Gönderen Konu: Universal bir proglamlayıcı yapıyoruz ...  (Okunma sayısı 91733 defa)

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
    • http://www.nukleer.web.tr
Universal bir proglamlayıcı yapıyoruz ...
« : 30 Temmuz 2006, 02:35:30 »
Genel amaçlı bir programlayıcı yapımı uzun süredir aklımda olan bir proje idi. Gördüğüm kadarı ile bu konuda birlikte çalışmak isteyen arkadaşlar da var. Haydi o zaman :D

Benim taslak olarak düşündüğüm programlayıcıda, i2c, spi, paralel epromlar (27, 28 ...), ICSP (Pic ve başka mcu lar için) bulunacak idi. Paralel erişimli epromlar (27, 28,...) biraz sıkıntı oluşturuyor. Sebebi, 28 bacaklılardan 32 bacaklılara geçince VPP, Vcc yerleri değişiyor. Bunların yerleri switchler ile değiştirilebilir. Ancak bir programlayıcıda switclerin olması kullanımını zorlaştırmakta. Bir başka çözüm de adaptörler kullanıp 28 pinlilerin zif soketli adaptörü ile 32 pinlilerinki farklı yapılabilir ve sorun adaptörlerde çözülebilir. Bu şekilde 16 bit eepromlar için de adaptörler yapılabilir.

Paralel erişimli epromlarda adres ve data hattı çok fazla pin bağlantısı gerektirmekte. Bunun için adres hattında kullanılmak üzere 8 bit counter, ve shift registerlar (595 gibi) kullanılabilir.

Programlayıcının sınırı olmasın diyorsanız tasarım baya zorlaşacak gibi görünüyor. Hele bir de eski tip epromlar vardı 25 voltla programlanıyor. Onlarda desteklenecekse, atmel ve 8051 lerin paralel programlanan mcuları da desteklensin istiyorsanız o zaman adaptör mantığı kaçınılmaz gibi görünüyor.

Başka türlü görüşü olan arkadaşları dinlemek isterim.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Çevrimdışı Logan

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2006, 03:00:57 »
Yapmayı düşündüğünüz programlayıcının programını da kendiniz mi yazacaksınız? Yani Türk yapımı bir IC-Prog gibimi olacak.Eğer öyle ise piyasada bulabileceğimiz, en azından genel olarak kullanılabilen eprom ve MCU serilerinin hepsini programlayabilen-okuyabilen bir programlayıcı olması çok iyi olur.Adaptor konusuna gelince, aslında en sağlıklısı her tip entegrenin kendi soketinin olmasıdır ama çok yer kaplıyacağı için, bir adet zif soket kullanılarak, adaptor yöntemiyle yapılması en mantıklısıdır.Ben uzun bir süre PicStartPlus kullanmıştım.Kullananlar bilir.Üzerinde bir adet soket var, fakat aynı soketten MCLR,-,+ bacaları farklı olmasına rağmen 16 serisi bütün picleri programlayabiliyordu.Tam olarak bilmiyorum ama eğer picin bir bacağından çıkan +5v, beslemesi +5v olan diğer bir MCU veya epromu besleyebiliyorsa, bizde öyle birşey yapabiliriz.Ayrıca paralel epromları programlarken 74hc595 tarzı bir entegre kullanılması da çok mantıklı.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\           |__PICPROJE.ORG __| ||'""|""\___ | _____________ l | |__|__|___| )  (@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)

Çevrimdışı teknikelektronikci

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #2 : 30 Temmuz 2006, 04:11:16 »
logan üstad niye programlayici icin program yazisin anlamadim rica etsem yani kullandigimiz ic-prog ,propic v.s programlari olmazmi tesekürler saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Çevrimdışı e3

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #3 : 30 Temmuz 2006, 04:20:21 »
@ Teknikelektronikci yapıyorken herşeyi bizim olsun.Programda bizim olsun, cihazda bizim olsun, logosuda zaten bizim. :D Mesela K128 için adamlar MicroPro diye program yapmışlar.Neden bizde programlayıcımızı yaparken kendi yazılımımızı yazmıyoruz :?: Sağlıcakla kalın.İyi günler. ;)
.eem.

