Picproje Elektronik Sitesi

ENDÜSTRiYEL OTOMASYON => Plc, Scada, Operatör Paneller => Konuyu başlatan: brandice5 - 11 Ağustos 2018, 19:47:23

Başlık: Yerli Nextion
Gönderen: brandice5 - 11 Ağustos 2018, 19:47:23
Herkese merhaba,

Malum günümüzde cep telefonu/tablet vs. cihazlar ile renkli ve dokunmatik ekran kullanımı oldukça yaygınlaştı. Bununla birlikte bazı üreticilerde artık ürettikleri cihazlara hem estetik açısından hem de bir pazarlama öğesi olarak TFT LCD ve touchscreen ekleme eğiliminde olduğunu düşünüyorum.

Gördüğüm kadarıyla üreticiler komple yeni bir tasarım yapmak yerine mevcut çalışan ürününe kolayca entegre edebilecekleri bir çözüm arayışındalar. Bu konuda da Nextion firmasının başarılı ürünleri var. Örneğin ürününüzdeki 2x16 LCD'yi söküp, boştaki bir UART ile TFT LCD ve touchscreen ekleme şansınız oluyor.

Sıfırdan bir tasarım yapmak isteyen ancak TFT LCD sürecek kapasitede bir donanım tasarımının hem maliyet hem de know-how'ına katlanmak istemeyenlerde yine Nextion ürünlerine yöneliyorlar. Şu ana kadar Nextion ürünü kullanmadım, bunlar benim gözlemlerime dayanarak yaptığım çıkarımlar.

Amacım aslında küçük bir pazar araştırması. Yurt içinde Nextion ile rakabet edebilecek Nextion'a muadil bir üründe olması gereken ve olmaması gerekenler nelerdir? Gördüğüm kadarıyla forumda Nextion kullananlar mevcut. Sizi Nextion muadili bir ürüne yönlendirecek özellikler var mıdır?
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: brandice5 - 15 Mart 2019, 12:01:51
Evet, şu olsa Nextion yerine bunu kullanırım dediğiniz bir özellik var mı?
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Mucit23 - 15 Mart 2019, 12:10:59
Fiyat araştırması yapın öncelikle, Günümüz şartlarında Türkiyede üretim yaparak çinli üreticilerle baş edebilecek misiniz?
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: 94onur94 - 15 Mart 2019, 12:24:49
Nextion ekranlar kaliteli değil. Renk tonları kötü ve çözünürlük düşük. GUI tasarım IDEsinin yetenekleride oldukça kısıtlı.

Nextion yerine raspberry pi'yi ekran kartı gibi kullanabilirsin. İstediğin inch ve çözünürlükte ki ekranı rahatlıkla sürebilir. Bizzat bu yöntemi kullanıyorum.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: brandice5 - 15 Mart 2019, 12:30:31
Evet, dediğiniz gibi fiyat önemli. Bende zaten fiyatı ikinci planda bırakacak bir özellik arıyorum.

Gördüğüm kadarıyla Nextion ekranlarda çok ucuz değil. Örneğin 4.3 inch Nextion ekranın fiyatına Türkiye'de yaygın bilinen birkaç elektronik malzeme satıcısından baktım, ortalama 335 TL civarı. Yani $60 diyebiliriz.

Diğer konudaki arkadaş 4.3 inch ekranın Özdisan da satıldığını yazmış. Fiyatı yaklaşık $10

https://www.ozdisan.com/tft-lcd-led-displayler/tft/tft-paneller/SAT043CP40D08B23067T51ZN

Şimdi ben bunu Nextion ile aynı fiyata sunsam ve Nextion'dan daha iyi özelliklere sahip olsa siz hangisini tercih edersiniz?
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: fahri- - 15 Mart 2019, 12:53:01
Ben deneme amaçlı Nextion kullandım. Telefon ekranları veya profesyonel pahalı HMI ekranları gibi çözünürlüğü çok yüksek değil. Ama sadece seri port kullanarak kullanacağınız işlemciyi yormadan güzel işler de çıkarabiliyorsunuz. Özellik olarak sıralarsak(Kendi açımdan):

1. Fiyat
2. Sahada problemsiz çalışması. Yani -10 dan 50-60 derecelere kadar çalışabilmesi. EMC dayanıklığı vs. gibi
3. Kullanılma kolaylığı. User friendly denilen cins yani.
4. Seri üretimde kullanmak için uzun yıllar tedarik edilebilmeli. 2 sene sonra iş yapmadı deyip ortadan kaybolmamalı.
5. Özellikleri stabil olamalı. Örnek dokunmatik özelliği güzel çalışmalı.
  gibi şeyler sıralanabilir.

