Picproje Elektronik Sitesi

SERBEST BÖLGE => Püf Noktası Tecrübeler => Konuyu başlatan: yktronik - 04 Eylül 2019, 11:38:28

Başlık: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: yktronik - 04 Eylül 2019, 11:38:28
Merhabalar,

Evimde türknet kullanıyordum. Adil kullanım kotası olmaması avantajdı ancak söz verilen 35mbps interneti 7-8mbps ile kullanıyordum ama idare ettiği için değiştirmekle uğraşmamıştım. Ta ki ev değişikliği yapana kadar. Yeni evimde daireye kadar gpon fiber altyapısı getirilmiş. Ancak türknet fiber altyapıyı desteklemediği için aboneliğimi iptal ettirmek zorunda kaldım. Tabi ki türknetin çağrı merkezinin olmaması, abonelerin sürekli robotlara muhtaç bırakıldığı, sonuçsuz bir teknik servis sürecimden sonra bir de abonelik iptalinin çıkmaz bir yol olması muhasebetiyle 1 ayımı türknetten abonelik iptal ettirmekle harcadım. Bilahare nasıl kurtulduğumu anlatabilirim.

Alternatif internet aradığımda ise önüme 2 alternatif; milenicom ve türktelekom geldi. Milenicom taahhüt istemeyen türktelekoma göre daha ucuz ve daha hızlı paket sunan bir sağlayıcıydı. Ancak 2 haftadır başvuru yapmama rağmen imzalamak için sözleşme getirmedi, aramadı, sormadı. Ben aradığımda "kurulum aşamasında, en kısa sürede bağlanacak" diyor ancak her defasında farklı bir cevap vermediği ve teknik servis altyapısının bu denli vasat olmasından ve açıklama yapabilecek yeterli bir personeli olmadığından ötürü onu da bağlatmama kararı aldım.

Şimdi bu denli bir ortamda evinize alacağınız, teknik servisinde sıkıntı olmayan, aradığınızda veya mesaj attığınızda karşınızda muhattap olan bir servis sağlayıcı önerir misiniz ?
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: fide - 04 Eylül 2019, 12:29:05
Turksat kablo altyapısı varsa tavsiye ederim. Taşındığım için kapattırdım ama taşınmasaydım kapattırmazdım. Hem fiber, hem uygun fiyatlı hem de aradığınızda müşteri hizmetleri + servis hemen geliyor.

Olduğunuz yerde varsa turksat kablo tavsiye ederim.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: manipulator - 04 Eylül 2019, 12:55:21
Bende 1 yıldır Turksat kullanıyorum. Devlet kurumu olduğu için biz sizi sallamıyoruz durumları olmuyor.

Çağrı merkezi ve servis konusunda tavsiye ederim. Randevu alıyorsunuz servis o saatte gelip hallediyor. Gayet titiz ve profesyonel çalışıyorlar.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: yktronik - 04 Eylül 2019, 14:08:01
Sorgulattım, türksat bulunduğum sokağa hizmet veremiyor. Bu gerekçeyle farklı bir sağlayıcı önerisi varsa alabilirim.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: samedkutuk - 04 Eylül 2019, 16:00:34
kablonet kullanıyorum tavsiye ederim
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: taydin - 04 Eylül 2019, 22:59:26
Turksat, Turk Telekom ve Superonline kullandım. Sorun çıktığı zaman hepsi adama saç baş yolduruyor, ama aralarında en az kötü olan bence Superonline fiber (eğer varsa oturduğun yerde).
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: FullMetal - 05 Eylül 2019, 03:00:29
Bende 24 Mbit GPON Fiber Türk Telekom vardı fiyatlar yükselince kapattırdım, bakır hattan 35 Mbit sınırsız TürkNet 'e geçtim. 35 Mbit alıyorum ama WiFi b yada g modunda değil N modunda olduğunda yada kablolu bağlantıyla.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: yktronik - 05 Eylül 2019, 16:16:33
peki gpon altyapısında hız durumu nedir ? mesela 24mbit demişsiniz ya 24 alabiliyor muydunuz ? hız düşümü, ping durumu vs nasıldı ?
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: FullMetal - 05 Eylül 2019, 17:47:09
Türk Telekom ve TurkNet bağlantılarının ikisinide aynı gün (25.03.2019) aynı saatte kablolu bağlantıyla hız testi yaptım:
35 Mbit Türk Net hız testi:
(https://i.ibb.co/f0TGzh7/T-rkNet.jpg) (https://ibb.co/f0TGzh7)
24 Mbit Türk Telekom hız testi:
(https://i.ibb.co/JpS4Qzw/T-rk-Telekom.jpg) (https://ibb.co/JpS4Qzw)
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: yktronik - 05 Eylül 2019, 18:08:18
bölgeye göre değişir tabi ki. ancak merak ettiğim şey aslında en iyi fiber diye lanse edilen gpon altyapısında; kopma, hız düşme sorununun olup olmadığı ?