Çevrimdışı Logan

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #4 : 30 Temmuz 2006, 04:21:19 »
Ben genelde IC-Prog kullanıyorum.Ziya hocanın yapmayı düşündüğü programlayıcının entegre kataloğu bayağı geniş olduğu için merak ettim.Programı kendiniz mi yazacaksınız diye sormamın sebebi bundandır. :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\           |__PICPROJE.ORG __| ||'""|""\___ | _____________ l | |__|__|___| )  (@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)

Çevrimdışı OG

• Global Moderator
  • Profesyonel Üye
    • http://www.cekud.org.tr
« Yanıtla #5 : 30 Temmuz 2006, 04:26:07 »
Ziya Hocam Hoşgeldin.

-Devrenin hantallaşmaması için adaptör şart gibi. Birçok malzemenin isteyeceği farklı tip adaptör yerine genelini toplayabileceğimiz tek bir extender kart olsa iyi olur diye düşünmüşümdür. Bu düşünceme sebep willem kullanırken yaşadıklarım, a chip i için bir adaptör alıyorsunuz gün geliyor b chip için farklı adaptör gerekiyor. Sinir iş.

Bu programlayıcılarda dikkatimi çekti, chip sil dendiğinde normal yazma hızından çok çok daha hızlı bir işlem yapıp "silindi" mesajını alıyorsunuz. EEPROM veya PIC gibi flash yapılı malzemelerin hızlı silinebilme tekniği nedir acep.

Çalışmalarda willem'den esinlenilirse hızlı gidilir sanıyorum. Şeması falan var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #6 : 30 Temmuz 2006, 06:15:42 »
Alıntı yapılan: "OG"
Çalışmalarda willem'den esinlenilirse hızlı gidilir sanıyorum. Şeması falan var.

willem tamamen mantık elemanlarıyla tasarlanmış bir devre. eğer mcu kullanırsak hem devre daha basit olur hem firmware güncellemesi ile ilerde daha fazla sayıda işlemci desteği şema - kart değişmeden sağlanabilir.

mcu için pic, usb için ft232 veya ft245 benim önerilerim.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Çevrimdışı muratdu

• Kıdemli
« Yanıtla #7 : 30 Temmuz 2006, 09:01:51 »
Konu hakkinda çok fazla bilgim yok ama fikir olsun diye veriyorum.Büyük bir pcb ama belki bazi soketler kaldirip zif soket konabilrim vs..

http://kudelsko.free.fr/prog_pic_rs232/presentation2.htm

Çevrimdışı z

• proje
  • Profesyonel Üye
« Yanıtla #8 : 30 Temmuz 2006, 09:28:14 »
Ziya bu ise girisecekseniz bence bir kac kurus fazla harcayip rolelerle yada benzeri malzemelerle anahtanabilen ve  tek ZIF soketli bir sey yapmak lazim. Sadece PLCC gibi farkli paketler icin ayri soketler olmali. Adaptoru gerektiren cipler icin de adaptor yapilir.

Ayrica ciplerin programlama algoritmalarini PC tarafinda tutmak ve gerektikce yenilerini yazmaya imkan taniyan yapi olusturmak muhtesem olur. Algoritmalar kesinlikle PC tarafinda kalmali, yapilacak kart uzerindeki akilli birimler bunlari PC den almali.

Uye sayisi fazla oldugu icin algo konusunda ugrasirlarsa  kisa zamanda programlayicinin programlayabilecegi cip sayisinda artis olacaktir. Isin icine PAL benzeri alileleri de katarsaniz yapmak istediginiz karta sahip olmayi cok isterim.

Bu mantiktan yola cikilmazsa yapilacak programlayicinin internette bir cok ornegi bulunabilecek programlayicilardan pek farki kalmaz.