Ticari bir ürün için hepimizin bildiği Fiyat/Performans düşük olsun ki ürün tercih edilsin.

Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: yas - 15 Mart 2019, 13:29:07
Aslında nextion yurt içi fiyat baz alındığında çokta ucuz değil. 7 inç olanı neredeyse 7 inç HMI fiyatında. Farklı bir alternatif olarak fiyatı n11 200 TL civarında olan ucuz android tabletler otg üzerinden seri donanım olarak bağlayıp üzerine uygulama geliştirmek daha mantıklı gibi geliyor. Hem on board olarak üzerinde olan donanımları kullanmakta cabası, hatırı sayılır kapasitede hafıza, mikrofon, hoparlör, wifi, batarya, saat, kamera, çoklu dokunmatik panel gibi vs..... En basitinden internete çıkması yada teamviewir gibi app ile uzak erişim sağlanması, video oynatması fotoğraf video çekmesi gibi bir çok kopleks iş üzerinde hazır.
Tablet housinginden çıkarılıp istenilen kutuya montajlandıktan sonra nextion ve türevleri çok geride kalır diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Murat Mert - 15 Mart 2019, 18:17:52
Biz uygulamalarımızda HMI kullanıyoruz. Deneme amaçlı 4,3" nextion aldım, endüstriyel amaçlı kulanımlar için çok güvenli bir ürün değil. Basit ve çoklu ürünler için ve fazla dokunmatik kullanılmayan alanlar için uygun olabilir. Bir makinanın kontrolünde ve saha kullanımı için çok uygunluğu tartışma götürmez. DOP ve HMI ürünlere fiyatı neredeyse yakın ve son ürün değil. Kart, kutu, besleme vb.. için tasarım ve uğraşı vermen lazım.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: mustafa_cmbz - 15 Mart 2019, 23:00:25
Nextion ekranları 2 oldu kullanıyorum.

Yazı karakterlerinde sıkıntıları var..

Float değişken gönderemiyoruz ekrana..

Birde böyle birşeye kalkışılacak ise bence aksesuarlarınında olması gerekli çerçevesi bağlantı kolaylığı vs. Delik delme klavuzu vs kutudan çıksa lokum gibi olur..

Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Murat Mert - 16 Mart 2019, 13:56:35
Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 15 Mart 2019, 23:00:25Nextion ekranları 2 oldu kullanıyorum.

Yazı karakterlerinde sıkıntıları var..

Float değişken gönderemiyoruz ekrana..

Birde böyle birşeye kalkışılacak ise bence aksesuarlarınında olması gerekli çerçevesi bağlantı kolaylığı vs. Delik delme klavuzu vs kutudan çıksa lokum gibi olur..

Mustafa ekrana float sayıyı text olarak yolladım ben. Ama ekrandan float yollamak sıkıntı. Onu da text yolladım. Algılatma, işaretler koyma vesaire ile hallettim. Sıkıntı yahu belki ilk kullandığım için olabilir başkada kullanmadım. Ama basit projeler için görsellik olarak kullanılabilir. Dokunmatiği bana zayıf geldi.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: mustafa_cmbz - 16 Mart 2019, 19:02:49
Alıntı yapılan: Murat Mert - 16 Mart 2019, 13:56:35Mustafa ekrana float sayıyı text olarak yolladım ben. Ama ekrandan float yollamak sıkıntı. Onu da text yolladım. Algılatma, işaretler koyma vesaire ile hallettim. Sıkıntı yahu belki ilk kullandığım için olabilir başkada kullanmadım. Ama basit projeler için görsellik olarak kullanılabilir. Dokunmatiği bana zayıf geldi.

