Gönderen Konu: Universal bir proglamlayıcı yapıyoruz ...  (Okunma sayısı 95462 defa)

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
    • http://www.nukleer.web.tr
Universal bir proglamlayıcı yapıyoruz ...
« Yanıtla #60 : 03 Ağustos 2006, 04:47:41 »
Buna hep beraber karar verelim
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #61 : 03 Ağustos 2006, 04:58:16 »
Alıntı yapılan: "mp3dragon"
iyide kaç tane DG kullanmayı düşünüyoruz?

@Ziya verdiğin şema sadece pic, eprom,eeprom, ram, serial eprom ve atmelin bazı serileri için hani üniversal programlayıcı?
Ya hocam sadece kabaca bir mantık oluşturmak için basit bir çizim dedim ya daha önce. Üstelik universal programlayıcı için bütün çiplerin datasheetini gözümüzün önünde açık tutmak gerekir. Benim elimde çok kısıtlı sayıdaki datasheet ile basitçe göstermek için çizdim bunları. Yoksa daha o kadar çok datasheet toplamamız lazım ki bu bile başlı başına yorucu ve can sıkıcı bir iş görünüyor.
Alıntı
ben derim ki;

tüm pinler in/out/vpp/vcc/vcc1/gnd/ve açık olabilmeli yoksa bu hali ile internetteki herhangi bir programlıyıcıdan farkı kalmıyor.
O zaman bir bus yapısı kuracağız ve switchlerle configurasyonu tamamlayacağız.
Alıntı

önce pinin giriş mi? yoksa çıkış mı? olduğu şeçilmeli edilmeli,  eğer girişse sorun yok ancak çıkış ise Vpp,vcc,Vcc1 ve gnd seçeneklerinden biri seçilmeli tabii bu arada sadece lojik olarak değil bu pinler akım da basabilmeli.

Erol'un verdiği resimdeki programlayıcıdaki karmaşıklık zaten bundan kaynaklanıyor. Bir sürü diyot ve paket direnç var.
Ok. Vcc1 ve Vcc2 sadece hızlı eprom programlamak için. Onların yeri aşağı yukarı bellidir. Diğer pinler için Vcc2 çıkartılabilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #62 : 03 Ağustos 2006, 05:02:28 »
pinlerin durumu(giriş/çıkış/vpp/vcc/vcc1/gnd) programlamanın başında belirlenecek ve konumları hemen hemen hiç değişmeyecek birde sinyal tek yönlü olacak( mcu'dan -->) bunların durumu aynı tris registerinde olduğu gibi başlangıçta FF' lere yazılarak saklanabilir. Böylece mcu'nun giriş/çıkışları sadece okuma/yazma işi ile uğraşır. İşlemci bacak sayısından da tasarruf edilir. ARM de karar kıldığımıza göre hız açısından da problemimiz yok.

analog switch bağlantısı konusunda minimum malzame kullanımı için biraz çalışmak lazım
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #63 : 03 Ağustos 2006, 08:12:13 »
fpga ların istenilen bacaklarına DAC yerleştirilebiliyor mu? Bu yapılabiliyor ise ve dinamik konfigürasyon yapılabilecekse (Cypres PSoC gibi) çok güzel olacak. Yoksa başka türlü problemin çözümü yok gibi görünüyor.

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #64 : 03 Ağustos 2006, 08:30:50 »
benim önerim böyle;

Çevrimdışı Göktuğ

• Profesyonel Üye
    • http://www.expkits.com
« Yanıtla #65 : 03 Ağustos 2006, 09:21:07 »
1x16  CD4067B ile hallolacak gibi.

5 tane degişken hat var diyelim

Her degişken hattı için 3 adet kullanırsak 1x48 cogullanmıs olur.

5x48 için 15 adet CD4067B kullanılır.

Hatlardan bazılarının onune dacli devreler korsak beslemeyi otomatik ayarlayabiliriz.

