serial port terminal

Başlatan XX_CİHAN_XX, 09 Kasım 2006, 12:42:15

picusta

RJ45 soketinin bir tarafi SUBD9 değil mi?
PC'nde parallel port varsa onu logic analyzer gibi kullanmayi dene (TTL RS232 dönüsümüne dikkat).
Telemekanik dedigine göre protokol çözemeye çalisiyorsun? PLC programlama? Point to Point?

erkan614

evet protokol çözmeye çalışıyodum sonunda çözdüm :) (yaptığı hatayı buldum)

rj45 in öteki tarafı d9 değil yuvarlak 8pin resimdeki gibi

portmon ile sonunda araya gimeyi başardım delta dop panelin protokolu ile uğraşıyodum pc programında online similasyon var bire bir dop panel gibi com porttan çıkış veriyodu similasyondakini ascıı master gerçek panelide ascıı slave programladım pcden yazdığım bilgiyi panelden gördüm.

aslında deltanın protokolünü biliyodum sitesinde pdf'si
http://www.delta.com.tw/product/em/control/plc/download/software/DVP_%20communication%20Protocol.doc
de var ama seri porttan veri gönderen program (advantec serial port) son gönderdiğim iki wordu string modunda gönderemiyorrmuş :evil: hex (0D) ve (0A) bende niye haberleşemiyorum diye kafayı yiyodum az daha  :?

şimdi sıra pic programına geldi güzel bi modbus ascıı programı yazmam lazım :)

bu arada deltadaki teknik servis "serial port bench v2.xx" diye bi programla hiç bir çakışma olmadan haberleşmeyi yapmıştı CR(0D) LF(0A) karakterlerinide rahatça girdi bide bu program fazla gelişmiş değil diye not düştü :) o programı bulamadım bitürlü :?:

mistek

Mikroişlemciden 115200 baudrate ile gönderdiğim veriyi hyperterminalden okuyorum ancak aradan 4-5 saniye geçtikten sonra iletişim duruyor hyper terminal kilitleniyor. İşlemci sorunsuz çalışmasına devam ediyor ancak hyper terminal yenilemiyor. Portu kapatıp tekrar açıyorum yine 4-5 saniye sorunsuz çalışıyor sonra yine takılıyor ve bu böyle devam ediyor.

Eltima serial port monitor programını indirdim onunla denedim aynı durum ondada söz konusu. Sebebini bi türlü çözemedim. İşlemciden her 100ms de bir veri geliyor bu süreyle ilgili bir problem olabilir mi?
Akış denetimi yok, stop biti 1, parity biti yok, data bits 8.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R