Rezonans Deneyi

Başlatan Analyzer, 10 Ocak 2007, 08:49:54

Analyzer

Selam,

Fizikteki en önemli olaylardan birisi olan rezonans ile ilgili ilginç bir video :

http://www.youtube.com/watch?v=IhN-VvHRrYk

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ismetelk

bu nasıl oluyor çok merak ettim

teknikelektronikci

süper bir sey bu nasil yapiorlar hakiketen?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aslan_korhan

Aslında denemesi zor değil.
Bir tane geniş band hoparlörü bir metal plakanın altına koyun ve bunu bir amfi üzeriden bilgisayara bağlayın.
Üzerine nasıl bir made koydular bilmiyorum ama çok önemli değil. Pirinç bile olur  :) Ne kadar ufak tanecikli olursa o kadar iyi.

Bilgisayardan ise 10-20000Hz arasında sinyal veren bir program ile bu sesleri çıkarın.
Bu tür program baya var.
Sinüs, karedalga gibi farklı sinyallerde deneyerek baya ilginç şeyler olur.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Ziya

üstteki levha üzerinde duran dalgalar oluşuyor ve üzerindeki beyaz toz ona göre şekil alıyor.

Şu nasıl? http://www.youtube.com/watch?v=D2tHA7KmRME&mode=related&search=

veya bu http://www.youtube.com/watch?v=PDwvRldgbNA&mode=related&search=
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

aslan_korhan

Birincisini anladımda ikincisini pek anlayamadım...
Yani Resonanz ile ne gibi bir alaksı var?
Ama yinede ilginç.

Ziya

Aynı sayfada bulunan listedekilere bakmıştım. Link karışmış olabilir. Bir B52 türü bombardıman uçağının kanatları salınıma başlıyordu. Sonradan (herhalde plaplarla) rezonans olmadan salınımı söndürüyorlardı.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

aslan_korhan

1831 yılında İngiltere Broughton'da bir tabur asker bir köprü üzerinden tek adım geçerken bir köprü çökmüştü.
O günden beri askerler köprüden tek adım olarak geçmezler.
Köprü resonanzsa gelebileceğinden yıkılma olabiliyormuş çünkü...

Ayrıca 1988 yılında Avusturyadaki bir kilisede 20-30 kişilik bir çocuk korosu şarkı söylerken tavandan sıvalar dökülmüş. Bu olay sadece söyledikleri parçanın bir kısmında meydana gelmiş. Yani sıvaların resonanza geldiği frekansta...

Böbrek taşları bile artık ultrasonik frekanslar ile parçalanıyor. Taşların resonanza gelmesi sağlanıyor ve bu şekilde parçalanıyorlar...

ground

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"1831 yılında İngiltere Broughton'da bir tabur asker bir köprü üzerinden tek adım geçerken bir köprü çökmüştü.
O günden beri askerler köprüden tek adım olarak geçmezler.
Köprü resonanzsa gelebileceğinden yıkılma olabiliyormuş çünkü...

Ayrıca 1988 yılında Avusturyadaki bir kilisede 20-30 kişilik bir çocuk korosu şarkı söylerken tavandan sıvalar dökülmüş. Bu olay sadece söyledikleri parçanın bir kısmında meydana gelmiş. Yani sıvaların resonanza geldiği frekansta...

Böbrek taşları bile artık ultrasonik frekanslar ile parçalanıyor. Taşların resonanza gelmesi sağlanıyor ve bu şekilde parçalanıyorlar...

ilk olay ya şehir efsanesi (rezonans denecek kadar ) yada köprü çöktüğü zaman bu çöküşü tetikleyecek şeyler gerekiyordu..  Çünkü hasarlıydı.. :)

Şaka bir yana..

Rezonans çok önemli bir kavram aslında tüm insanlık için.

Fakat bu an için olaylarda bir simetri yada eşitlik gerekiyor diye biliyorum..

Hücrelerde , kimyasal tepkimelerde (farklı tür rezonanslar) bile bu kavram var.  Atomun parçalanmasında bile (ziya hocama sormakta fayda var) belki bu rezonans olayı bi şekilde mevcuttur..

Çevremizdeki hemen hemen her sektörde bi türeviyle karşılaşılır. Bilimin temel taşlarından biri..  

Öyleki büyük üstad nikola tesla bu rezonans olayı ile kafayı tırlatmaya , telepati üzerine çalışmaya başlar.. Belkide bunun sayesinde birçok çalışmayı sonuçlandırdı kim bilir.. :)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Ziya

Alıntı yapılan: "ground"Atomun parçalanmasında bile (ziya hocama sormakta fayda var) belki bu rezonans olayı bi şekilde mevcuttur..
Her atomun kendine özgü imzası vardır. Her izotopun da öyle. Atom çekirdeği belirli enerjilerde nötronları yutma olasılığı anormal derecede artar. Hatta o enerjiden biraz fazla enerjide bu olasılık çok çok düşer. Atomun çekirdek ağırlığına göre bu olasılıklar (tek atom için) yüzlerce olabilir ve aynı türden her atomda bu bölgeler aynı, farkıl türde atomlarda farklıdır (imza dediğim budur). Resonans bölgesi denen bu bölge 1 eV ile 100 keV arasında olabilir.

Nükleer reaktörlerde bölünme için nötronların yavaşlatılması gerekir. Yaklaşık 10 MeV tan 0.01 eV a kadar. Bu yavaşlama nötronun bulunduğu ortamdaki atomlarla çarpışarak gerçekleşir. Yavaşlatıcı maddeye moderatör denir. Su, ağırsu, grafit vs. günümüzde kullanılanlardandır. Nötron moderatörle çarpıştıkça enerjisi azalır. Plutonyum üretmek için yakıt/moderatör oranı yükseltilirken güç üreten nükleer reaktörlerde resonans bölgesi enerjilerini karşılık gelen  enerjilerde nötron yakıta ulaşmaması gerekir. Genelde ticari reaktörlerde 0.85 civarındası (resonance escape probability) bu bölgeyi atlayarak yakıta ulaşır ve bir kısmı bölünmeyi sağlar. Yoksa rezonans bölgesi parazit yutucu görevi görür ve nötron ekonomisine olumsuz katkı yapar. Bu da zincirleme reaksiyonu azaltıcı etki yapar.

ismetelk

nikola tesla bu rezonans sayesinde dünyayı ikiye bölebilceğini iddia etmiş hatta denemeler bile yapmış. deneme yaptığı yerde ufak çaplı bi deprem bile gerçekleştirmiş  (bi kitapta okumuştum.)