımda "kurulum aşamasında, en kısa sürede bağlanacak" diyor ancak her defasında farklı bir cevap vermediği ve teknik servis altyapısının bu denli vasat olmasından ve açıklama yapabilecek yeterli bir personeli olmadığından ötürü onu da bağlatmama kararı aldım.

Şimdi bu denli bir ortamda evinize alacağınız, teknik servisinde sıkıntı olmayan, aradığınızda veya mesaj attığınızda karşınızda muhattap olan bir servis sağlayıcı önerir misiniz ?

fide

Turksat kablo altyapısı varsa tavsiye ederim. Taşındığım için kapattırdım ama taşınmasaydım kapattırmazdım. Hem fiber, hem uygun fiyatlı hem de aradığınızda müşteri hizmetleri + servis hemen geliyor.

Olduğunuz yerde varsa turksat kablo tavsiye ederim.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

manipulator

Bende 1 yıldır Turksat kullanıyorum. Devlet kurumu olduğu için biz sizi sallamıyoruz durumları olmuyor.

Çağrı merkezi ve servis konusunda tavsiye ederim. Randevu alıyorsunuz servis o saatte gelip hallediyor. Gayet titiz ve profesyonel çalışıyorlar.

yktronik

Sorgulattım, türksat bulunduğum sokağa hizmet veremiyor. Bu gerekçeyle farklı bir sağlayıcı önerisi varsa alabilirim.

samedkutuk

kablonet kullanıyorum tavsiye ederim
samedkutuk

taydin

Turksat, Turk Telekom ve Superonline kullandım. Sorun çıktığı zaman hepsi adama saç baş yolduruyor, ama aralarında en az kötü olan bence Superonline fiber (eğer varsa oturduğun yerde).

FullMetal

Bende 24 Mbit GPON Fiber Türk Telekom vardı fiyatlar yükselince kapattırdım, bakır hattan 35 Mbit sınırsız TürkNet 'e geçtim. 35 Mbit alıyorum ama WiFi b yada g modunda değil N modunda olduğunda yada kablolu bağlantıyla.

yktronik

peki gpon altyapısında hız durumu nedir ? mesela 24mbit demişsiniz ya 24 alabiliyor muydunuz ? hız düşümü, ping durumu vs nasıldı ?

FullMetal

Türk Telekom ve TurkNet bağlantılarının ikisinide aynı gün (25.03.2019) aynı saatte kablolu bağlantıyla hız testi yaptım:
35 Mbit Türk Net hız testi:

24 Mbit Türk Telekom hız testi:

yktronik

bölgeye göre değişir tabi ki. ancak merak ettiğim şey aslında en iyi fiber diye lanse edilen gpon altyapısında; kopma, hız düşme sorununun olup olmadığı ?

benim evime de 35mbit bakır kablo geliyordu. ancak bölgede yoğun kullanım olduğu için 12mbit max girebiliyordum. biraz şans bu olay. ancak bu gpon da yoğunluk olsa da aynı hızla girip giremeyeceğimi merak ediyorum aslında.

taydin

İnternet servis sağlayıcıların kendi hız test sitelerine pek güvenmeyin arkadaşlar. Hattı olduğundan daha iyi gösterebilirler. Hatta speedtest.net in de ISS lar ile anlaşma yaptığı ve değerleri daha iyi gösterdiğini okumuştum.

Ben dslreports.com'u öneriyorum. Elimde net kanıt olmamakla beraber daha bağımsız olduğu izlenimini veriyor, çünkü dünyadaki birçok farklı sunucuyu kullanıyor test için.

Benim evde kullandığım superonline 100 Mbps fiber'i dslreports ile hız testi yaptırdığımda, 94 Mbps hız alıyorum. Bu, 100 Mbps'den alınabilecek maksimum değer (protokollerin eklediği ilave byte'lar var, o yüzden fiziksel linkin maksimumunu hiçbir zaman göremezsiniz). Ama bazan tekrar tekrar test ettirdiğimde arada bir gecikmeler olabiliyor. Yani hattın interaktif kalitesi çok iyi değil.

Tagli

Şimdi denedim, speedtest.net ile dslreports.com hemen hemen aynı sonucu verdi.

Ortalama 6 Mbit verdi son testler. Sürünüyoruz resmen. Hat Türk Telekom "16 Mbit'e kadar". Arada sırada 12-13 görüyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

yktronik

hocam paketiniz nedir ? adsl mi ? fiber mi ?

taydin

Evet daha önceki birçok denememde olduğu gibi gene speedtest.net (superonline teknik desteğin önerisi) daha iyi sonuç veriyor. Belki diyeceksiniz ki speedtest'in kullandığı test sunucuları superonline omurgasına çok yakın iken dslreports'unkiler uzak kalıyor. Ama dslreports ile çoğu zaman 94 Mbps alırken (mesela şimdi alamadım) speedtest ile HER ZAMAN 94 Mbps alıyorum.

FullMetal

Türk Telekom fiber kullanırken pek hızına dikkat etmedim fakat hissedilir bir yavaşlama olduğunu hiç hatırlamıyorum. Şuana kadar TürkNette de bir yavaşlık hissetmedim.

Buda benim bugünkü TürkNet sonuçları
DSLReports:

Speedtest: