110V DC --> +-24V

Başlatan Tenir, 27 Aralık 2006, 15:08:13

Tenir

Selam arkadaşlar,

Benim 110V DC girişten +-24 Volt ile çalışan bir devreyi beslemem gerekiyor. Bunun için nasıl bir yol izleyebilirim. Yalnız şöyle bir sorun var: devrede DC ground ile şebeke nötürü birleşiyor.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

otm

DC giriş dediğiniz nedir?elinizde 110VDC bir kaynak var ve bununla +-24vdc bir cihazımı besleyeceksiniz.Akım 750ma geçmiyorsa regulator entegre (TL783 gibi) kullanabilirsiniz(2 adet)

timpati

arkadaş

Alıntı Yapdevrede DC ground ile şebeke nötürü birleşiyor

demiş, ortada bir şebeke nötrü varsa aynı zamanda bir dc giriş olmamalı, sanırım 110Vdc ifadesi yanlış yazıldı.

110Vac bizde yok, trafosu bulunur mu onu da bilemem, normal 220 girişli trafolarla basit bir çözüm var:

220Vac giriş ve 2*24Vac çıkışlı trafonun primerine 110V verirseniz, çıkışta 48 yerine 24 volt alırsınız, bunu doğrultup regüle ederseniz, olur biter.
why mr. anderson, why ?

Tenir

110V DC de bir yanlışlık yok. Bu cihaz bir ölçü aleti ve şebekenin bazı parametrelerini ölçüyor. Bu nedenle devre groundu ve şebeke nötrü devre içinde birleştirilmiş. cihaz beslemesini 110V DC çıkışlı DC hattan alacak.

timpati

çekilecek akım ne kadar, ya da güç belli mi?
why mr. anderson, why ?

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "timpati"arkadaş

normal 220 girişli trafolarla basit bir çözüm var:
220Vac giriş ve 2*24Vac çıkışlı trafonun primerine 110V verirseniz, çıkışta 48 yerine 24 volt alırsınız, bunu doğrultup regüle ederseniz, olur biter.

Normal alçantan tip trafolar dc den dc düşürüyor mu, eminmisiniz ?
ben daha önce trafolarla bikaç çalışma yapmıştım dc yi anahtarlayarak ac gibi vermedikçe trafodan birşey çıkmıyor zaman içinde değişimler olduysa bilmiyorum   :D  hem ölçü aletlerinin yüksek akım çekmesi mantıksız geliyor bana, ölçü aletlerinin hatasız ölçüm yapabilmeleri hatta ettikleri etkinin çok çok düşük olması ile mümkündür. yoksa ölçmün bir anlamı kalmaz, çünki alet hatta kendisi yük bindirmiş olacağından sonuçları doğru bulamayacaktır. TL783 fikri iyi görünüyor 125 Volta kadar giriş çıkış olanığı var, bende geçenler de 2 tane temin ettim, güzel ve kolay bir çözüm..
Software and Hardware Design...

Tenir

çekilecek akım 100mA civarında

timpati

hayır ben o trafoyu ac gerilim için önerdim, girişin kesinlikle dc olduğu sonradan ortaya çıktı, neyse...

alternatif çözümlerden birinin şeması aşağıda:

girişte yaklaşık 30mA kadar bir akım için aşırı akım koruması var, istenmezse kaldırılabilir ya da R1 direnci
I=V/R=0.6/R denklemine göre değiştirilebilir.
why mr. anderson, why ?