Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kristal-rezonatör sorunu

Başlatan Logan, 31 Temmuz 2006, 14:49:08

Logan

Selam arkadaşlar.Üzerinde çalıştığım projede, 1 adet MAX6675 (0 to 1024 termocuple convertor) entegresi var.Bu entegre, J-K tipi termokupldan aldığı bilgiyi dijitale çevirip, 16 bit halinde içerisinde bulunan bir word'e atıyor.Buradan da Data-Clock ve CS bacakları aracılığı ile okuyorum. İşlemci 40 Mhz'de çalışıyor.Devreye 10 Mhz rezonatör koyunca normal çalışıyor.Fakat rezonatörü çıkartıp 10 Mhz kristal ve 2 adet 15 Pf kondansatör koyunca grafik lcd, 24c512 gayet sağlıklı çalışmasına rağmen MAX6675 verisi bir türlü okunamıyor.Kristalin sökülüp, rezonatörün takılması sadece bu entegrenin çalışmasında problem yaratıyor. Entegrenin datasheeti aşağıdadır.Önerilerinizi bekliyorum.Kolay gelsin.

www.maxim-ic.com/getds.cfm?qv_pk=3149
İmza.

OG

15 Pf yeterli gelmiyor olabilirmi?. üzerine paralel birer 15pf daha atıp deneseniz, yani 30pf gibi oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Bu tür sorunlarda kristale paralel 1M direnç genelde çözüm olur. Deneyin derim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

İlk olarak 1 Mohm denedim olmadı.Sonra direnci çıkarmadan 30 pf kondansatör taktım çalışmaya başladı.Fakat direnci çıkarınca tekrar aynı problemi yaşadım.Daha önce böyle birşey başıma gelmemişti. 1 Mohm ve 30 pf çok iyi oldu. Yardımlarınız için teşekkür ederim. :)
İmza.

teknikelektronikci

logan üstad acaba devreyi kendinizmi tasarlayip yaptiniz yoksa hazirmi eger hazir devre ise linkini filan verebilirmisiniz merak ettim eger tasarim size ait ise anlayisla karsilarim tesekürler   Teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mp3dragon

yeri ve zamanı değil ama yüksek frekanslı (20 mhz üstü) xtal'ler "third overtone" modunda üretilirler. Klasik 2*15....33 pf kondansatörle bağlandıklarında temel frekansı olan 1/3 * (üzerinde yazan) Mhz de çalışırlar. üzerinde yazan frekansta çalıştırmak için bir bacaktan seri olarak toprağa LC filtre koymak gerekiyor. SRC (Sample Rate Converter) yaparken 24,576 mhz kristal Başımı ağrıttığı için aklınızda bulunsun diye yazdım.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.