Win XP , 2000 ve nt işletim sis. seri ve paralel port açm

Başlatan mhk, 01 Haziran 2003, 03:34:37

mhk

Sevgili arkadaşlar uzun süredir win ME işletim sistemi ile çalışıyordum. XP ye geçtiğimde paralel ve seri portun çalışmadığını XP yi uzun uğraşlar sonucunda kurduktan sonra farkettim:) İnternette araştırma yaptım lakin sanırım yanlış arama yaptığım için bulamadım. Eğer bu konu hakkında bilgisi olan varsa, XP windows 2000 ve nt de bu port sorunlarını yada portları açma programları yada yamaları varsa bildirirseniz sevinirim. Hepinize iyi çalışmalar.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Erol YILMAZ

Nt tabanli isletim sistemlerinde portlara erisim icin bir seyler yapman gerekiyor.
Mesela Mplab xp'de de calisiyor. Ve picstart plus 'a ulasabilmesi icin portlari acmasi gerek. İstersen islemlerini bir de Mplab calisirken dene. Kolay gelsin...

mhk

Teşekkürler Erol. Yeni bilgisayarımı kurabilirsem bunu deneyeceğim. Lakin yinede Win XP yada Win 2000 de portlara ulaşmanın bir yolu bir programı olmalı diye düşünüyorum. Eğer rastlarsan ve bana yazabilirsen sevinirim. İyi çalışmalar.

Libertador

Selam. XP'de calisirken pic programlama kartlari ile (seri port) ilgili herhangi bir problemle karsilasmadim. Yalniz visual basic veya c ile paralel porttan cikis almak veya giris yapmak mumkun olmadi. Onun icin de C ve Visual Basic icin birkac library buldum. Tabii yeni fonksiyonlara alismak biraz zor oluyor.
Herneyse, seri ve paralel porta ulasima olan engeli direk ortadan kaldiran bir programa rastlamadim. Ben de yaklasik bir ay boyunca aramistim.

birumher

Öyle bir program var. XP ve 2000 için dediğiniz olayı ortadan kaldırıyor. Evde yüklü eve gidince bakacağım linkini gönderirim
Birkan.Herguner

mhk

Teşekkürler sağol. Bende birkaç tane buldum ama deneyemedim. Sanırım dlportio dosyasıydı .

birumher

Evet
http://driverlinx.com a giriyorsun
oradan Downloads in altından çekebilirsin.

Windows 95/NT Port I/O Driver diye geçiyor. Ben XP de kullanıyorum ve çalışıyor.
Birkan.Herguner

Libertador

Link icin teşekkürler. Simdi indiriyorum. Anladigim kadariyla baska bir library'e gerek kalmiyor. Yani C'de <dos.h> 'taki fonksiyonlari kullanabiliriz.

emreoz

Bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum ve linktedi dosyayı indirdim ama faydası olmadı olmassa tekrar deneyim bu arada bunun nedeni micro$oft nt sisteminin kernel'ını paralel porta ulaşamayacak şekilde tasarlamış bu yüzden paralel porta ulaşmak için ek programlar gerekiyor. Nede olsa güvenli işletim sistemi   ;)

Libertador

Ben bunu basarmistim. Daha sonra da gerekmediginden uzerinde durmamistim. Simdi tekrar deneyeyim dedim olmadi. Linkteki dosya ile de basaramadim. Dlportio ile yaptiklarimda c de derleme hatasi veriyor.

tomcat

ben 2000 kurduktan sonra aygıt yöneticisi portlarımda problem olduğunu gösteriyodu Bios update i ile bu problemi çözdüm eğer yazılım ile portlarını kontrol etmek istiyosan
bunun için inpout32.dll ihtiyacın olacak google dan arat bulursun

bmutlu

Arkadaşlar aradıklarınızı bir de bu siteye bakın http://www.internals.com propic2 XP versiyonu bu sitedeki dosyaları kullaniyor.