30 Mart 2020, 06:31:26

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Modbus yardım isteği

Başlatan secretagent, 06 Kasım 2019, 20:02:47

secretagent

Merhabalar pic'i slave olarak kullanıp PLC veya bilgisayardan içerisindeki verileri okumak istiyorum. Standart modbus RTU protokolu kullanarak. Fakat bir türlü çözüme ulaşamadım. CCS C derleyicisi kullanıyorum oradaki hazır modbus kütüphanesini kullanıp birşeyler yapmaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Konu hakkında daha önce uğraşmış kişilerden canlı olarak destek almam mümkün mü acaba ? Verilecek desteğe göre bir ücret de ödeyebilirim.
Amacım modbus protokol yapısını pic tarafında koda dökmek hazır kütüphaneler çok karışık geldi açıkcası. Modbus protokolunde veri gönderme alma formatlarını biliyorum fakat koda dökerken sıkıntı yaşıyorum. Yardımcı olabilcek bir hayırsever aranıyor :)

Tagli

Forumda hem benim hem de Fırat Deveci'nin paylaştığı ayrı Modbus RTU slave örnek kodları var. İkimiz de kendimiz yazmıştık, artık hangisi hoşuna giderse. "PicProje Library" bölümünde bulabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu


secretagent

Amacım hazır kütüphaneleri kullanıp geçmek değil işin mantığını tam olarak oturtmak istiyorum.

Tagli

"Kullan geç" demiyorum. Bence bu iki kütüphanenin kodlarını bir incele. Modbus zaten basit bir protokol. Kodlara biraz bakarsan kolayca anlarsın. Bazı durumlarda bu şekilde örnekten yola çıkmak faydalı olur.
Gökçe Tağlıoğlu

secretagent

Sayın tagli fırat beyin kütüphanesini indirdim ve deneme yaptım gayet başarılı hiç hataya düşme olmadı. Ama kodları biraz daha inceleyip tam manası ile kendi kodlarımı yazacak hale gelmem lazım :D