Ulkemize gelecek turistleri dolandıran vize siteleri

Başlatan z, 31 Ekim 2019, 09:28:13

z

Ülkemize gelmek isteyen yabancılar google vs gibi arama motorlarında Turkey Visa vs anahtar kelimeleri ile arama yapıp gözlerine kestirdikleri bir site üzerinden vize almaktalar.

Bu sieteler kullanıcıdan ad/soyada/doğum tarihi/tabiyeti/pasaport numaralarını vs online alıp ülkemizin resmi veb sitesi olan https://www.evisa.gov.tr adresine verileri girmekte vize başvurusunu yapmakta ücret olarak ise ülkemizin talep ettiğinden daha fazlasını turistten alıp vize parasını ülkemize vermekte aradaki farkı ise komisyon parası olarak kendilerine almakta.

Normalde bu bir suç değil gibi görünüyor.

Fakat turist doğrudan Türkiyenin resmi web sitesinden işlemi yapacak olsa yarı yarıya daha az ödeme ile vizesini alabilecek durumda.

Fakat bazen vize verilmeyecek kişilere de vize alıyorlar ve Turist Türkiye'ye vardığında alıkonup geri ülkesine gönderilebiliyor.

Neyse hikaye bu şekilde.

Bu tür aracı web sitelerine karşı resmi makamlar teknolojik çözüm üretemezler mi?

Web sitelerinin işleyişini bilmiyorum ama sanki veri girişi yapılan kutucukların ekran üzerindeki pozisyonları her başvuruda random belirlenebilir.

Gerçi bu basit kendi düşüncem. İşe yaramayabilir de.

Konuların uzmanıysanız ve çözüm önerileriniz varsa cimer üzerinden ilgili kuruluşların dikkatine getirebilir belki de çözümün bir parçası olabilirsiniz.

Bu tip aracılık yapan web sitelerinin nerede ise tamamı Afrika ülkelerinde. Çok büyük paralar kazanıyorlarmış.
Yaptıkları hiç bir iş yok. Turist ile ülkemizin web sitesi arasına yerleşip aracılık yapıyor sadece.

Sozuak

Herşey nasıl kötü yapılır , nasıl daha kötüye götürülür modunda olduğumuz için bu konuda adım atılacağını bırakın o sitelere destek olunması bile olası. Bindiğimiz dalı kesiyorlar biz istemesekte. Yıkılıp yok edilen tarihi (Cumhuriyet) binaları, hiçbir kişiliği olmayan  çeşitli ekollerden karman çorman ve kalitesizce yapılan üniversite binaları,  kendi çiftçimizin bizi öldürmek, kanser etmek için uğraştığı tarım ürünleri, daha ucuza kaliteli ürünlerin yurt dışına satılması ama bize kalitesiz pahalı olanların kakalanması, vs vs vs. Çağdaş bir holdingin CEO su olsaydı bile daha iyileri olurdu ülkemizde.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ekim 2019, 13:06:53Çağdaş bir holdingin CEO su olsaydı bile daha iyileri olurdu ülkemizde.

GE'nin 2018 hasilati 120 Milyar Dolar (TRnin ihracatindan daha fazla) Dunya uzerindeki toplam calisan sayisi 285bin civarinda. Yani TRnin tapusunu GEye vermis olsak 80 milyonun urettigi degerden fazlasini kazanabilirdik. ???
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Sozuak