Dokunmatk olayına değinmiş iken gelen datayı serialden nasıl okuyorsun merak ettim.

Beb uart kesme ile okuyorum hiç sorun yaşamadım..
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: kimlenbu - 16 Mart 2019, 19:55:59
eskiden ssd1963 veya benzer (ili serisi) rezistif dokunmatik ekranları kullandım, müşterilerden dokunmatikle ilgili dünya şikayet geldi . Artık günümüzde herkesin elinde bir akıllı telefon var ve bunların dokunmatik tecrübesine alışmışız, haliyle artık rezistif dokunmatik pek de kullanışlı değil.

Ne kadar kalibre ederseniz edin sapmalar yaşanıyor, köşelere basılırsa ekranın farklı alanlarında basma algılanabiliyor, menülerde küçük ve yakın butonlar kullanamıyorsunuz.

Şimdi kapasitif dokunmatik kullanıyorum, menü tasarımlarını kendim yapıyorum, gui hazırlamak ve sadece menü navigasyonunu yapmak bile oldukça fazla vaktimi alıyor. Görselleri parçala, dönüştür, koortinatlarını ve boyutlarını bul, programa ekle, eklediğin koordinatlar basıldı mı algıla, navigasyon için gerekli dallanmaları yap derken cihazın iskelet programını yazayım dediğinizde kafadan 1 hafta yiyor.

Bir ekran çıkarsa beklentilerim :

1) Dahili en az 512mb bellek (sd kart bile olur)
2) Kapasitif çoklu dokunmatik ve gesture desteği
3) Hazır kutu, arkasında kendi devremizi de muhafaza edebilecek ebatlarda estetik bir orjinal kasa tasarımı.
4) Kullanımı basit bir gui tasarım aracı, sürükle bırakla çalışabilecek, hizalama "guide" ları olan, snap özelliği olan, kendi görsellerimizi ve animasyonlarımızı hazırlayabileceğimiz komponent desteği. Misal buton komponenti olsun, basma, kaldırma, kaydırma gibi işlemler için farklı görselleri kendisi gösterebilsin, ben menü tasarımıyla ilgili tek satır kod yazmayayım.
5) En önemlisi 7" ebatlar için maksimum 70$ fiyat. Benim verebileceğim maksimum tutar budur.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Murat Mert - 17 Mart 2019, 01:54:02
Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 16 Mart 2019, 19:02:49Dokunmatk olayına değinmiş iken gelen datayı serialden nasıl okuyorsun merak ettim.

Beb uart kesme ile okuyorum hiç sorun yaşamadım..
tabiki uart kesme ben ekrandan değeri text yani asci yolladım. Fonksiyonlardan bahsettim :))))
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: fahri- - 18 Mart 2019, 12:57:39
Yerli bir firma Nextion displaylerin daha iyi ve daha ucuzunu yaptıklarını iddia ediyor.
Win fuarında standları vardı.
web sitesi :http://www.bitechelektronik.com
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Murat Mert - 18 Mart 2019, 14:41:53
Alıntı yapılan: fahri- - 18 Mart 2019, 12:57:39Yerli bir firma Nextion displaylerin daha iyi ve daha ucuzunu yaptıklarını iddia ediyor.
Win fuarında standları vardı.
web sitesi :http://www.bitechelektronik.com

Site üzerinden başka iletişimi yok.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: fahri- - 18 Mart 2019, 17:50:47
Evet ben de farkettim. İletişim bilgileri yok.
Eğer ihtiyacı olan varsa verdikleri karttan telefon vereyim.
0312 3977604
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: ~ENES~ - 18 Mart 2019, 18:52:01
Aradim asansör firmasiymiş.Yetkili şuan yok dediler muhasebeci bakti telefona. Ekranlari yurtdisindan getirtiyorlarmiş. Yerli degil yani.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: leblebitozu - 18 Mart 2019, 21:57:16
böyle ihtiyaç varsa forumda open source yapılabilir.

