3 Faz Motor Sürü ( Yılmaz Redüktör )

Başlatan rayman, 07 Kasım 2019, 23:01:48

rayman

Geçen arkadaşın bir imalathanesinde yani fabrikası diyebilirim , bütün elektronik ve eletkrik işlerini ben kurdum ve yapıyorum ama , aklıma birşey takıldı. Yılmaz Redüktör 3 faz motor kontrol var . Çok güzel ve fonksiyonlu. Motor rampa süresi , gecikme , revers kontrolü hız ayarı yapılabiliyor. Bundan üretmek istiyorum yapmaya çalışmak birşey değilde satılabilir mi ? Aslında Pic le yapılır diye düşünüyorum Igbt ile sürülürse daha iyi çalışabilir.

sinus

Tabiki satılır. Fakat asıl rakibiniz redüktör firması değil, Siemens, ABB, Schneider gibi firmalar.

Yaptık oldu denecek bir şey değil.

devrecii

Rayman aslında o kadar kolay da değil  , taman yaparsın çalıştırısın motor döner , üç dakka çalışıp birden küttt diye bir ses gelirse bütün emekler gider boşa, motor dönüyor da ne kadar verimle dönüyor bu var , bunun temiz sinusu var, şebeke gürültüsü, koruması ,feedbacki varda var.

quarko

Küçük güçlerde asenkron motor sürücüsü yapmak akıllıca bir yatırım değil. Yapabiliyorsanız büyük güçlerde yapın. Yoksa zarar edersiniz.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Epsilon

08 Kasım 2019, 12:52:05 #4 Son düzenlenme: 08 Kasım 2019, 13:00:46 Epsilon
Benim anlamadığım da bu IGBT leri ARM ları üreten firmaların sektörde 3 fazlı motor sürücü tasarımı eksikliği var  bu işi kolaylaştıran  çevresel birimler ekleyeyim " diye bir çabaları yokmu?
Yada bazı değerleri ,bu tür uygulamalar için özelleştirilmiş versiyonları ?quarko

Alıntı yapılan: Epsilon - 08 Kasım 2019, 12:52:05Benim anlamadığım da bu IGBT leri ARM ları üreten firmaların sektörde 3 fazlı motor sürücü tasarımı eksikliği var  bu işi kolaylaştıran  çevresel birimler ekleyeyim " diye bir çabaları yokmu?
Yada bazı değerleri ,bu tür uygulamalar için özelleştirilmiş versiyonları ?

Olmaz mı. Mikrodenetleyicilerin birçoğunda motor kontrol ve güç elektroniği uygulamaları için özelleşmiş timer/pwm modülleri mevcut. İnceleyebilirsiniz.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Mehmet Salim GÜLLÜCE

08 Kasım 2019, 14:46:38 #6 Son düzenlenme: 08 Kasım 2019, 14:47:53 Mehmet Salim GÜLLÜCE
Alıntı yapılan: Epsilon - 08 Kasım 2019, 12:52:05Benim anlamadığım da bu IGBT leri ARM ları üreten firmaların sektörde 3 fazlı motor sürücü tasarımı eksikliği var  bu işi kolaylaştıran  çevresel birimler ekleyeyim " diye bir çabaları yokmu?
Yada bazı değerleri ,bu tür uygulamalar için özelleştirilmiş versiyonları ?Mesela ben ilgili bir PIC ile Tam kontrollü Full Bridge 600 Amper 1200 Volt IGBT sürüyorum.
12 kanal PWM ve Fault kontrol sistemi PIC içinde dönüyor.

6 kanal kullanırsan 3 Half Bridge ile 3 Faz kontrolü de yapabilirsiniz.

Epsilon

Alıntı yapılan: quarko - 08 Kasım 2019, 14:24:21Olmaz mı. Mikrodenetleyicilerin birçoğunda motor kontrol ve güç elektroniği uygulamaları için özelleşmiş timer/pwm modülleri mevcut. İnceleyebilirsiniz.
Zaten bende bu tip kolaylıklar olduğu bildiğim için şunu soruyorum.
Bu tip kolaylıklar varsa tam olarak hangi kısımların tasarımı zor?
Küçük güçlerden kasdedilen aralık hangi aralıktır?

Ben  forumda güncelliği olan bilgi içeren ,yazdıklarını referans göstererek doğrulayan mesajların olmasını bekliyorum.Pekçok kişinin yanlış bildiğini, bilgisiyle düzelten mesajların olmasını istiyorum.

Ama lüften "Şimdi sana burda bunun hesaplanmasını anlatsam anlayabilecekmisin" gibi ergen cevapları yazmayın.Siz bildiklerinizi yazın hesaplanması için birşeyler yapılır


Epsilon

08 Kasım 2019, 18:12:08 #9 Son düzenlenme: 08 Kasım 2019, 19:01:14 Epsilon
Sağolun @z hocam çok güzel yazılmış uygulama notu.


z

Cogu surucu de oldugu gibi direncle fren kontrolu yapmis.

Cok lazimsa "regenerative breake" icin tasarimci bir seyler yapabilir.

vardal57

Alıntı yapılan: iboibo - 08 Kasım 2019, 06:04:10Rayman aslında o kadar kolay da değil  , taman yaparsın çalıştırısın motor döner , üç dakka çalışıp birden küttt diye bir ses gelirse bütün emekler gider boşa, motor dönüyor da ne kadar verimle dönüyor bu var , bunun temiz sinusu var, şebeke gürültüsü, koruması ,feedbacki varda var.
Motor sürücülerin çoğu modifiye sinüs

FMY

bende evde hobi olarak bir tane yapma niyetindeyim. ancak basit birşey 220v giriş 3 faz 220 çıkış birşey olsun istiyorum. Elimde bir tane deltanın sürücüsü var. 2kw a kadar motorları bu şekilde sürüyorlar anladığım kadarı ile. Esinlenmek adına sürücünün içini inceledim ve flyback trafo gördüm. Bu trafonun amacını açıkçası anlamadım. dc bara 300v civarına geliyor da onu düşürmek için mi kullanıyorlar? yoksa farklı bir amaç için mi? trafo tasarım işi benim hobimin ilersinde bir çalışma olur. basitce doğrultup sürerek motor döndürebilirim herhalde
Mekatronik

mert3162

şuanda piyasada olan sürücülerin öyle inanılmaz özellikleri var ki sanıyorum sadece bir sürücünün içindeki parametrelerden yola çıkarak bu özelliklerde bir sürücünün içindeki yazılımı ne kadar sürede yazarsınız diye düşünüyorum.

Ben sürücü yaptım oldu motor dönüyor diye bir şey yok bence daha bunun analog kontrolu var profibus profinet rs232-485 le haberleşmesi var ve daha belki benim bilmediğim kaç farklı protokol ile senkronize ediliyor.Hatta bazı sürücüler diğer sürücülerle haberleşip ortak hareket ediyorlar gibi özellikleri var çok büyük markaların yıllarca yaptığı ar-ge çalışmaları how-knowları var piyasadan geri bildirimleri var bu şartlar altında laboratuvarda kullanılabilecek bişiyleri tasarlayabilirsiniz elbette ancak ürün olarak böyle özellikleri alabildiğimiz rakamlar oldukça düşük bu özelliklerde bir ürünü tasarlasanız kaça satacaksınız yatırım maliyetlerini ne kadar sürede amorti etmeyi düşünüyorsunuz.

Biz elektronikçiler için her şey mümkün.Ancak kaynak yönetimi,yatırımın geri dönüşü gibi şeylerde genelde çakılıyoruz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

 Üstadlarım nonstradam & Logan