ARM ye geçeceğim

Başlatan elektroombank, 07 Ağustos 2006, 01:44:10

elektroombank

derleyiciyi indiridim.Protesu dosyalraın buldum.FAkat;

LPC2104  mı kullanacam.En iyisi hangisi ileride tekrar geçişler için fazladan uğraşmak istemiyorum.Bu yüzden ısrarla seçim konusunda kesin birşey belirtseniz içimdeki kuşkuları yenmiş olurum.

HAdi bu işlemçiyi seçdik devreyi kurduk diyelim.Dil bilmiyorum.Herhalde ASM ile yazmayacağım.Asıl amacım dil zaten.Donanım her şekilde hallolur.

C ilemi yazılacak.CCS gibimi.Yoksa bildiğimiz x86 üzeridne çalışan c gibimi.

Bu konuda kaynak arıyorum daha çok...

picusta

Yakinda 8 yasindaki bebe ARM programlayacak. üstelik bunu Labview'de yüksek seviyeli dil kullanarak gerçeklestirecek. Biz simdi bosuna mi okuduk, programcilik çocuk oyuncagi olacak.

The LEGO® MINDSTORMS® NXT brick uses various advanced electronics to yield its broad functionality. To view
the hardware schematics of the LEGO® MINDSTORMS® NXT, see Appendix 1 and 2; for hardware schematics of the
LEGO MINDSTORMS® NXT® sensors, see Appendices 3-6.
Here is a summary list of hardware specifications for the NXT brick:
Main processor: Atmel® 32-bit ARM® processor, AT91SAM7S256
- 256 KB FLASH
- 64 KB RAM
- 48 MHz
Co-processor: Atmel® 8-bit AVR processor, ATmega48
- 4 KB FLASH
- 512 Byte RAM
- 8 MHz

Bu arkadasi gören var mi? Sample isteyebiliyomuyuz? :P

kasif

picusta,

Sabah sabah moralimi nasıl bozdun biliyor musun?

usb üzerinden iletişim yaptık diye, seviniyordum, adamlar ne yapmış.

Tabi böyle oyuncakla oynayan çocuk ile bizim gelecek nesillerimiz yarışamaz.

Ben daha pic ile çok iş var diye arm am bakmıyordum(tabii iş yoğunluğu, vakit azlığı ve maliyetde etkili). Adamlar neler yapmış.

Düşünsenize 12 yaşındaki bir çocuk bunları kullanarak hayal gücünü nasıl zorlayacak, nasıl genişletecek. 20 sene sonraki amerikan savaş makinalarını düşünmek istemiyorum artık.

CoşkuN

O kadar moral bozmayalım bence.Bizim çocuklara da bu oyuncaklardan alalım da geleceğ hazırlansınlar bari. :roll:

kasif

Valla hemen fiyatına baktım, 249 $ mış.

Ama Türkiyeye direk satışları yok(hatta Amerikaya bile yok).

Çocuğum yok(bekarım, haberiniz olsun), kendim oynamak için alabilirim.

------------------

Şaka bir yana, bir süre önce şöyle bir şey yapayım demiştim,
Bir kart üzerinde işlemcinin her portu için, bütün çıkışları(8adet lik) + (5V) + (toprak) olmak üzere toplam 10 kabloluk soketleri olsun. Bu soketlere uygunda ayrı devreler yapayım(LCD, dc motor, step motor, analog, röle, flash hafıza, max232, usb, gibi boardlar) Sonra istediğim devreyi yaptığımda ana kartın çıkışlarına bağlayıp kullanayım, böylede proto boardda kablo karışıklığıymış, karmon çorman devreymiş uğraşmayım diyordum. Taslak çizimler bile yapmıştım ama işin sonunda güzel bir sete sahip olmak için 30 adet kart hazırlamam gerekti, bunlarında maliyeti gözümde büyüdü, proje kaldı.

Arm için hazır boardlar var ama yurt dışında, en ucuz bulduğum olmex bile deney boardına 50~100 $ civarlarında para istiyor, üstelik header dan falan bahsediyor(o nedir bilmiyorum).

Hani üzerinde 2~4 adc si, 2*16 LCD si, 8 butonu, 8 ledi, seri port, usb port, programlama portu gibi standart donanımları bulunan tavsiye edeceğiniz ve Türkiye den alabileceğim ucuz bir şey arıyorum. Yani yaptığım ufak çalışmaları hiç bir ek donanım kullanmadan, görebileceğim bir devre bulabilir miyim. Sonuçta hobi amaçlı uğraşacağım, verdiğim para tamamen ölü yatırım olacak ve belki ömrümün sonuna kadar geri dönüşü olmayacak, onun için çok para yatırmak istemiyorum.

elektroombank

Philips LPC serisine TFt Screen, Touch pad vs direk bağlanamıyorurmuş.