özdisan'da böyle bişeyler var.

https://www.ozdisan.com/tft-lcd-led-displayler/tft/tft-kontrol-boardlari/OZD-FT800-CRV000-V1?gclid=Cj0KCQjwg73kBRDVARIsAF-kEH8zt0KvprAY1xzdvu78l-LMFNbz3nGL6vWMQ_TRsHWPKeDE8uurZ6EaAnRREALw_wcB
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: fahri- - 19 Mart 2019, 17:02:40
Fuarda yerli diye lanse ediyorlardı. Hatta tübitak destek için çalışmalarımız var dediler.
Gerçi ithal olabilir mi diye şüphelenmedim değil. Sanırım piyasa yokluyorlar ithalat için. Aletler yakışıklı görünüyordu. Bu da fos çıktı.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Murat Mert - 20 Mart 2019, 12:55:21
Alıntı yapılan: fahri- - 19 Mart 2019, 17:02:40Fuarda yerli diye lanse ediyorlardı. Hatta tübitak destek için çalışmalarımız var dediler.
Gerçi ithal olabilir mi diye şüphelenmedim değil. Sanırım piyasa yokluyorlar ithalat için. Aletler yakışıklı görünüyordu. Bu da fos çıktı.

Birçok firma var alıp biz yaptık diye kosgep ve tübitakdan destek alan çok kişi var. Ama Ellerinde patlayıp x4 ceza ödeyenler de :)))
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: mustafa_cmbz - 20 Mart 2019, 22:01:27
Alıntı yapılan: fahri- - 19 Mart 2019, 17:02:40Fuarda yerli diye lanse ediyorlardı. Hatta tübitak destek için çalışmalarımız var dediler.
Gerçi ithal olabilir mi diye şüphelenmedim değil. Sanırım piyasa yokluyorlar ithalat için. Aletler yakışıklı görünüyordu. Bu da fos çıktı.

pc programını yükleyip bakın nextion nun çakması olduğunu farkedeceksiniz..Üşenmedim kurdum birebir aynı..
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: leblebitozu - 22 Mart 2019, 22:18:54
FTDI'ın EVE serisi çiplerine göz atın, ekran dizaynı için editör de var.

https://www.ftdichip.com/Support/Utilities.htm#ESD4
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: cezeri - 22 Mart 2019, 23:05:45
Ekranı yapmayınca yerli olmuyor mu ?
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: leblebitozu - 25 Mart 2019, 20:54:11
Gezerken şöyle bir open source library'ye rastladım, pc simülatörü falan da var.

https://littlevgl.com/
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 26 Mart 2019, 12:24:01
Alıntı yapılan: cezeri - 22 Mart 2019, 23:05:45Ekranı yapmayınca yerli olmuyor mu ?
Çip yapmadan yada yapılmak üzere(PCB emsali) tasarlamadan Ekran yapamazsınız.
Ekranın LCD imalatı en basit tarafı..
Teknolojiside at deve değil..
Ama çip bir hayli ötede..
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 26 Mart 2019, 12:26:59
Alıntı yapılan: leblebitozu - 25 Mart 2019, 20:54:11Gezerken şöyle bir open source library'ye rastladım, pc simülatörü falan da var.

https://littlevgl.com/
Epeyce ilgimi çekti..
SORU: Kullandığımız HMI ekranların yerine geçebilirmi?
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: fofo - 26 Mart 2019, 19:51:36
Nextion editörün geliştirilmesi durduruldu mu? Uzun süredir güncelleme yapmıyorlar V0.53'te kaldı.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: leblebitozu - 26 Mart 2019, 20:47:28
@Mehmet Salim GÜLLÜCE

Pc tarafında simulatör olduğuna göre ekran dizayn edecek birşeyler yazmak pek zor olmasa gerek.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: 94onur94 - 26 Mart 2019, 21:11:37
Programlanabilir ekranlar için tavsiyeye ihtiyacım var. Bilgisayarda GUI tasarım programı olan denetleyiciye ihtiyaç olmadan kendi başına çalışabilen ekranlar önerir misiniz. Tabiki kullandığım denetleyici üzerinden ekran ile iletişim kurarak ekranda ki widgetlara komut gönderebilmeliyim.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 27 Mart 2019, 13:17:11
Alıntı yapılan: leblebitozu - 26 Mart 2019, 20:47:28@Mehmet Salim GÜLLÜCE

