usb - ide converter

Başlatan mash, 18 Mayıs 2003, 22:36:52

mash

arkadaslar bu konuda yardım ederseniz sevinirim......
usb çıkışları ide harddiskleri görebilecek hale getirip hdd leri kasanın dışına yada ayrı bir kasaya taşımak istiyorum....
bunu nasıl yapabiliriz......
yada yapabilirmiyiz?

yada yapabilirsek nasıl yapılır........

devre semalarını buldum......
eger ilgilenen olursa gönderebilirim.. bana bir yol gösterir yardımcı olursanız sevinirim....

bir bilene sorulur?
[email]mash1453@hotmail.com[/email]

passwordc

Yeni teknolojilerden Serial ATA türünde diskeler piyasaya çıkmakta.. Tabii bilgisayarına iyi bir yatırım yapman gerekecek..
 Yada bir başka çözüm External CD-ROM kasalarından alarak USB üzerinden kullanmak (HDD için kullanılabiliyormu bilmiyorum).

mash

ilginiz için teşekkür ederim.......
ama araştırmalarım sırasında özellikle BYKA nickli arkadaşın verdiği adreslertden ve bnim diğer yabancı forumlara attığım mesajların cevaplarından şunu anladım:

önce kontrol chipi bulunacak ( tr de yok )
board yapılacak ( semayı buldum )
sonra driver yazılacak....
sonra dua edilecek çalışsın diye.......
bu işin dua kısmı hariç beni aşar sanırım................
ama boardumda gigabyte ga-8pe800 ultra 4 tane serial ata çıkış var..... bu konuda bilginiz varsa ve bu daha kolay ise bunu deneyelim......
yada bana ide kablolarını uzatınca elektromanyetik alandan cok etkilenip dataların bozulduğpunu ve bunları düzeltmek için hdd lerin çok yavaşlayacağının yalan olduğunu söyleyin.... hepimiz huzur bulalım.....
ama tr siteler içinde en çok ilgilenen siz oldunuz...bir de anet deki dalga geçenleri saymazsam....
yinede çok teşekkür ederim.....

byka

DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

upsmeh

hocam sonuc ne yapabildin mi?
:lol:

mash

ben bir elektronikçi değilim....
böyle bir şeye ihtiyacı olan sıradan bir user ım......
yapılabilir bir şey ise yapayım deneyim en azından.... diye yola çıktım......
bir elektronikçi arkadaşla beraber deneyeceğiz... baya bilgi topladım...
board semasını bulduk
kontroller siparişi verildi...
işler dolayısı ile biraz gecikebilir ama bitince çalışıp çalışmadığını buraya yazıcam...
dayanışmadan dolayı herkese teşekkür ederim.....
ancak araştırmalarım sırasında sunu da öğrenmiş bulunuyorum....
belki faydam olur diye yazayım....
usb çıkışından ata 66 üzeri hdd çalıştırmak hdd nin veri yolu performansı üzerinde kötü etki yapıyor. yani performans düşüyormuş... bir kaç test gördüm.....
bunun yerine ide to serial ata converter kullanıp tam tersine veri yolu performansında artış sağlanıyormuş.... yani yabancı forumlardan da zaten böyle teklifler gelmişti.... usb yerine sata kullan pişman olmassın ve daha ucuza gelir diye....
ama ben yine de bu boardu yapıcam .. en azından deneyeceğim... sonra sata kullanabilirim belki...
aslen boardumda da 4 tane sata çıkış var... ama turk serverlarındaki forumlarda cok dalaga gectiler benimle... en azından onlara tokat olsun diye butun yardım eden arkadaşların katkısı ile bu işi yapıcam yada yaptırıcam... calışmasada yapamazsın diyenlerden bir adım öne gecicem... bunu deneyeceğim....
şimdi bekliyorum.... kontrollerlar bir gelsin bakalım..... sanırım driver yazımında cok soprun yaşayacağım.. iş orya gelince yine yardımınıza başvururum.....
tüm ilgililere saygılar.....

upsmeh

hocam kolay gelsin çalışmalarında başarılar dilerim bitince haberdar edersen sevinirim

bayram

hocam gerçekten kolay gelsin bitince haberdar edersen sevinirim
ve herhangi bir şeye ihtiyacın olursa yaz yeter anacak belki maddi olarak yardım edebilirim ama bilgi şu an için sınırlı

upsmeh

slm üzerinden epey zaman geçti yapabildinizmi ..... :lol:

cozturk

upsmeh

ustam cozturk bu resmini verdiğin kabloyu nereden kaça bulabilirmiyiz benim işimi göreçek açil teşekkürler...