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #9 : 30 Temmuz 2006, 11:50:00 »
Uzun bir ttil sonrası herkese merhaba demeyi unutup mesaj yazdık. Merhaba :D

OG hocam hoşbulduk.

Sondan geriye doğru yorumlara cevap vereyim.

Bunalmis hocam, Benim başta düşündüğüm rölelerle dolu bir kart olsun da jumper vs. ler ile uğraşmayalım ve tek bir zif soket ile işi halledelim şeklinde idi. Ancak onun yerine biraz fazla sayıda transistör-direnç vs. kullanarak Vpp bulunan bacaklara istediğimiz zaman 5 volt yada 12.5 volt verebiliriz. Bu şekilde aktif röle gibi malzemelerden kaçınmış oluruz.

Bahsettiğim programlayıcı PCye gerek duymaksızın kopya alıp diğer bir [e]epromu programlayabilmeli. Bu arada i2c ve spi protokollerini kullanan seri eepromlar için farklı soketler olsun derim. aynı anda 93 serisi bir seri eepromdan 24 serisine kopyalama yapılabilmeli. Benzer şekilde seri eepromlardan paralel eepromlara da kopya alınabilmeli. Bu işlemleri bir lcd ekran üzerinden takip edebilmek ve gerektiğinde minik bir editör ile pc gerektirmeden eepromlar içerisindeki bilgiler değiştirilebilmeli. Benim geliştirdiğim i2c_copier üzerinde basit bir editör var. Bunu geliştirebilirim.

eprom, eeprom, i2c ve spi programlama mantığı değişmediği için programlayıcı içerisinde kullanacağımız örneğin 18f452 ya da arm serisi bir işlemci içerisinde bunların algoritması hazır tutulabilir. Pic işlemcileri için gerekli algoritma PC de oluşturulabilir ve bizim mcu sadece aracılık edebilir. Piclerin programlanması ile ilgili teknik dökümanları inceleyim ortak noktalar mcu ya farklı olanlar PC ye aktarılabilir.  

mp3dragon hocam, önerilerinize aynen katılıyorum. Aklımdan geçen seri haberleşmeli bir programlayıcı idi. USB konusunda yazılım geliştirebilecek arkadaş varsa ft çiplerini kullanıp haberleşmeyi usb üzerinden yapabiliriz (ft232).

OG hocam, benim bahsettiğim sıkıntı willemde hat safhada. O nedenle basitleştirmek lazım. flash eepromlarda bilgi, bir anda siliyor diye hatırlıyorum. Piclerde yanlış hatırlamıyorsam silmek için pice kısa bir program atılıyor ve run modunda o program silme işlemini yapıyor [bu bilgi yanlış olabilir].

Önce hedefleri belirlemek lazım ki ona göre programlayıcı tasarımı gelişsin. Paralel programlanan eski 8051 serisi ve atmel serisi mcular desteklenecek ise bu iş baya karmaşık hale gelir. ARM işlemciler kullanmak gerekebilir. Malum bacak zayısı fazla.

Logan, programı da biz yazacağız. Hem PC tarafını, hem programlayıcıda kullanılacak mcu tarafını.

teknikelektronikci, icprog paralel ve seri portlara göre yazılmış, standart programlayıcılıarı destekliyor. Pic programlayıcıları genelde orjinal tasarımı David Tait'e ait olan ve pcparalel porttan kullanılan programlayıcılardır. Sonradan JDM türü seri port kullanılanlar çıktı. icprog bunları destekliyor. Üzerinde mcu olan programlayıcıları desteklemiyor. Ancak bizim yapacağımız proje başarıya ulaşırsa icprogu geliştirenlerle irtibat kurup gerekli bilgileri verebiliriz. Onlar da icprog içerisine bizim programlayıcımızı da dahil edebilirler.

Şu an yapılması gereken sanıyorum programlanacak hedef eeprom, mcu vs. leri belirlemek. İlk başlangıcı ben yapayım.

