ARM ye geçeceğim

Başlatan elektroombank, 07 Ağustos 2006, 01:44:10

Ziya

Alıntı yapılan: "elektroombank"Hangi derleyiciyi tavsiye edersiniz.

Ve hala Dil konusunu bilmiyorum. ANSI C mi? yoksa başka birşey mi.
Ve kaynakları varmı.Arm üzerine yazılmış örnek kodlar.

Birde hangi ARM yi seçmeli LCXXX gibi bir sürü ARm gördüm.Tutalan ve işe yarayacak olan hangisidir.
Datasheetleri indirip inceleyeceksin. Sana en uygununu seçeceksin.

Philips LPC2104 ile başla. ISIS üzerinde simule et. KeilARM2.42 işini fazlasıyla görür. Örnekleri boldur, www.keil.com sitesinden indir. Kusura bakma emreder gibi yazdım ama sanki böyle bir yol gösterici istiyor gibisin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

elektroombank

hee.Evet abi ya böyle istiyorum yol gösterici.Gerekirse ödevini yaptınmı diye sorucan bile:D

LPC2104 ile başlayacağım.

kasif

Ortaya bir laf atmak gibi olacak ama....  söyleyeceğim,

Arm9 dan başlamak daha iyi olmaz mı?

Bende 16F84 ile başlayacağım diye 3 tane bu işlemciden edindim, bunlar için devre falan da yaptım. Şimdi öyle kenarda duruyorlar. Hatta 16F877 ve 18F452 ye bile bakmaz oldum. (18F4550 kullanıyorum)

Ha diyeceksiniz ki bu saydığım işlemcilerin bütün özelliklerini kullandın mı, öğrendin mi?

Hayır her özelliği kullanmadım ve öğrenmedim. Ama bir gün geçilecekse bence o gün başlandığı gün olmalıdır. Diye düşünüyorum.

Yoksa eviniz elektronik çöplüğüne döner (valla belediye bendekileri yakalasa, "çöp evi var" diye TV çıkarırlar, rezil olurum) :)

Ziya

Kasif, arm7 ve arm9 arasında çok fark yok. Philips arm7 leri sanki 16f84 gibi çok popüler olacak ve iyi bir başlangıç yapılabilecek işlemciler. Üzerinde bootloader hazır olması da müthiş kullanım kolaylığı sağlıyor.

KeilARM derleyicisi kullandığın sürece kullandığın işlemcinin ne olduğunu çok farketmeyeceksin. Bende 16c84 ve 16c74 katalogtan ayırdığım datasheeti var ve 16F serisi pek çok uc için bunlardan yararlandım. Çünkü portlara erişim vs. aynı. ARM7 veya ARM9 da olsa LPC lerde donanım kullanımı aynı olacak. O nedenle çekirdek fazla farketmez. Dün Atmel uc için yazılmış bir kodu ADuC'a uyarladım. Tabi işlem hızı 50 kat falan artmış ve kullanılan lcd ekrana veri transfer hızının çok üstüne çıkmışız. Gerekli yerlere delay atarak sorunu hallettim. Demek istediğim farkederse bir işlem hızı sorun oluşturabilir. Başka bir sorun göremiyorum arm7 ile arm9 arasında.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

kurumahmut

İki üç hafta oldu ama ARM konusunda rahatça adımlar atabildim. LPC2138 kullanıyorum ve öğreniyorum. Açıkçası 16F84, 877 bunlar oyuncak gibi geliyor bana. Üzüntüm ne biliyormusun ARM ı incelemeye başlamadan önce 18F452 almış olmam. Gitti para havaya....

Acemilere ARM tavsiye olunur.... :)

Ziya

Alıntı yapılan: "kurumahmut"İki üç hafta oldu ama ARM konusunda rahatça adımlar atabildim. LPC2138 kullanıyorum ve öğreniyorum. Açıkçası 16F84, 877 bunlar oyuncak gibi geliyor bana. Üzüntüm ne biliyormusun ARM ı incelemeye başlamadan önce 18F452 almış olmam. Gitti para havaya....

Acemilere ARM tavsiye olunur.... :)
Hocam 18 serisi için ödediğin paraya üzülürsün de, şimdi oyuncak gibi gelen işlemciler olmasa kafadan da bunlara geçilmezdi. Geçilebilirdi belki ama uzman desteği olmadan çok çok zor olurdu. Ha gayret şu forumda 16f84 değil, 16f serisi işlemcilerin pabucu dama atılsın :D Forumun içeriği de 16 ve 32 bitlik işlemci uygulamaları ve tartışmaları ile dolsun.

