09 Temmuz 2020, 21:21:49

Haberler:

Picproje Facebook Sayfası:  https://bit.ly/2pUitll


--

Başlatan FxDev, 04 Ocak 2007, 23:05:51

x-tol

Alıntı yapılan: "ismetelk"@x-tol
taş birazda bana geldi sanırım.
arkadaşa önerdiğim gazinin kütüphanesinde olan tez lisans bile değil hocam yüksek lisans tezi olarak yapılmış.
bu odtü de falan düzenlenen robot yarışlarınada liselerden ziyade üniversiteler katılıyo hocam. çizgi izleyen demişsiniz ama genelde sumo robot yarışları oluyo ve ben yapıyorum. uğraştınızmı bilmiyorum ama pek liselilerin yapabileceği kadar kolay bi iş değil bence.
sanırım bizim okullarlardan baya uzaklarda kalmışsınız, tabi insan üniversitelerden çok şeyler bekliyo ama söz yine dönüp dolaşıp bizim eğitim sisteminin çarpıklığına geliyo.
yanlış anlamayın aslında temelde fikrinize katılıyorum. ama bide türkiyenin gerçeği olan mevcut bi durum var ortada. hocaların çoğu ne biliyoki öğrenciler ne yapsın.
mesela bu sene bizim sınıftan bitirme tezi olarak basit bi güç kağnağı alan hatta onuda bana yaptıran arkadaşlar var.

Size değilde bu tür yarışmaları eleştirenler için söylemiştim.

z

Alıntımerhaba
Öncelikle kolay gelsin diyorum gerekli devreler verilmiş.
Ama söylemeden edemeyeceğim.Bu başlığa görünce sanırım lise 2 düzeyinde bir arkadaşımızın bu soruyu sorduğunu tahmin ettim.Fakat gazi üniversitesi kelimesi geçince(veya herhangi bir üniversite)tek keklimeyle şok oldum.

Bu tür çok basit uygulamalar var çünkü iki ldr+karşılaştırıcı+sürücü iki dc motorla bu tür birşey çok rahat birşekilde yapılabilir.
Aslında söylemek istediğim şey odtü veya diğer üniversitelerdeki genelde lise öğrencilerini katıldığı çizgi izleyen robot yarışması bu tip bir robot ile aynı zorlukta birşey.Bu tür yarışmalar hep eleştirilmişti(lise öğrencilerine yönelik olduğu halde).Bu tip yarışmalara hiç katılmadım.Onun için savunmuyorum.
Fakat üniversite düzeyinde bu tür projelerin yapılması ile şok oluyorum.

Bu konunun biraz dışında ama kendimi tutamadım özür dileyerek yorumlarınızı bekliyorumXtol, gercekten de kolay gorunuyor değilmi?

Aslinda hic kolay değil. Hatta bayagi bir zor sistem.

Peki bu sistem nasil oluyor da birine gore kolay birine gore zor oluyor?

Kolaydir gercekten de dediginiz gibi iki ldr+karşılaştırıcı+sürücü ve iki dc motorla yapilabilecek cok basit bir devre.

Zordur cunku sistemi modelleyip sistemin bazi kriterleri gercekleyecek sekilde ayarlanmasi yuksek duzeyde kontrol bilgisi dolayisi ile matematik alt yapisi ister.

Meslek lisesi mufredatini almis bir ogrenci icin cok kolay bir duzenektir.
Muhendislik egitimi almis bir ogrenci icin zordur.

Yuksek muhendis icin kim bilir ne kadar zordur.

Hatta bir prof uzerine kafa yorsa yeni bir ayar teknigi gelistirse Nobel bile alabilir.

Gordugun gibi bilgi seviyesi arttikca kolay gorunen seyler zorlasiyor.

Eger universite ogrencisi bu sistemi kurup calistirip isi bitiriyorsa ayip eder. O zaman gercekten lise talebesine verilecek isi cikarmistir. Eger sistemi beklendigi gibi davrancak sekilde ayarlamayi becermis ve bunu matematiksel olarak yapmissa o zaman aferini haketmistir.

Ayar demek bir trimpotu cevirip bir seyleri degistirmek kadar kolay değildir.

Ayni durum cizgi izleyen robot icin de gecerlidir. Cizgi izleyen robot muhendislik anlaminda basite alinacak bir konu değildir. Meslek lisesini en yuksek puanla bitirmis dahi olsaniz yuksek okula gittiginizde ancak 3.yada 4. sinifta bu sistemi tam olarak anlarsiniz.

