Atmel Programlayıcılar hakkında

Başlatan cemalb, 10 Ekim 2019, 11:00:11

cemalb

Merhabalar. Bir sorum olacak. Elimde Atmega128 mikrodenetleyicili hazır bir devre var. Üzerinde proglam atmak için konulduğunu düşündüğüm konnektörler var. Bir programlama kiti almak istiyorum. Ürünlere bakınca bir kaç çeşit görüyorum. Şekildeki gibi;

Bunları inceledim. Kimi programmerlarda SCK,MOSI,MISO pinleri kullanılmış. Bir diğerinde TCK,TDI,TMS,TDO pinleri kullanılmış. Bu programmerlar neden farklı pinleri kullanıyor? Hangisini seçmeliyim?

tunahanfıtlamak

sck,mosı ve mıso kullanan programlayıcı kullanıyorum şu ana kadar bi sıkıntı yaşamadım.

ilyas KAYA

O programlayıcı arduino ya kolay bootloader yüklemek için tasarlanmış o nedenle:)

Tagli

Bazı işlemcilerde birden fazla programlama ve debug portu olabiliyor. İkinci gruptaki bacaklar JTAG bacakları sanırım. Eğer mümkünse ikisini de destekleyen bir programcı alman daha iyi olacaktır. JTAG portu ile debug da yapılabiliyor. Diğer port buna izin veriyor mu emin değilim. Az bacaklı işlemcilerde JTAG portu olmama ihtimali de var.

Elinde bir Arduino varsa onu da Atmega programlayıcıya dönüştürebilirsin. SPI pinleri üzerinden program atar. Ama debug imkanı vermez.
Gökçe Tağlıoğlu

polleme

Pin isimleri farklı olsa da temelde SPI arayüzünü kullanıyorlar. O pinlerin karşılıklarına baklırsa ne oldukları görülecektir.

volkanunal

Alıntı yapılan: cezeri - 23 Ekim 2019, 21:59:38O programlayıcı arduino ya kolay bootloader yüklemek için tasarlanmış o nedenle:)

Aksine atmel serisinden bir mcu'ya sahip bir kartta genel olarak o şekilde pinler çıkarılmakta.

Alıntı yapılan: cemalb - 10 Ekim 2019, 11:00:11Merhabalar. Bir sorum olacak. Elimde Atmega128 mikrodenetleyicili hazır bir devre var. Üzerinde proglam atmak için konulduğunu düşündüğüm konnektörler var. Bir programlama kiti almak istiyorum. Ürünlere bakınca bir kaç çeşit görüyorum. Şekildeki gibi;

Bunları inceledim. Kimi programmerlarda SCK,MOSI,MISO pinleri kullanılmış. Bir diğerinde TCK,TDI,TMS,TDO pinleri kullanılmış. Bu programmerlar neden farklı pinleri kullanıyor? Hangisini seçmeliyim?

Diğer arkadaşlar gibi bende ürünü kullanmaktayım. Ürün ile ilgili kanalımda bazı videolar mevcut

https://www.youtube.com/watch?v=NSCQkXrS-3o
Primum nil nocere