Tel erezyon ad kullanılan tel hakkında

Başlatan z, 05 Ocak 2020, 09:17:15

z

Tel erezyonda elektrot olarak surekli olarak bır makaradan boşalıp dıger makaraya sarılan tel kullanılmakta.

Yanlış bilmiyorsam dolu tel makarası boşalıp boş makaraya aktarıldığında, iş parçası aşınırken tel de aşındığı için kullanılmış tel bir sonraki kesimde istenen kesim toleransını sağlayamadığı için kullanılmıyor.

Merak ettiğim konu şu;

Bu teli tekrar tekrar kullanmak istersek kesim hatası um cinsinden hangi seviyelerde oluyor?


HAKKITANIR

05 Ocak 2020, 17:47:10 #1 Son düzenlenme: 05 Ocak 2020, 17:54:44 HAKKITANIR
kullanılan artık telleri, serbest sıkıştırılmamış yumak şeklinde açık hurda yığını halinde önceden sanayide kalıpçıda görmüştüm.
zannediyorum bunun makinesi kullandığı teli tekrar makaraya sarmıyor olabilir haznesinden dışariya açık bir alana veriyordu. yada böyle yapması tercih ediliyordu burasını bilemiyorum artık.
ama teller simetrik dairesel bir şekilde incelmeden ziyade, simetrik her yeri aynı incelmiyor gibi bir durum olabilir. elime kumpas alıp ölçmedim ama gözüme öyle göründü ışık yansımalarından yakından farkedilebiliyor. teller bazı kısımlarda çok hafif yatsılaşabiliyor gibi, bazı yerleri diğer yere göre ince gibi duruyor. dediğim gibi, kumpas mikrometre ile ölçmedim böyle bir ölçümde gerekmiyordu o zaman bana. meraklı bakışlarla çıkan tel kütlesindeki gözlemlerim sezilerim bunlar aklımda kaldığından yazmak istedim. yalnız erozyoncuya sormuştum bu telleri niye atıyorsunuz diye. bazı düşük kalite uygulamada o teli yalnızca ikinci bir kez kullanmak mümkün olabilir belki ama üçüncü olmaz denildiydi. hurdasıda çok değerli o telin. hurdacıdan iyi para alıyorlar. kalıpçı ikinciye o teli kullanmazda, farklı metal kesim işinde istense bir kez dahada olsa o tel illa bir yerde kullanılabilir. kullanılan tel eli kesecek şekilde bıçak gibi bir durumada dönüşüyor olabilir,  burdan emin olmamakla birlikde bir daha bakmam gerekir.  kullanılınca keskinliği artıyor durumunuda incelemeli. belkide adam makinenin aksamına zarar vereceğinden ikinciye takmıyorda olabilir. teli satan yada erozyon işi yapan bu soruları hemen cevaplar herhalde.

devrecii

Okuyamadık kardeş durumumuz yoktu  :P

@HAKKITANIR sen konuşmayı aynı anda yazıya çeviren program mı kullanıyorsun ,bu kadar uzun nasıl yazabiliyorsun  ;D


HAKKITANIR

öyle program olsa ne yazılım işiyle kastırsın millet, söyler program yazar kodları dermişim.
yazmayı bırakıp ses dosyası falan mı göndersem acaba.
bu konuda bir kaç şikayet aldım. genel bir tespitse bu, ayar çekeyim kendime o zaman değil mi?
ayak uydurmak lazım gelir çağa. aslında hep az yazayım diye başlıyorum, azcık da bir şey yazıyorum, yazdıktan sonra bakıyorum banada uzun geliyor yazdıklarım. bir şeyleri çıkarayım diyorum o zamanda yolunmuş tavuğa dönüyor.

OG

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 05 Ocak 2020, 18:01:00bu konuda bir kaç şikayet aldım. genel bir tespitse bu, ayar çekeyim kendime o zaman değil mi?
Evet, hem de bir an önce.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.