24 Ekim 2020, 17:41:27

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Plastik parça tamiri ?

Başlatan Göktuğ, 10 Aralık 2006, 01:34:22

Göktuğ

Evdeki telefonun resimlerde gordugunuz parcası kırıldı.Bu parca telefonun acık olup olmadıgını anlayan butona basıyor.  Telefoncuya gittim bu parcanın benzerini bulabilirmiyim diye. Adam aynısını bulamayız dedi. Tamir için 5 ytl isterim deyince biraz kafam bozuldu. Onun yapacagı tamiri bende yapabilirim dedim. Ayrıca 1 hafta once 9.9ytl ye bir adet telefon almıstım.

Merak ettigim bu parcayı duzgun bir sekilde birleştirme nasıl yapılabilir?


SENAY

japon yapıştırıcısıyla önce bir yapıştır. Daha sonra gözükmeyen alt tarafına ince toz(sigara külü,un gibi yapışkanı emen bişey olsun)  gibi bişeyler dök kırık kısmna. Ondan sonra tozun üzerine tekrar japonu dökersen taş gibi olur.

elektro_ery

Kuvvetli japon yapıştıcıları oluyor tüpde diğerlerinden biraz büyük onunla yapabilirsin veya normal japon ilede sigara külü veya karbonat ilavesi ile dahada kuvvetli hala getirebilirsin olmadı çeşitli yapıştırıcılar var onlarıda kullanabilirsin

İyi Çalışmlar
[/URL]

Göktuğ

Yarın kuvvetli bir japon arayayım. Deneyecegim. Ancak kırığın tam birleşme yerinden olması beni dusunduruyor.

Analyzer

Selam,

Malzeme ABS gibi görünüyor. Loctite'ın 401'i var. Onunla yapıştırabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

yalnayak

eger bu sert plastikse sigara kulu ve japon yap. uygulamasi cok saglam olur ama cok cirkin bir goruntu veriyo.eger goruntu o kadar onemli değil ise pudra ile japon yap.daha temiz.malzemede ayni renkte oldugu icin cirkinligi onleyecek.
-japon yap,kirik taraflara sadece yuzeysel olarak surulmeli
-kesinlikle fazla surulmemeli
-her iki tarafinda her yerine temas ettirilmeli,kuru yer olmamali
-sonra yuzeyler birlestirilip SIKICA en az 2dk. kipirdatmadan beklenilsin
-parcalarin birlestigi yerlerden disari cikan japonun ustune pudra parmak ucuyla yedirilsin.(parmaklarada yapisiyo ama cikiyo)
-ustune tekrar japon damitilacak ama gozlere dikkat edin.dumani ve kokusu elem verici oluyo
-sonra puturlesen yerler ege,torpu gibi aletle ince ince alinirsa daha guzel bi gorunum elde ediliyo.

bu arada hocam alacaginiz kucuk japon yap.kucukleri tanesi 1 ytl ve dolu ciksa dahi yetmeyecek en az 2 ad.gidecek.
buyuk boylarin fiyati 5-7 ytl arasinda. elleriniz kesinlikle sigara kulu kokacak yada pudra yapisacak..
aslinda bence 5 ytl uygun bi fiyatmis ama deneyim olarak kesinlikle sizin yapmaniz faydali.
kolay gelsin
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

stlg

Benim onerimse, once kırılan yeri kaliteli bir japon yapıştırıcıyla yapıstır ,daha sonra led tellerine benzer  sert ince teli z seklinde buk
ve bu teli havyanın ucu ile ısıtarak kırılan yeri tam ortalayacak sekilde bastır, bir kac yuzunden bu işlemi yaparsan cok dayanıklı olur uzerine istersen yeniden japon yapabilirsin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Fixxer

ABS plastikten anlarım biraz japon uylularsan çok çabuk kırılır en mantıklısı biraz  klaraform sürüp yapıştırmak en ii sonuç buuu ;)
...............................

salim ALTIN

merhaba

Alıntı yapılan: "Fixxer"ABS plastikten anlarım biraz japon uylularsan çok çabuk kırılır en mantıklısı biraz  klaraform sürüp yapıştırmak en ii sonuç buuu ;)


Kloroform peksilerin yapıştırılmasında kullanılır biliyorum. Bu malzeme aynı yapıda ise bu öneri doğru. iyi sonuç verir.
Ama japon ile yapıştırmak istersen, japon yapıştırıcı KARBON esaslı (sigara külü gibi, karbonat gibi.) malzeme ile birleşince kemiksi bir yapı oluşur.
Önce parçayı japon ile yapıştır. sonra uygun yere tekrar japon yapıştırıcı damlat ve üzerine az miktar KARBONAT TOZU - YEMEKLİK KARBONAT dök. Bu şekilde KALSİYUM KARBONAT-SODYUM KARBONAT içeren toz ile istediğin kadar kalınlık sağlarsın sonra ince bir zimpara ile şekil verebilirsin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

murbay

Kırtasiyeden PATTEX yapıştırıcı al. Bu arada herkes Japon yapıştırıcı diyor. Geçenlerde birine baktım Türk Malı. Bir şeye isim takarken milletçe daha bilinçli olmalıyız...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

esco

404 Plastik- Çelik Adı üstünde yapıştırdığın yer çelik gibi sağlam olur. Bu malzeme çok tutulmuyor iki nedeni var 1. si kuruma süresi çok uzun 48 saat gibi. 2. si bu sürenin bilinmemesi. :)

uygulaması:
2 ayrı tüpteki yapıştırıcı uygun miktarda 1-1 oranda karıştırılır. karışım yapışacak alanlara sürülür. sonra parçalar sıkıca birleştirilerek sabitlenir. (bir mengene yada tel ile boğarak) 48 saat sonra artık ordan bir daha kırılmaz...

Sağlam bir çözüm fakat sabır ister...

Göktuğ

404 japon yapıstırıcı turk malı. Ve yemeklik karbonat kulandım. Denildigi gibi kemikleşti. Ust kısımda olusan kabarıklıgı malzemeyi yerine oturtmak için traşladım. Su anda cok guzel calısıyor..


   

Fikir veren herkese teşekkurler..

aster

Alıntı yapılan: "stlg"Benim onerimse, once kırılan yeri kaliteli bir japon yapıştırıcıyla yapıstır ,daha sonra led tellerine benzer  sert ince teli z seklinde buk
ve bu teli havyanın ucu ile ısıtarak kırılan yeri tam ortalayacak sekilde bastır, bir kac yuzunden bu işlemi yaparsan cok dayanıklı olur uzerine istersen yeniden japon yapabilirsin kolay gelsin


konu geçmiş ama benim önerimde stlg arkadaşın dediği yönde olacaktır
ben kısaca dikiş atma derim, teknik aynı, ZZZ şekli verilmiş teli plastiğin içine gömdükten sonra havya ile görüntüsü bozuk kısımları rutuşlayın bir daha oradan kırılmıyacaktır.

Doktorlar, kemikte kırılan yer kaynayana kadar içine platin koyalar
bu tekniği bizden öğrendiler