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #66 : 03 Ağustos 2006, 12:14:16 »
düzeltme;

verdiğim şemada mosların gate'i ile tristate arasındaki buffer (7405) olmayacak

Çevrimdışı Göktuğ

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #67 : 03 Ağustos 2006, 13:18:08 »
mp3dragon
Cizdigin semadaki malzeme hesabına gore 570 tane malzeme yapıyor. bu kadar parcayı nereye dizecegiz. Nasıl sıgdıracagız ?

Ziya hocam bir sorum daha var. Bu devrenin pcbsinin ozellikleri nasıl olacak  ? Su andaki duruma gore tum pinleri kullanmayı dusunuyoruz. Buna gore devrede hayli eleman olacak gibi gozukuyor. Pcb kac katlı olacak. Gibi bir soru kafamda hemen belirdi. Ben 4 katlı olacagını öngörüyorum. Bunun maliyeti ?

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #68 : 03 Ağustos 2006, 13:22:32 »
Goktug hocam, senin yazdığını tam anlayamadım. Daha doğrusu yeni geldim ve okuyup üzerinde düşünmedim. Şimdilik mp3dragon hocamın çizimi üzerine yorum yapacağım.

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
düzeltme;
verdiğim şemada mosların gate'i ile tristate arasındaki buffer (7405) olmayacak

Hocam, bu şekilde pratikte mümkün değil demek istemiştim. Her bir pin için bunları koyacak olursak devremiz çok kalabalık olacak. Ama madem başka fikir gelmiyor ve fpga ile ilgili yorum yapan çıkmadı, o zaman yapacak başka şey yok, bunun üzerinden devam edeceğiz. Çizimde bir hata var gibi. Zif sokete toprak bağlamak istediğimizde mos gateler iletime geçerse Vcc yada Vpp (Muhtemelen Vcc) kısa devre olacak. O nedenle mos gateler ayrı ayrı tetiklenecek, ya da Vcc ve Vpp seçimi ayrı ayrı yapılacak ki benim tercihim bu ikincisi. Yani Vpp ve Vcc için transistörler iletime geçmezler ve istenen toprak zif sokete bağlanır. Zif sokete Vcc (ya da logic 1) gönderilmek istendiğinde Vcc aktiflenebilir. Pek çok işlemci ve muhtemelen LV çipler 3.3 voltta çalışmalarına rağmen 5 volt girişi kabul edebiliyorlar. Burada bir sorun olmaz gibi.

İnşaallah Vcc için 3.3 Volt besleme gerektiren çip yoktur. Yoksa yandık bir de Vcc2 diye 3.3 volt icat etmemiz gerekecek :D

7407 (buffer) baya pahalı satılıyor. Pek kullanmak taraftarı değilim. Ama gerekiyorsa kullanırız. 4148 lere gerek yok. Zaten transistörlerde baseden akım verilmedikçe yada akım çekilmedikçe emitör-base ve collector-base arası diyot görevi görüyor. Vpp aktif iken diğer Vcc ye bağlı olan zarar görmüyor. Yine de garanti olsun derseniz bir problemim yok. Elektrostatik deşaj durumunda transistörleri yakmamak için de bir çare düşünelim mi? (yani ben o konudan anlamadığım için yardımcı olabilecek arkadaşların önerilerini değerlendiririz :) )

Çevrimdışı mp3dragon

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #69 : 03 Ağustos 2006, 13:36:43 »
evet devre bir hayli kalabalık, CPLD-FPGA dahil seçenekleri düşünelim.
vcc1 değişken voltaj olacak 3-7 volt arası. O sebeple çip voltajı farketmez.
malzeme kalabalıklığı için ayrık mos yerine bir pakette 2 ve daha fazla mos olan protection hocamın verdiği gibi  seçenekler düşünülebilir. Tek direnç yerine direnç paketi kullanılabilir.