benim evime de 35mbit bakır kablo geliyordu. ancak bölgede yoğun kullanım olduğu için 12mbit max girebiliyordum. biraz şans bu olay. ancak bu gpon da yoğunluk olsa da aynı hızla girip giremeyeceğimi merak ediyorum aslında.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: taydin - 05 Eylül 2019, 19:08:14
İnternet servis sağlayıcıların kendi hız test sitelerine pek güvenmeyin arkadaşlar. Hattı olduğundan daha iyi gösterebilirler. Hatta speedtest.net in de ISS lar ile anlaşma yaptığı ve değerleri daha iyi gösterdiğini okumuştum.

Ben dslreports.com'u öneriyorum. Elimde net kanıt olmamakla beraber daha bağımsız olduğu izlenimini veriyor, çünkü dünyadaki birçok farklı sunucuyu kullanıyor test için.

Benim evde kullandığım superonline 100 Mbps fiber'i dslreports ile hız testi yaptırdığımda, 94 Mbps hız alıyorum. Bu, 100 Mbps'den alınabilecek maksimum değer (protokollerin eklediği ilave byte'lar var, o yüzden fiziksel linkin maksimumunu hiçbir zaman göremezsiniz). Ama bazan tekrar tekrar test ettirdiğimde arada bir gecikmeler olabiliyor. Yani hattın interaktif kalitesi çok iyi değil.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: Tagli - 05 Eylül 2019, 20:05:15
Şimdi denedim, speedtest.net ile dslreports.com hemen hemen aynı sonucu verdi.

Ortalama 6 Mbit verdi son testler. Sürünüyoruz resmen. Hat Türk Telekom "16 Mbit'e kadar". Arada sırada 12-13 görüyorum.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: yktronik - 05 Eylül 2019, 20:22:58
hocam paketiniz nedir ? adsl mi ? fiber mi ?
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: taydin - 05 Eylül 2019, 20:25:21
(https://i.ibb.co/jVFxwpv/speedtest.png) (https://ibb.co/jVFxwpv)

(https://i.ibb.co/K7CkFNN/dslreports.png) (https://ibb.co/K7CkFNN)

Evet daha önceki birçok denememde olduğu gibi gene speedtest.net (superonline teknik desteğin önerisi) daha iyi sonuç veriyor. Belki diyeceksiniz ki speedtest'in kullandığı test sunucuları superonline omurgasına çok yakın iken dslreports'unkiler uzak kalıyor. Ama dslreports ile çoğu zaman 94 Mbps alırken (mesela şimdi alamadım) speedtest ile HER ZAMAN 94 Mbps alıyorum.
Başlık: Ynt: İnternet Sağlayıcısı Tavsiyesi
Gönderen: FullMetal - 05 Eylül 2019, 21:16:57
Türk Telekom fiber kullanırken pek hızına dikkat etmedim fakat hissedilir bir yavaşlama olduğunu hiç hatırlamıyorum. Şuana kadar TürkNette de bir yavaşlık hissetmedim.

Buda benim bugünkü TürkNet sonuçları
DSLReports:
(https://i.ibb.co/mSKJMRZ/dslreports.png) (https://imgbb.com/)
Speedtest:
(https://i.ibb.co/8Xtp9py/Speedtest.png) (https://imgbb.com/)