paralel veya seri port'tan 220v lamba çalıştırmak

Başlatan entegrerhan, 25 Mayıs 2003, 01:20:10

entegrerhan

:lol: Arkadaşlar bana seri veya paralel port'tan 220v'luk Lambaları kumanda edebilecek devre lazım bildiğim kadarıyla ledler kumanda ediliyor acaba araya devre koysak 220v'luk lambalar kontrol edilebilirmi.Yardımcı olursanız sevinirim. :lol:

byka

triak lar ile 220v lamba icin sürücü devresi yaparsan olur

unutma opto coupler ile de izolasyon yapmalısın olurya hani bir arıza halinde portlarına 220 v gitme riskini en aza indirmek icin opto coupler cok hızlı olursa cokdaha  iyi olur
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

entegrerhan

:lol: Afedersin byka ama bunun internet'te devresi felan varmı yoksa benmi tasarlayacağım :lol:

byka

DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

entegrerhan

:lol: Sağol byka ama son bir şey daha soracağım elektronik bilgim az olduğu için optik kuplör veya triyak ile devre tasarlamam zor onun yerine 5V'luk röle ile yapsam oda olurmu rölenin bobin uçlarını bağlarım porta olurmu ama genede sağol az çok bilgi verdiğin için :lol:

byka

rölenin bobin uçlarını direkt porta baglaman hiçde saglıklı bir fikir değil
triak yerine röle kullanman olabilir eger port çıkslarında frekans çıkışı yoksa
sana örnak bir sema gonderebilirim su an değil cunku download bölümü daha aktif olmadı bu yüzden upload yapamıyorum okey?

Ersin

@entegrehan
role bobinini uln2003 ile surebilirsin

entegrerhan

cozturk

istersen hazır yapılmış devre karaköy veya kadıköyde filan satılıyor..

syber_wolf

bende pcden lamba kontrolu yapmak ıstıyorum devre tasarımında bır sorun yok ama onunla alakalı programı nasıl yazacagımı bılemıyorum yardımcı olursanız sevinirim
SyBeR WoLf

entegrerhan

:lol: Ama Benimki Farklı bir şey olacak.Hem bilgisayardan hemde salonun içindeki normal anahtarlardan açılıp kapanmasını istiyorum.Çünkü salondaki avizelerdeki lambaları kontrol edeceğim.Ama zannedersem kontaktörlerle olur bu elektrik kursuna gittiğim için orada benzer bir şey yapmıştık 2 adet start  2 adet stop butonu ile 380 v asenkron motoru 2 farklı yerden kumanda edebiliyorduk bunun devresinde biraz değişiklik yaparsak bilgisayarada bağlarız sanırım ama kontaktör biraz büyük olduğu ve 4 tane kontaktör lazım olacak bunların kapladıkları alan sorun olur.ama elektronik olarak başta söylediğim gibi hem bilgisayardan hem salondaki anahtarlardan kontrol edeceğim bu konuda biraz yardımcı olurmusunuz. :lol:

syber_wolf

sen işi cok karışık hale getiriyorsun bu işi bir role veya triyak ile yapapilirsin
SyBeR WoLf

zenze

entegrerhan

:lol: vaviyen anahtar tesisatı olduğunu bende biliyorum zenze yanlız bu 3 ucu nasıl devre yapıpta porta bağlarız ama syber_wolf arkadaşın dediği gibi zor ama bir şey dikkatimi çekti geçen gün aldığım bir rölede 3 tane uç vardı biri (com) ucu diğer ikisi bobin ucu idi bu com ucu ne işe yarıyor bunu bilemiyorum bende bobin uçlarını bağlamıştım
bağlamıştım dediğim hırsız alarm devresi yaptım.ama nedense röle çektiği halde bağladığım 220v lamba çalışmadı sonradan aklıma işte lamba kontrolu geldi ama gerçektende zor bende buraya yazdım bir bilen çıkarda yardım eder diye.Ama zor işte daha yazan çıkmadı benimde devreyi tasarlamam zor ama genede devre kitaplarıma bakıyorum belki birkaç devreyi birleştirip yapabilirim diye ama daha yapamadım.Bilen varsa yazsın yada hangi malzemeleri kullanabilirim.inşallah bir bilen çıkar. :lol:

dideco

Eğer yeterli tecrübeniz yoksa ve mutlaka yapacağım diyorsanız o zaman önerim hazır yapılmış bir yarı iletken röle kullanmanızdır. Eğer paralel portun çıkışı yeterince akım verebiliyorsa, ki bazı anakartlarda bu mumkun, doğrudan bağlamanız mümkün.

Yada bir transistör ve uygun dirençler acacılığıyla yarıiletken röleyi sürmek gerekli. Her zaman çalışacak olan budur. Yarıiletken röle yerine mekanik röle kullanmak daha ucuzdur. (mekanik röleye paralel diyot, anahtar ömrünü ve arkı azaltmak için RC devresi gerekecektir)

Ancak her koşulda 220 Volt gibi yüksek voltaj kulanılan devrelerde çok özenli davranmak gerekir çünkü bir dikkatsizlik veya ihmal bilgisayarınıza zarar verebileceği gibi size veya kullanıcılara da zarar verebilir.

Kolay gelsin!