Gönderen Konu: Universal bir proglamlayıcı yapıyoruz ...  (Okunma sayısı 96421 defa)

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
Universal bir proglamlayıcı yapıyoruz ...
« Yanıtla #15 : 30 Temmuz 2006, 17:32:26 »
biraz inceleme ve tecrübe sonucu kaliteli programlayıcılarda pgm voltajının çok önemli olduğunu gördüm. Voltaj üretimi gerilim katlama yerine mc34063 gibi bir entegre ile yapılması iyi olur. Daha iyisi ayrı bir besleme kullanmak tabiiki. mc34063'ün bir avantajı da "dac" kullanarak voltajı hassas olarak ayarlayabiliriz.

çok bacaklı bir mcu olması önemli değil multiplex ile in/out sayısı artırılabilir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
    • http://www.nukleer.web.tr
« Yanıtla #16 : 31 Temmuz 2006, 03:59:03 »
Alıntı yapılan: "mp3dragon"
biraz inceleme ve tecrübe sonucu kaliteli programlayıcılarda pgm voltajının çok önemli olduğunu gördüm.
Evet. Örneğin epromlarda (27 serisi) normal programlama algoritmasında eprom 12.5 Volt ile programlanıyor (Vcc 5 Volt). Hızlı programlamada 13 Volt (Vcc 6.5) fakat byte yazma süresi 50 ms yerine 120 usn. oluyor. Daha sonra yazılan bilgi Vcc 4.5, 5.0 ve 5.5 volta getirilerek ayrı ayrı okunuyor.
Alıntı
Voltaj üretimi gerilim katlama yerine mc34063 gibi bir entegre ile yapılması iyi olur. Daha iyisi ayrı bir besleme kullanmak tabiiki. mc34063'ün bir avantajı da "dac" kullanarak voltajı hassas olarak ayarlayabiliriz.
Benim aklımdan geçen de bu zaten. Zira willem'de kullanılmış ve istendiğinde 25 voltta alınabiliyor. DAC kullanarak hassas çıkış üretilebilirse sorun yok.
Alıntı
çok bacaklı bir mcu olması önemli değil multiplex ile in/out sayısı artırılabilir.
paralel-seri, seri-paralel dönüştürücüler kullanmak hem devreyi kalabalıklaştıracak, hem de maliyet açısından bol bacaklı işlemci kullanmakla gelecek maliyete yaklaşacak. Üzerinde USB bulunan (lpc2148 olabilir) bir işlemci kullanmak ta mantıklı görünüyor (eğer ft232 4.5 dolar ise). ARM işlemciler bu iş için büyük gelmez. Tam tersine ileride yapılacak genişlemelere müsaade eder. TFT ekran vs. değil de bir adet grafik ekran lcd ve tuş tkımı olsun üzerinde. Hatta 512 MB SD kart olsun aynı zamanda flash bellek gibi de kullanırız :D (son yazdığım versiyon 2.0 için)
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #17 : 31 Temmuz 2006, 04:24:58 »
ARM/FPGA gibi kullanması ve bulması zor (veya az kişi tarafından bilinen / bulunabilen) bir taban ile projenin çok zor ilerleyeceği kanantindeyim. önce ARM öğren, sonra USB'yi çöz çoğu kişiyi pes ettirir.

Çevrimdışı Göktuğ

• Profesyonel Üye
    • http://www.expkits.com
« Yanıtla #18 : 31 Temmuz 2006, 06:12:26 »
intersil DG408 gibi bir entegre ile switch işlemi yapılabilir... Besleme aralıgı cok geniş.

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #19 : 31 Temmuz 2006, 06:29:17 »
Alıntı yapılan: "goktug1217"
intersil DG408 gibi bir entegre ile switch işlemi yapılabilir... Besleme aralıgı cok geniş.
DG409 iş görür gibi görünüyor. Piyasada bulunabiliyor mu?

Bir de kanallardan girilen voltaj sanki 12 volt ile sınırlı gibi (datasheetten yanlış mı gördüm acaba). Böyle bir sınır varsa işimizi görmez.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #20 : 31 Temmuz 2006, 07:29:49 »
Kod: [Seç]
Single Supply Test Conditions: V+ = 12V, V- = 0V, VAL = 0.8V, VAH = 2.4V,

12 volt besleme için girişler 12 volt ile sınırlı. maksimum 44 volt.

Çevrimdışı Göktuğ

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #21 : 31 Temmuz 2006, 08:02:27 »
Sirkette 407 var ama nasil aldilar bilmiyorum sormam lazim.
Voltaj sınırı hakkında bir sey diyemeyecegim .İşyerine ben girmeden once geliştirilmiş bir kartta var.  Dusuk voltajda kullanıyoruz projede. Zaman bulursam bir tanede test ederim hafta içi.

Çevrimdışı z

• proje
  • Profesyonel Üye
« Yanıtla #22 : 31 Temmuz 2006, 08:18:03 »
Kaç tane Vpp/H/L  anahtarlama elemanına ihtiyaç duyuluyor?