1. 24??XX seri eepromlar
2. 93??XX seri eepromlar
3. 27 serisi epromlar (hala kullanan kaldıysa :) )
4. 28 serisi flash eepromlar
5. 29 serisi  "
6. pic
7. seri programlanabilen atmel mcular
8. JTAG kullanılarak programlanabilecek mcular
9.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Çevrimdışı Allegro

• Global Moderator
  • Profesyonel Üye
« Yanıtla #10 : 30 Temmuz 2006, 13:07:42 »
o zaman mevcut universal programlayıcılar model teşkil edebilir.
Mesela JetProg un içinde bir adet FPGA var. ve algoritmalar tamamen PC tarafında diye biliyorum. Çünkü cidden geliştiriliyor ve firmware upgrade diye bir olay yok. Bütün pinleri akım çekilebilir olarak ayarlayabilen müthiş bir donanımı var. Bugün içini açacaktım, unuttum :D
Foto da çekmeye çalışırım.

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #11 : 30 Temmuz 2006, 15:27:10 »
Erol hocam, bazı programlama algoritmaları değişmiyor. Örneğin epromların programlama algoritmaları sabit. Hızlı programlama ve normal programlama diye. Her iki algoritmayı yazılım olarak destekleyebiliriz ama gerekli olan Vpp ve Vcc ler farklı olacağı için iş biraz karışıyor. Galiba bunalmis hocamin tavsiyesine uyarak gerekli yerlerde röle kullanmak zorunda kalacağız gibi. İşlemci olarak fpga ne gibi bir avantaj sağlayabilir bilmiyorum. Ama LPC2106 idi sanırım (ARM7) 64 kb (16 bitlik 32 kword) yazılım ve yeterince io pinleri ile (yanlış hatırlamıyorsam 64 adet) uygun bir seçim olabilir.

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #12 : 30 Temmuz 2006, 15:29:49 »
Alıntı yapılan: "Erol"
Mesela JetProg un içinde bir adet FPGA var.

içinde FPGA olmasın! FPGA yı programlamak ve temin etmek herkese uygun olmayabilir. Sonuçta açık bir proje olacak bir yıl sonra bunu yapmak isteyen biri yana yana FPGA arayıp üstüne bunu nasıl programlarım diye düşünmemeli. Bol bulunan malzeme tercih sebebi.

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Ayrica ciplerin programlama algoritmalarini PC tarafinda tutmak ve gerektikce yenilerini yazmaya imkan taniyan yapi olusturmak muhtesem olur.

olabilir ama pic+ft232/245+bootloader olursa cihazın içini açmadan firmware'i PC tarafından (hatta kendi programı ile) yenileyebiliriz. Avantajı sadece algoritma değil zif soketteki bağlantılarıda ilerde değiştirebiliriz. Yani hardware 1 defa yapılır bundan sonra geliştirme PC üzerinde devam eder.

ilerde geliştirmeye açık bol bacaklı ve bellekli bir mcu tercih sebebi. Bunalmış'ın röle fikrini onaylıyorum

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #13 : 30 Temmuz 2006, 15:36:03 »
Alıntı yapılan: "Ziya"
Ama LPC2106 idi sanırım (ARM7) 64 kb (16 bitlik 32 kword) yazılım ve yeterince io pinleri ile (yanlış hatırlamıyorsam 64 adet) uygun bir seçim olabilir.

ARM bu iş için birkaç numara büyük gelir. (eğer TFT ekran filan koyacaksak o başka)

pic18f4620(64kb-40 pin)
pic18f6722(128kb - 64 pin) benim önerilerim.

edit
yok vazgeçtim f452 bulunabilirlik açısından daha uygun

FT232 kullanmak son derece kolay o kısım sorun değil. zaten olmuşken USB olsun ki laptoplar ile de kullanabilelim.

Çevrimdışı Allegro

• Global Moderator
  • Profesyonel Üye
« Yanıtla #14 : 30 Temmuz 2006, 16:08:53 »
İyi bir programlayıcıya giriş olarak PICSTART PLUS in donanımı incelenmeli. Bir çok düşük dirençli Analog Mux vardı üzerinde....