Kolaymis gibi gorunen seyler aldaticidir.

Ziya

Alıntı yapılan: "FxDev"aslında ışığa göre hareket ettiği için ışık hangi taraftan fazla gelirse ona gönelicek sanırsam.ama sabah tekrar güneş doğduğunda yine onu takip edicektir ;)
Yatay hareketi sağlayacak her iki göz güneşi tam mı görecek yoksa kapalı bir kutuda ve çok küçük bir delikten geçen ışığın kırınımından mı yararlanacak?

En son batıya yönelmiş gözlere doğudan gelen ışık ancak yansıma ile olabilir. Bu durumda farklı yansımalar nedeniyle hiç doğuya yönelmeme ihtimali olabilir mi?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

KAZIMUGUR

Konu biraz soru dışına taştı zaten...
Ziya hocam,ilk mesajdaki sorunuz ,düşündürmek için diye düşündüm.
Bir gurubun çalışmalarını izlemiştim bir ara.
Yazayımda belki birilerine yol gösterir derken peşpeşe mesajlar geldi.

O ekip,belirli seviye altına düşmüş ışığı saatlede karşılaştırıp olası park pozisyonu için doğuya dönüp sabahı bekletmeye uğraşıyordu.

Güneşin belirli saatteki yeri belirli olduğuna göre ışığına yada mevsime ihtiyacımız olmamalı.Peki yerini hesaplasak devreye uygulayabilecekmisiniz deyince ilgilendiler.Bana lise3 de astronomi öğretişlerdi.Oğluma sordum o neki dedi.

Neyin kime zormu-kolaymı olduğu hususunda bunalmis ustanın sözlerinden sonra yazacak bir şey yok.

Bir ara benzeri problem, ezan saatleri ile ilgili konuşulmuştu herhalde...

x-tol

Tabi bu açıdan bakarsak herşeyi sıfırdan hesaplayıp kanıtlamamız ve daha iyisinin olmayacağına inandırmamız gerekir.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "Ziya"hiç doğuya yönelmeme ihtimali olabilir mi?


Devrede bir microcontroler kullanılırsa butun sorunlar cozulebilir. Ek olarak konacak bir rtc ilede zaman takip edilebilir. Zaman bilgisi elde olduktan sonra  konrtol edilecek sistem cok hassas bir sekilde calıstırılabilecektir.

Ayrıca yine devreye eklenebilecek bir 485 entegresi ile bina içerisinde bulunan bir pc ye ulasılabilecek ortam olusturulabilir.Pc ye ara ara baglanarak yada pc ara ara baglanarak cesitli data alısverişinde bulunabilirler. Boylece belki rtc ninde konması gerekmeyebilir.

Yine sadece mcu ekli bir devrede rtc ve pc baglantısı olmadan yazılabilecek programlar sayesinde gunes tespit edilebilir. Mesela her yarım saatte bir gunes taraması yapıp ısıgın en cok oldugu noktaya dondurmek saglanabilir.

Akla daha bir suru sey geliyor.
Bunların maliyetide 3-5 doları gecmez.

Muhendislikteki arkadaslarda bence devrenin yolladıgı bilgileri duzenleyip cesitli istatistikler cıkartan bir sistem tasarımı yapmalı. Orada yıllık olarak ne kadar enerji elde edilmiş, yılın hangi donemlerinde daha cok, hangi donemde daha az gibi bir seyle ugrasabilirler. Kısa zaman var denirse 1 haftalık donemi inceleyebilirler.Gunluk degişimler hesaplanabilir.

Ziya

KAZIMUGUR hocam, analog devre kurulduğu için gün batımından sonra düzeneği tekrar doğuya döndürmek işi biraz zor gibi göründü. Hele verilen şema ile bunu yapmak mümkün görünmüyor.