Tepit edildi mi?

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #23 : 31 Temmuz 2006, 10:47:39 »
Alıntı yapılan: "bunalmis"
Kaç tane Vpp/H/L  anahtarlama elemanına ihtiyaç duyuluyor?

Tepit edildi mi?
32 pinli eepromlar için 2 (5 ve 12.5 Volt), 28 bacaklılar için 2, eprom A9 bacağı için 2, 18 bacaklı picler için 2, 8 bacaklı picler için (zif soketin en alt kısmına yerleştirilecek ise) 2, atmel serisi ve 8051 serisi için bir bilgim yok. 32 ve 28 pinlik paralel epromların Vcc leri için de en az ikişer (5 ve 6.5 V).

Çevrimdışı argeci

• Müdavim
    • http://
« Yanıtla #24 : 01 Ağustos 2006, 01:56:39 »
selamün aleyküm fpga konusunda bilgim yok ama logic kısımlar için cpld kullanılabilir programlanması paralel porttan yapılıyor programlayıcısı basit , esnek bulunma problemi kunusunda bir bilgim yok xilinx kullanılabilir yada bulma ve geliştirme ile ilgili sorun yaşayanlar için logic entegre ile karşılıklar yapılır isteyen logic entegrelerle çalışır isteyen aynı yere cpld karşılığını koyar bide yazılacak program için şeçmeyi düşündüğünüz geliştirme dili nedir win32,c,c++,c#,vbasic,delphi,java hangisi
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #25 : 01 Ağustos 2006, 02:16:32 »
PC tarafı vbasic veya delphi,

programlayıcı tarafı büyük olasılıkla (mcu ARM olursa kesinlikle) C/C++ veya asm düşünülebir.

yüksek voltaj için analog switch seçimi önemli, diğer anlamda mcu kullanılacaksa eğer zaten logic kısım çok karışık olmaz tahminimce

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #26 : 01 Ağustos 2006, 04:48:40 »
İzmir piyasasında DG407/408/409/411 bulamadım. Belki kıyıda köşede kalmış bir yerlerde vardır. Ama yaygın bir malzeme olmadığı kesin.

aşağıdaki gibi bir alternatif var;

Çevrimdışı Göktuğ

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #27 : 01 Ağustos 2006, 05:06:18 »
DG408 varmıs sirkette.

Besleme olarak 30V verdim. s1 girişinede 25V verdim. Cıkıstan 25V aldım.

Turkiye temsilcileri; Arrow ve EBV

Arrow Elektronic Ticaret A.S.
Çayiryolu sk. No:7 Üçgen Plaza K:8 - Íçerenköy
81120 Istanbul
Turkey
(TEL) +90 216 575 18 20

EBV Elektronik
Bayar Cad. Gülbahar Sok. No 17
Perdemsaç Plaza D 131-132
TR-81090 Kozyatagi/Istanbul
Turkey

Çevrimdışı CaFFeiNe

• Profesyonel Üye
    • YAKE MAKİNA VE OTOMASYON
« Yanıtla #28 : 01 Ağustos 2006, 13:08:09 »
bence

18F452
4x20 karakter LCD
SD veya MMC kart
Pil ve dahili şarj kısmı (portatif olacaksa laptopun yanında iyi gider USB'den şarj veya beslemede olabilir tabi)
40 pin ZIF soket

ZIF soketin tüm pinlerine (yada gerekli olanlara) tüm programlama voltajlarını gönderebilecek ve tüm pinlerden okuma yapabilecek bir yapı oluşturulabilir
örneğin programlama voltajları transistörler ile anahtarlanabilir (max 25V olacak sanırım)

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #29 : 01 Ağustos 2006, 14:18:59 »
Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"
bence

18F452
4x20 karakter LCD
SD veya MMC kart
Pil ve dahili şarj kısmı (portatif olacaksa laptopun yanında iyi gider USB'den şarj veya beslemede olabilir tabi)
40 pin ZIF soket

ZIF soketin tüm pinlerine (yada gerekli olanlara) tüm programlama voltajlarını gönderebilecek ve tüm pinlerden okuma yapabilecek bir yapı oluşturulabilir
örneğin programlama voltajları transistörler ile anahtarlanabilir (max 25V olacak sanırım)
Hocam bu programlayıcıda paralel epromlar, statik ramler vs. programlanacak ise bunlar muhtemelen 8 bitlik olacak. Peki 16 bitlikler için adaptör mü kullanılacak? Buna karar vermek gerekir.

Ben hala hedef çiplerimizin belirlenmesinde öneri getiren kimseyi göremedim. Hedef belli değil ise nereye ateş ediyoruz? Universal demekle aslında programlanabilecek bütün çipleri programlar demek istiyoruz. Bu durumda şematik tasarım yapılırken bildiğimiz bütün çipler için tasarımı geliştirmek zorundayız. Bana kalırsa küçük boyutlu ve 4 kontaklı rölelerden mutlaka kullanmak gerekecek. Yoksa analog multiplexerlar her sorunumuzuçözecek gibi görünmüyor.