Erol YILMAZ

Ne farkeder ki 4-8-16-32-64 bit olmuş,

Önemli olan işimize yaraması, amaca hizmet etmesi... :D

Yaramıyorsa, 512 bitte olsa bir işe yaramaz :)

Ziya

Alıntı yapılan: "Erol"Ne farkeder ki 4-8-16-32-64 bit olmuş,

Önemli olan işimize yaraması, amaca hizmet etmesi... :D

Yaramıyorsa, 512 bitte olsa bir işe yaramaz :)
Erol hocam,

sadece port aç, port kapa, bilgi gönder, bilgi al yapıyorsan sorun yok. Bahsettiğimiz grafik ekran sürülmesinden, görüntü işlemeden  tut, en yoğun aritmetik işlemlere kadar geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. 16f877'nin 4 baytlık (ieee754 formatında) çarpma işlemini kaç adımda yaptığını piclistte verilen assembler kütüphanelerinden inceleyin. Sonra tahmin ediyorum aritmetik işlemler gerektiren uygulamalar için bir daha piclere elinizi sürmezsiniz.

Erol YILMAZ

İnşallah hocam, ihtiyaç duyalım da, yapalım.

Bu arada HAKLISIN,
8bitle aynı paraya 32 bit satıyorlar ve çok konuda üstün ise eskide durmanın manası sorgulanır :D

Ama 8 bitin yapacağı daha çok şey var :)

elektroombank

Allah, Allah.. şimdi kafam karıştı ya.En son teknoloji ile devam etmek istiyorum.Sonra yakalamk çok zor oluyor.

Birde 8 bit konusunda şu ar.Bir arm kartı yapmak, pcb sini yaptırmak lehim vs daha zor değilmi.

Bu yüzden PIC bence daha iyi.Ufak bir karta elle çizip devrende kullanabiliyorun.

picusta

Basta bende "ne isin var ARM ile kal PIC ile" demistim. Ama aslinda ne kadar erken ögrenmeye baslarsan o kadar iyidir. Siddetle geçmeni tavsiye ediyorum.
Yalniz su sorun var : ARM'i bulabiliyor musun (tercihen LPC philips olacak)? bulabiliyosun (uygun fiyata, yurt disindanda olsa) bi tane al ve hemen PIC'le yaptiklarinin aynisini yapmayi dene.
Bu islemciyi hemen profesyonel bir uygulamada kullanamazsin tabii, ögrenme süreci var.
Lehim isi için ise söyle bir sey düsünebilirsin : 40 (44) pinlik LQFP çipi carrier denilen ufak bir karttin üzerine bir kerelik lehimlersin, kart PDIP-40 boyunda olacak. Sonra PIC gibi ordan oraya tak, çikart.

kurumahmut

elektroombank dediğin doğru. Bu meretlerin çok bacağı var ama küçücük. Şu an stajda olup bana kit verdikleri için rahatım. Yoksa pcb işi zor ev şartlarında dedğin gibi... Ancak dönüştürücüler var. Şu an bunlarla uğraşmıyorum. Öğrenebildiğim kadar ARM öğrenmeye çalışıyorum. Kit elden gidince bakacaz bi çaresine.

Ziya

toner transfer tekniği ile evde ADuC7926 kartını çıkarttım. 80 bacaklı lqfp kılıfta. istenirse yapılabiliyormuş. reklamcıların kullandığı kağıdı kullansaydım herhalde çok daha az zahmet çekerdim. Bir tane kopan yol var. Ribon kablo içerisinden ince bir bakır tel ile tamir ettim (yama yaptım). Mükemmel oldu.

emrahmrcn

Arkadaşlar pcb işini kafanıza takmayın ,halledersiniz yeterki başlayın.Biraz flux ve birazda sabırla rahatça takarsınız.

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Ziya

Ben bir kartta flux ta kullanmadım. Sabır da gerekitmedi lehimlerken. Önce işlemci başaklarına bolca lehim bastım kart üzerinde. Sonra pompayla fazlalığı almak istedşm. Ama maalesef olmadı. Sonra diğer kartta önce yollara çok az lehim sürdüm. Bu arada 3 tane yol koptuç İşlemciyi lehim üzerine yerleştirip, havya ile bacaklarına dokundurmam yetti. Kopan yerlere yama yaptım :) Gayet güzel çalışıyor. Sonra diğer işlemciyi söküp bacakları temizledim. Cep telefonu tamiri yapan bir arkadaş fluxun nasıl kullanıldığını gösterdi ve bacaklarını temizlediğim işlemciyi de güzelce monte ettik.

Yollara önceden lehim sürüp, lehim teli ile fazlalıkları alacaksınız. İncecik lehim tabakası yeterli oluyor işlemci için. Fazla lehimi alırken bastırmayın ve havyayı yollar üzerinde fazla bekletmeyin. Tecribe kazanmak için bir tane fazla kart şıkartıp deneme yapın.