Pc tarafında simulatör olduğuna göre ekran dizayn edecek birşeyler yazmak pek zor olmasa gerek.
Gerçi bizim kullandığımız sistemde PC yok ta..
PLC ve Bir takım kontrol devreleri war.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Murat Mert - 27 Mart 2019, 15:41:40
Alıntı yapılan: 94onur94 - 26 Mart 2019, 21:11:37Programlanabilir ekranlar için tavsiyeye ihtiyacım var. Bilgisayarda GUI tasarım programı olan denetleyiciye ihtiyaç olmadan kendi başına çalışabilen ekranlar önerir misiniz. Tabiki kullandığım denetleyici üzerinden ekran ile iletişim kurarak ekranda ki widgetlara komut gönderebilmeliyim.

Sn. @94onur94 Bunun için endüstriyel HMI led var Mesala Delta plc ve HMI si ver pc de online ve offline simülasyon yaparsın. Programlama için kullanılan programı Türkçe olduğu için D. Dc24Veltayı önerdim. Flexm var çözünürlüğü baya güzel DC24 Volt 232, 485 ve 422 portları var. Bazı HMI lerde usb flash belleh desteği var usb den *.CVS database oluşturarak verileri burada saklıyor. Bunu excell de açıp görüntüleyebilirsin. Ethernet girişlileri ile ağ yada internet üzerinden online olarak görüntüleyip müdehale edebiliyorsun vs... vs..
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: leblebitozu - 27 Mart 2019, 20:39:44
PC Ekran dizaynını yapmak için gerekli zaten, sonrasında bağımsız çalışır.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: PROTECH_ - 27 Mart 2019, 20:45:49
Alıntı yapılan: fahri- - 19 Mart 2019, 17:02:40Fuarda yerli diye lanse ediyorlardı. Hatta tübitak destek için çalışmalarımız var dediler.
Gerçi ithal olabilir mi diye şüphelenmedim değil. Sanırım piyasa yokluyorlar ithalat için. Aletler yakışıklı görünüyordu. Bu da fos çıktı.

özdisan çinde tft fabrikası satın aldı.Kısmende olsa yerli.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 28 Mart 2019, 13:07:29
Alıntı yapılan: leblebitozu - 27 Mart 2019, 20:39:44PC Ekran dizaynını yapmak için gerekli zaten, sonrasında bağımsız çalışır.
Şu an kullandığımız HMI lar zaten öyle..
Onların yerine konacak sistem için modüler bir yapı oluşturulabiliyormu?
Esas mesele bu.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: cezeri - 28 Mart 2019, 13:29:59
Bu forumda bu işi yapacak birbdunya mühendis var. Kickstarter gibi bir oluşum ile ortaya urun bazlı projeler niye çıkmaz?
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: serdararikan - 28 Mart 2019, 13:48:58
Alıntı yapılan: cezeri - 28 Mart 2019, 13:29:59Bu forumda bu işi yapacak birbdunya mühendis var. Kickstarter gibi bir oluşum ile ortaya urun bazlı projeler niye çıkmaz?

Ülkenin asıl problemi bu zaten.Grup çalışması konusunda eksiklerimiz var.
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 28 Mart 2019, 13:59:29
Alıntı yapılan: serdararikan - 28 Mart 2019, 13:48:58Ülkenin asıl problemi bu zaten.Grup çalışması konusunda eksiklerimiz var.
Yapılan işin profesyonel bazda nakde dönüşmesinde sıkıntı war.
Para işin içine girince tüm projeler ve ortaklıklar sonlanıyor maalesef
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: cezeri - 28 Mart 2019, 14:35:47
Bunu başaranlar nasıl bir yol izlemiş peki ? Şirket mi kurmuşlar dernek olarak mı yapılmış?
Bu babayiğit yok mu böyle bir oluşuma imza atacak  :)
Başlık: Ynt: Yerli Nextion
Gönderen: yas - 28 Mart 2019, 15:01:37
HMI editör yazılımlarının simülasyon olayı gerçekten çok pratik, Aslında online simülasyon yaptığı esnada resmen bedava scada programı. Onlarda bu işe uyanmış olduklarından olsa gerek, 30 dakika süre ile sınırlı olarak çalışmaktalar. Birçok gelişmiş uygulama tek satır bir kod yazmadan tamamen taglar üzerinden tıklamalarla programlanıyor. Birde üretimlerinden bir ürünün kaldırılmasının hiçbir dezavantajı olmuyor. Mutlaka yerine uyacak başka model güncel olarak satışta oluyor. Eski projenizin yapılandırma ayarlarından HMI modelini değiştir derle yükle aynen devam.

