11 Ağustos 2020, 18:30:58

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


Milleri duzgun sekilde birbirine baglamak. - Shaft aligment

Başlatan z, 17 Kasım 2019, 12:49:36

MB_77

şaftın birkaç devir döndüğünü söylemedim. oldukca düşük devirli dönüyor dedim tabi bu göreceli bir ifade. 330kmh hızla gidecek ortalamanın üstündeki bir araç için bile şaft devri düşüktür. tabi neye göre kime göre. ayrıca istavrozdan çıkacak sesi bu hızda giderken duyabilecek misiniz. izolasyonlu bir kabin içerisinde hem de. bunun dışında ilettiği tork ile vibrasyonun doğrudan bir ilintisi bulunmamakta.

bulut_01

İstavrozlu sistemi kötülemeye gerek yok binlerce devir dönebilir titreşimsiz.
YENİLMEZ..

MB_77

kaçırdığım mesajlar mı var diye bakıyorum ama yok göremedim. istavroz sistemini kim kötüledi. titreşimsiz dönebilir diyebiliyorsanız istavroz sistemi bir kez daha araştırın derim.

mustafa_cmbz

2. Videodaki gibi Bi su pompası vardı Bi akşam ses yapmaya başladı bizim mekanikçiler motorun altına falçata kırıp beslediler olurmu falan dedim 10dk sonra ses kesildi 🤣

sezgin05

Küçük bir dipnot da benden olsun; Mafsallı sistemler dönme hareketini lineer olarak aktaramazlar. Örneğin mafsaldan önce 90 derecelik bir dönüş mafsaldan sonra 85 derece olabilir. Tam tur yapıldığında yine 360 olur ama ara dereceler birebir olmayabilir. Bu lineer bozukluk eksenel kaçıklığa bağlı olarak değişir.

engerex

Kaplin ve mafsalın kullanım alanları yüksek ihtimal farklı.

muhendisbey

Kaplinler de tek çeşit değildir. Flex kaplin olduğu gibi düşük boşluklu servo kaplinler de mevcuttur. Kaplin çok küçük eksenel kaçıklıkları almak için kullanılır. Büyük eksenel kaçıklıklarda zarar görür. Aynı zamanda eksenel kaçıklığın motora zarar vermesinin önüne de geçilmiş olur.

Mafsalda ise durum daha farklı. Kuvvetin aktarılacağı yön motor yönünden farklı olduğu durumda kullanılır. Mesela motorun dönel hareketi, motorun miline 30 derece açı yapacak şekilde aktarılmak isteniyorsa. Kaplin bunu dengeleyemez.

Kaplin daha çok motorun şaftı ile mil arasındaki egzantrik yapıda ufak bir konik hareket olabilme durumunda işe yarar. Yüksek torklu, yüksek açıdaki işler için mafsal gereklidir. Yalnız mafsaldaki boşluk nedeniyle pozisyon hassasiyeti gereken işlerde kullanılamaz. Kaplin bu konuda öndedir. Boşluk hiç yok değildir ama çok çok daha azdır. Direk boşluksuz kaplinler de vardır ama kullanılması çok doğru olmayan kaplinlerdir. Motorun şaftına binen farklı açıdaki kuvvetler, motorun belli bir süre sonra yataklarını bozarak motora zarar verecektir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Bir arabada krank pozisyonundaki degisim ile teker pozisyonundaki degisim arasindaki dogrusallik ne kadar onemli olabilir ki?

Araba gibi tonlarca bir kutlede kucuk bir shaftin yapacagi vibrasyonun toplam kutleye etkisi ne kadar onemli olabilir ki?

Bu basligi acarken cnc, kartezyen robot vs duenekleri hedef almistim.

https://www.facebook.com/Mechanicalengineering95/photos/pcb.2779507795405526/2779506968738942/?type=3&theater

muhendisbey

En basitinden doğrusallığı da boşver. Her lastik değiştirdiğinde balans ayarını yaptırıyorsun. Ufacık bir kurşunun denge noktasına yapışması. Ciklet kadar boyutu.

Benim aravadaki bu yapışkanlardan biri geçen yaz düşmüş. Araba 120 yi geçtiği anda titremeye başlıyordu.

Yani ciklet kadar kurşun arabanın titremesini azaltıyor.

Eksenel kaçıklıklık 2 şeye neden olur. Torkun düşmesi, çünkü gücü maksimum olarak aktaramazsın. İkincisi de yakıt tüketimi. Ekseni kaydırdığın için kaybı yakıttan almamız lazım. Eğer rot ayarı bozuk olursa  bir de lastik yer, yenilen lastiğin acısıyla beraber yakıtı da fazla tüketir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.