Mcu kullanılsa zaten sorun ortadan kalkar. En son güneşin doğduğu noktaya dönülür ve güneş doğduğunda hemen doğduğu konum belirlenip hafızada saklanır ve gün boyu güneş izlemeye başlanır. Gün batımında saklanan konuma dönülür ve güneş doğması beklenir, ...

ldr lerin önüne cam filtre vs koymak gerekiyor mu. ldr leri bilmediğim ve hiç kullanmadığım için öğrenmek amacıyla soruyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece gece lambasında kullanıldığını görmüştüm.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ismetelk

üstadlar yapmak istediğimiz düzenek şekildeki gibi bişey olmayacakmı. 4 köşedeki foto diyotlardan (yada ldr) alınan genlik seviyeri opmaplarla karşılaştırılarak hepsi eşit oluncaya dek yani sistem güneşe dik bakıncaya dek düzeneğin altına yerleştirilen iki motorla düzenek dönderilecek. sabah gün doğarken düzeneğimiz batıya bakıyo olarak kalsa bile foto diyotlara belli bi ışık seviyesi düşer ve buda belli bi gerilim demektir. düzenek batıya bakıyo olsa bile doğu taraftaki foto diyotlara daha fazla ışık düşeceği için sistem doğuya doğru doner taki foto diyotlardaki gerilim seviyeleri eşit oluncaya dek.
daha önce bunu yapmadım ama saat tutan devrelere veya extra düzeneklere gerek varmı. anlattığım şekilde zaten her an akrşılaştırma yapılacak ve karşılaştırma sonuçları şit olunca düzenek duracak bunuda her an yapacak sabah akşam yaz kış.

picusta

AlıntıYine sadece mcu ekli bir devrede rtc ve pc baglantısı olmadan yazılabilecek programlar sayesinde gunes tespit edilebilir. Mesela her yarım saatte bir gunes taraması yapıp ısıgın en cok oldugu noktaya dondurmek saglanabilir


Peki ya günes tutulmasi olursa?
Ezan saati, günes tutulmasi, dogus, batis saatlerini hesaplamak için çok güzel  açik kaynak bir program: Celestia
Kendisi aslinda yildiz sistemi simulatörü olup, yalnizca dünyada olan değil, günes sisteminde olan bütün gezegenler için konum, günes vs... hatta sadece günes sisteminde değil, Luyten 354-89' tildiz sistemindeki gezegenler hakkinda da bu bilgileri elde edebilirsiniz.
Astronomi ile azicik olsa bile ilgi duyanlarin mutlaka bilgisayararina indirmeleri gereken bir simülatör. Mars'ta günesin dogusunu izlemek bir baska...

z

Bazi arkadaslar yazilarinda liseli arkadaslarin kucumsendigini, bazi arkadaslar da gunes izleme sisteminin basit bir lise projesi oldugunu soylemisler, universiteli ogrencilere hatta yuksek lisan egitimi alanlara bu sistemin bitirme tezi olarak verilmesinin  egitim sisteminin ozru oldugundan bahsetmisler.

Konunun universite tezi olarak ele alinmasinda  kucumser tavirlar gordum.

Internette biraz arastirma yapilsaydi zaman zaman hayrani olunan Amerikan ve Avrupa universitelerinin de gunes izleme sistemini tez olarak ogrencilerine vermekle kendilerini ne kadar kuculttuklerini gorurdunuz.  :D

Bir sistem nasil modellenir TIKLAYIN

Olaylara bakis acisi cok onemli.

Son olarak gunes izleme ile ilgili bazi linkleri vereyim.

http://gershwin.ens.fr/vdaniel/Doc-Locale/Cours-Mirrored/Methodes-Maths/white/sdyn/s6/s6eintro/s6eintro.html

http://arri.uta.edu/acs/jyotirmay/projects/abstracts.pdf

http://www.bmf.hu/conferences/sisy2006/15_Elmer.pdf

http://www.luriecontrol.com/CFC/app11/App11TextFrame.htm#A11.3

http://www.aiaa.org/content.cfm?pageid=406&gTable=Paper&gID=40454

Gelisememizin asil sebebi olaylari kucuk gormemizdir, belki de tam tersi fazlasiyla karmasik gormemizden.

KAZIMUGUR

Ldr ya da diğerleri ,çiftler biraz açılı yerleştirilince komparatörün işi kolaylaşıyor.Köşeler yerine bir araya konulabilirler,yön ve yükselim için çift sistem-4 sensör.
Tabiat şartlarına karşı ve zaman zaman bakım gerekli.
Saat bilgisi ışık azalma ve kesintileri için gerekli.
Analog devrelerlede kolay,eleman sayısı biraz çoğalır o kadar.
İşlemci kullanmak ,sistemin diğer ihtiyaçları ve kendi kendine yetebilmesi için gereken donanımı kolayca kontrol edecektir.
MM5314 ler vardı,alarm çıkışı ile ışık bilgisi 4585 türü bir şeyle karşılaştırılıp park pozisyonuna dönülebilir,bir kaç limit switch ve RS flipflop yeter.
İlk gördüğüm,silindirik bir yansıtıcının eksenindeki cam borulu büyücek bir şeydi.
Ankara da gar ile otogar arasında arkada bir tren üst geçitinin oradalarda bir yerde idi semtin adını unuttum,o zamanlar MTE nin yeri vardı.Ldr ler 3-20 mm çap veya 10*30mm(örnek fuel-oil brülörü)olabiliyor.


