Atmel programlamayı öğrenmek için yardım

Başlatan muat, 19 Ekim 2006, 22:13:49

muat

unsigned int a=0; 
a=a|ADCH; //ADCH a ya yazılıyor
a=a<<8; //a 8 basamak kaydırılyor
a=a|ADHL; //ADHL a ya yazdırıyor

burayı bu şekilde anladım doğru mu?

engin_

Evet doğru.

C öğrenilmesi zor bir değil. Türkçe kaynak bulmakta zorluk çekmessiniz. Öncelikle temel düzeyde C öğrenmeniz lazım.

Böyle kolay felan dedim ya gerçi bunun böyle olmadığını 10 yıllara varan bir mazi sonucu artık C'yi tam olarak öğrendiğini söyleyen üstadlarda var.

Şahsen C ile ilgili 3 kitap okudum daha C'yi herşeyiyle kullanmış değilim. Ayrıca daha öğrenmem gereken çok şey var.

Bu durumda sizin en azından bir kitabı baştan sona okumanız gerekiyor. Yoksa bu şekilde ilerlemek pekte sağlıklık değil.

muat

şu anda katıldığım bi proje için c ye ihtiyaç duyuyorum, ve bu projenin 2 ay sonra bitmiş olması gerekiyor, bu nedenle c ye ortadan daldım.
Yanımda c öğrenen arkadaşlar da var, onlar en baştan başladı, fakat ben biraz aceleciyim, ve bu da işlerin kolaylaşmasını sağlıyor. Çünkü  ben büyük adım atmak isterken yaptığım hataları, onlar düzeltiyorlar. Ve birlikte çözmezsek buraya yazıyorum. Bu proje bittikten sonra c'ye yeni baştan başlayacağım.

muat

Ya bende hazır bir kit var, bunun lcd ekranında bir şey göstermek istiyorum, bunun için fonksiyonlar falan hazır olarak bulunuyor. Fakat nasıl kullanacağımı bulamadım.  

Açıklamada yazanları bunlar, almanca oldukları için türkçeye çevirdim:
void lcdInit(void); //Bununla lcd kuruluyor
void lcdHome(void); //Kursor lcd nin sağ üstüne geliyor
void lcdClear(void); //Lcd yi temizliyor
void lcdGotoXY(u08 row, u08 col); //Kursoru istenilen yere götürüyor
void lcdDataWrite(u08 data); //Karakteri lcd ye gönder 
rprintfInit(lcdDataWrite); // lcd ye çıktı gönder (bunu bu şekilde anladım, yanlış olabilir

şimdi  ben bunlarla lcd de i değişkenini göstermek istediğimde nasıl bir yol izlemeliyim, hangilerini kullanmalıyım. Lcd yi kurmayı falan anladım, ama kursoru nasıl hareket ettireceğimi ve değişkeni nasıl yazdıracağımı anlamadım. Bir de "u08" in genel bir anlamı var mı

bu da kütüphane de lcd ile ilgili olan kısım:
http://www.rafb.net/paste/results/IaqH3r35.html

muat

Yazdığım programı hexe çevirmeye çalışırken, "undefined reference" şeklinde bir hata alıyorum böyle bir hatanın nedeni ne olabilir?