Ama Samsung ARM9 serisine direk bağlanabiliyormuş.

S3C2410   kullanmayı düşümüyorum.Buna bağlanabiliyormuş.Hemde ileride Visual C++  destekleyecekmiş.

Birde derleyici olarak KEİL kullanacağım.

ise

keil s3c2410 desteklemiyor bunun için realview ads kullanmalısın

Ziya

mükemmel bir seçim. Tebrik ederim.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

picusta

Alıntı YapŞaka bir yana, bir süre önce şöyle bir şey yapayım demiştim,
Bu dediginizi Elektor dergisi yapti ve adamlar E-bricks (tugla) adinda (pahaliya) satiyor. Param olsa 249'a deney kiti alcagima böyle bir oyuncak alirdim. Hem deney kitinin avantajlari var, yaninda bi sürü sensör, motor veriliyor. Hemde çabucak bir uygulama programlanabilir (yazilir bile demiyorum, çünkü görsel) ve tamamen kendi kafamiza göre kolayca insa ettigimiz robotta çalisir.
Program gelistirmenin ne kadar kolay oldugunu http://www.ni.com/academic/mindstorms/ adresinde test drive'a tiklayarak flash animasyonunda görebilirsiniz.
Güzel oyuncak ama bu fiyat çok, bekleyelim belki birgün makul bir fiyata düser.
Alıntı YapPhilips LPC serisine TFt Screen, Touch pad vs direk bağlanamıyorurmuş.
Ama Samsung ARM9 serisine direk bağlanabiliyormuş.
S3C2410 kullanmayı düşümüyorum.Buna bağlanabiliyormuş.Hemde ileride Visual C++ destekleyecekmiş.
Birde derleyici olarak KEİL kullanacağım.
kolay gelsin diyorum. ahmet abüü ile iletisime geçeceksin zannedersem Gelismelerden bizi de haberdar edersin.

elektroombank

Evet abim.Bir başlık aktta kurs konuşu geçmiş.Aramızdan birilerinin işyerini akşam vakti vs açmasını istiyor kurs için.

Fakat anladğım kadarıyla forumda bunu yapabilecek biri yok.Benimde şimdi aklıma geldi.Mail atayım kendisine..

Neden bir Tr kitap yazılmıyor ARM hakkında.Hepimiz için en faydalısı bu olur zannedersem.

Kitap ile ilgi tüm mizampaj, grafik işlerini ben halledebilirim hem..

Kendisine bir e-mail atayım hemen...

picusta

Alıntı Yap
Neden bir Tr kitap yazılmıyor ARM hakkında.Hepimiz için en faydalısı bu olur zannedersem.
Dogru diyosun.
Böyle bir kitap "yakinda" çikabilir.
Hem tercüme olacak (%80), hemde içinde Türklerin yazdigi iyi anlatilmis ilave örnek uygulamalar barindiracak, tadindan yenmez ;)

kasif

Alıntı yapılan: "picusta"
Alıntı Yap
Dogru diyosun.
Böyle bir kitap "yakinda" çikabilir.
Hem tercüme olacak (%80), hemde içinde Türklerin yazdigi iyi anlatilmis ilave örnek uygulamalar barindiracak, tadindan yenmez ;)

picusta,

bildiğin, fakat söylemek için erken olduğunu düşündüğün haberlerin var galiba.

:D   :?:   :idea:

picusta

Yok ya ne haberi? benim "yakinda" kavramim PICproje yayinevi olacak o zaman. Fazla umutlanmayin. Dedigim sey CCS kitabi ayari birsey mesela, önce o çiksin belki bu da olur.

elektroombank

Ahh şu ARM ile ilgili bir kitap çıksa ne güzel olur.Nette örnek proje bile bulammıyorsun.

Hani PIC project diye arasızı Led bilink ten en karmaşık projeye kadar bür sürü şey çıkar şemları ve dosyaları ile beraber.

Ama arm öyle değil.Soruce code yok şema yok birşey yok.Sadece Windows CE yüklü TFT ekranlı cihazlar görüyorum hep..

Proje linkleriniz varsa buraya yazabilirmisiniz lütfen

CoşkuN

Arkadaşlar ARM muhabbeti burada kalmasın hadi...
Proteus'ta ARM similasyonu yapmış arkadaşlar ,hazır bir deneme kartı şeklinde bir tasarım varsa elinizde alabilir miyim acaba?