Merak ettim,aramızda 1984 de MCU kullanan varmı.

z

84 yilinda Motorola MC6802 ile ugrasirdik. Ancak kodlari derleyecek PC dolayisi ile compiler vs olmadigindan islemcinin hex komut listesini ezberleyip programi hex klavyeden rama tek tek girerdik.

Neden sordun ki?

ismetelk

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bazi arkadaslar yazilarinda liseli arkadaslarin kucumsendigini, bazi arkadaslar da gunes izleme sisteminin basit bir lise projesi oldugunu soylemisler, universiteli ogrencilere hatta yuksek lisan egitimi alanlara bu sistemin bitirme tezi olarak verilmesinin  egitim sisteminin ozru oldugundan bahsetmisler.
.

hocam bilgi paylaşmak yerine boyle karşılıklı atışmak istemem ama yanlış anlaşıldığı için düzeltme yapayım.
o mesajımda ilk paragrafı dikkatli okursanız sizin sozlerinizi destekleyen tavırda olduğumu görürsünüz. projenin yüksek lisans tezi olması eğitim sisteminin kabahati diye bişey demedimki. ilk paragrafta bu iş yüksek lisans tezi olarak yapılıyo ve robotların yapımıda kolay değil diyerek bu işin lise projesi olduğunu savunan arkadaşa tavır göstermiştim.
diğer paragrafta hocalaradan baya dertliyim okulda (bilgisiz hocalardan)
bu yuzden okula ve hocalara üniversiteler üretim yapacağı yerde tüketim yaptığından sitem etmeye çalıştım. mesela türkiyede elektronik öğretmeni yetiştiren en iyi okul olarak bizim okul gösterilir ama bana göre durum içler acısı.

z

Ben sizin yaziniza istinaden yazmamistim. Bir kac kisinin yazisindan derleme yaptim. Birazda balladim.

Sonucta su an atistigimizi varsaydiginiz konu tartisilan gunes izleme konusundan cok daha onemli ve eminim basit kelimesi kullanilirken iki kere dusunulecektir.

Gelelim asagidaki duzenege.Eger biz duzlemde 4 sensoru koselere yerlestirirseniz baska hic bir duzenek olusturmazsaniz sonsuz uzakliktan gelen gunes isikleri sonsuz yakin 4 sensorde de hemen hemen ayni elektriksel degisimine neden olur.

A4 kadar bir kagidin sol alt kosesine minicik bir kare koyun.
Gunesi de  kagidin sag ust kosesine nokta olarak koyun.

Karenin koselerini dogrularla gunese birlestirin.
Cizgilerin hepside hemen hemen sensorlerle 45 derece aci yapar. Dolayisi ile sensorler esit isik alir. Farklari nerede ise sifir olur.

Fakat sensorler isik gecirmez kutularla kapatilip sadece tepeden isik almalari saglanirsa ise yarayacaktir.

ismetelk

hocam bence bu düzenekteki gibi bi sistemde güneş düzeneğin tam ortasına dik açıyla gelmediği sürece hiç bir zaman 4 sensorede eşit açıyla gelemez geometriye aykırı.
mesela şekildeki gibi olduğunu düşünelim 1. 2. hatta 3. sensor eşit açılı olabilir ama 4. sensor en azından 1. sensorle mutlaka farklı açıdadır. güneşi başka bir yere koyalım yine aynı şekilde en fazla 3 sensor güneşle aynı açılı oanbilir ancak biri mutlaka değişik bi açıyla güneşe bakacaktır. bütün sensörler birbiriyle karşılaştırma yapılacak olursa (6 farklı karşılaştırma) taki güneş sistemin tam ortasına dik açıyla gelene kadar. tabi sistem bi şekilde güneşe ön taraftan değilde arka tarafından bakarsa işler karışabilir.
birde tabiki hiçbir zaman teori pratikle tam olarak örtüşmez. sadece benim dediği gibi bir sistemin mutlaka bi çok eksiklikleri olacaktır. onlarıda deneme yanılmayla çözebiliriz bence.