Alıntı yapılan: cezeri - 28 Mart 2019, 13:29:59Bu forumda bu işi yapacak birbdunya mühendis var. Kickstarter gibi bir oluşum ile ortaya urun bazlı projeler niye çıkmaz?

Konu ticari olarak ele alındığında, herhalde parasal getirisinin ve yatırımın geri dönüşünün performansı hiç kimseye mantıklı gelmiyor olabilir. HMI olarak en çok satan markalardan birisi herhalde delta dır. Bence fiyat performans noktasında 1. sırada siemens, abb, schiender gibi ismini satan markalar ise fiyat performans noktasında bence en alt kategoride (Not: malzemenin materyal kalitesini kast etmiyorum.) mesela siemens ktp700 paneli delta b07e410 ile kıyaslandığında kabiliyet noktasında delta üstünde olsa eş değer sayalım, fiyat noktasına bakınca delta ezici olarak arayı açıyor. Şimdi fiyat listelerine bakanlar diyecek ki olur mu kardeşim ktp700 Basic olanı neredeyse aynı fiyat. Evet doğru ama bu seferde ktp700 ile ktp700 basic donanım olarak aynı olmalarına rağmen (uyanık siemens) yazılım olarak kısıtlı üretilmekte, mesela en basitinden basic olan modelde popup pencere açamıyorsun gibi tavizler vermek zorunda kalınıyor.

En güzelini yerli olarak üretsek ne yazar ki bir marka seviciliği almış başını gitmiş, bir örnek daha verecek olursam, yıllardır otomasyon sektöründe faaliyet gösteriyorum, sistemleri devreye alma aşamasında sürekli sahada bilgisayarlarla işimiz oluyor, değişiklik, müşteri istekleri, kalibrasyon vs.. Allah a şükür teslim edemediğimiz çalıştıramadığımız hiç bir işimiz olmadı bu güne kadar İnşallah bundan sonrada olmaz. Tabi ki saha programlama için kullandığım bir bilgisayarım var ara ara yenilemek zorunda kalıyorum. Bilgisayarı yeni aldığımda ilk yaptığım iş HDD yi SSD ile değiştirmek bunun dışında kullandığım bilgisayarın çok elzem bir donanıma ihtiyacı yok. Şu anda kullandığım bilgisayarın markası casper. Bir çok kez işimizi kabule gelen kontrol mühendisleri bu bilgisayarı kullandığımı görünce bu ne ya casper la bu iş olur mu hiç gibi bildirimlerde bulunmuşlukları oldu. Bende işi şaka yollu fakirliğin gözü kör olsun abi cevaplandırmasına gidiyorum genelde. Şimdi bu şekilde düşünen birisine endüstriyel bir uygulamada gel de yerli ürünü kabul ettir. Yapılacak iş çok basitte olasa özellikle kamuda zaten şartnameleri çok ağır yazıyorlar bir dünya gereksiz sertifika, belge türü evraklarla bir çok ürünü eliyorlar (bu bana hep cephede kazanıp masada kaybetme anekdotunu anımsatır). Ha birde milliyiz yerliyiz söylemiyle kısa yoldan köşe dönmeye çalışanlar var asıl yerli ürüne olan güveni sarsanlar bence bu grup. Forumda daha önceden mevzusu olmuştu 18-20 yaşlarında genç milli anakart yaptı diye, sonradan sözü geçen anakartın Çin menşeyli bir ürün olduğu ortaya çıkmıştı.