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #70 : 03 Ağustos 2006, 13:37:32 »
Alıntı yapılan: "goktug1217"
mp3dragon
Cizdigin semadaki malzeme hesabına gore 570 tane malzeme yapıyor. bu kadar parcayı nereye dizecegiz. Nasıl sıgdıracagız ?

Ziya hocam bir sorum daha var. Bu devrenin pcbsinin ozellikleri nasıl olacak  ? Su andaki duruma gore tum pinleri kullanmayı dusunuyoruz. Buna gore devrede hayli eleman olacak gibi gozukuyor. Pcb kac katlı olacak. Gibi bir soru kafamda hemen belirdi. Ben 4 katlı olacagını öngörüyorum. Bunun maliyeti ?
Aslında çok ta universal olmasa mı diye düşünmüyor değilim. Elimizde programlanacak çiplerin datasheetleri olsaydı (ki en kısa zamanda toparlanması lazım) belki her pin için Vpp, Vcc, Vcc1, Vcc2, GND, io gibi düzenek düşünmek zorunda kalmazdık. Benim 4. sayfada verdiğim şemaya benzer daha basite indirgeyebilirdik.

Şimdilik mp3dragon hocamın dediği şekilde başlayalım ve bakalım. Zorlanırsak sadeleştirme yaparız :D

PCB 4 katmanlı olmayabilir de benim aklıma acaba her pin için EDO Ram'lerin büyüklüğünde üzerinde yüzey montaj sürücü devrelerin olduğu kartlar yapıp ana karta yan yana dizsek ve lehimlesek mi diye geliyor :D

Çevrimdışı Göktuğ

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #71 : 03 Ağustos 2006, 14:33:57 »
İnceleyebilirmisiniz? 3 degişken için cizdim . 2 tane daha eklenirse 15 entegre ile anahtarlama halledilmiş olacak. Cıkıslarda ek bir sey yapmak gerekirmi bakmak lazım.

Çevrimdışı aster

• Profesyonel Üye
    • http://aster.erciyes.edu.tr/
« Yanıtla #72 : 03 Ağustos 2006, 14:42:29 »
Bu kartın sonu böyle bir şey olmayacak değil mi?   :cry:

Çevrimdışı Göktuğ

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #73 : 03 Ağustos 2006, 14:45:25 »
Bundan daha karısık bga li bir kart cizdim sn aster. Bu kadar karısık devre tasarımını duzgun yapalımda cizecek cıkar elbet :D

Çevrimdışı Ziya

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #74 : 03 Ağustos 2006, 15:04:57 »
Alıntı yapılan: "goktug1217"
İnceleyebilirmisiniz? 3 degişken için cizdim . 2 tane daha eklenirse 15 entegre ile anahtarlama halledilmiş olacak. Cıkıslarda ek bir sey yapmak gerekirmi bakmak lazım.

Her çip için (eepromlar hariç) bir Vpp olacak ve o nedenle çizdiğin ilk blok tamam. Ama her çip için birden fazla Vcc ve GND gerekirse (16f877 gibi) bu durumda kullanılmayan çıkışlar ortadaki multiplexerda kalacak şekilde yaparsak durumu kurtarabilirmiyiz? (çünkü Vcc ler zif soketin karşılıklı kenarında) Eğer kurtarabilirsek sorun yok. Kurtaramaz isek fazladan 2 blok daha tasarlamak gerekir mi?

Ayrıca 10 adette DG444 kullanmak gerekiyor. Zif soketin her bir bacağı ile işlemci io pinleri arasında kullanılacak. Vpp nin ve Vcc1 in ve toprağın (ya da 877 için 2 Vcc ve 2 toprağın) işlemci ile irtibatını kesmek için. Zira Vpp işlemcinin bacağına giderse herhalde en kötü o bacağı yakarak kullanılamaz hale getirecektir.

Üstadım güzel malzemeler buluyorsun. tebrik ederim.