Tristörün geytine eksi gerilim gelirse kesime gidermi?...

Başlatan remzi, 03 Şubat 2007, 14:00:39

remzi

Arkadaşlar bugün yaptığım çalışmada rastgele farkettim tristör iletimdeyken geytine -5mV gelince tristör kesime gitti. Trsitörü kesime götürme yöntemleri arasında böyle bir yöntem varmıydı acaba hatırlayamadımda...

herkese kolay gelsin...

hayırlı işler...

XX_CİHAN_XX

Anod ile gete arasına ters yonede gerılım verdıgınde kesıme gıdıyor sanırım ama okadar kucuk voltaj ıle kesıme gıtmesı anormal.Yanlış olcum yapıyor olmayasın...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

remzi

suphi

katod akımı = geyt akımı + anod (yük) akımı

muhtemelen yükünüz çok az akım çekiyor. ters geyt gerilimi verdiğinizde geyt akımıkesildiği için katod akımı Tutma akımının altında kalıyor  ve tristör kesime gidiyor

remzi

evet dediğin gibi tristörden 12-13mA arası bir akım geçiyor. herhalde o yüzdendir. Zaten problemi çözdüm. Geyte seri bir 1n4148 bağladım. Sorun ortadan kalktı...

teşekkürler...

kolay gelsin...

KAZIMUGUR

Bazı thristörler,özellikle küçük güçlerde, gate'inden "söndürülebilir".

SENAY

tristörünün kesime gitmesi normal. Geyte ters gerilim vermek zaten tristörü durdurma metolarından birisidir.

z

Yanlışın var. Sıradan tristorler gate den sondurulemez.  

Dediğin gibi gate den durdurulabilen tristörlere GTO denir. Bu tristörleri susturmak için de 5-10mA yetmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibrsel

Geyt ucuna uyguladığın gerilim Katod geriliminden daha negatif olduğu için kesime gidiyor olabilir..

SENAY

Alıntı yapılan: "bunalmis"Yanlışın var. Sıradan tristorler gate den sondurulemez.  

Dediğin gibi gate den durdurulabilen tristörlere GTO denir. Bu tristörleri susturmak için de 5-10mA yetmez.

Hocam yalnışım olduğunu hiç sanmıyorum. Sıradan tristörlerin geytine katottan daha negatif bir gerilim uygulandığında durdurulabilir. GTO olmasına gerek yok.

z

Dediğiniz gibi olsaydı GTO üretimine ihtiyaç kalmazdı.

Tristörün anodu katoduna göre negatif yapılır ve akımın sıfıra düşmesi beklenirse tristör devreden çıkar. Dil sürtçmesi olupta gate ile anodu karıştırmış olabilirmisiniz?

SENAY

Hocam ben bizzat gördüğümü söylüyorum. Tristörün katoduna +5V ver anoduna bir led ve dirençle +12V'a bağla. Geytinede 200 ohm bir direnç bağla. Ondan sonra tristörü iletime sok sonra bu direnci şaseye ver sonucu sen gör. Bu dediğim yüksek akım çeken devrelerde çalışmaz ona bir itirazım yok. Ama bu şekilde tristör durdurulur.

z

Tristör, üflediğimde kesime gidecek kadar akım taşıyorsa bir şey diyemem.
(O tip uygulamalarda SR FF daha iyi olur)

Tristör diyince aklıma dolu dolu akım uygulamalarının anahtarlama elemanı geliyor. Bu şartlardaki bir tristörü yalıtıma geçirmek hele hele istenilen sürede kesime götürmek başlı başına bir iştir.

remzi

Bence de yüksek akımlı tristörlerde Geyt ten ne verirsen ver kesime gitmez. Fakat benim denediğim tristör zaten 800mA lik bir tristördü ve üzerinden 12-13mA kadar bir akım akıyordu. Düşük akımlarda geyt ten kesime götürülebilir.( Denedim oldu). Ama yüksek akımlarda kesinlikle Kesime gitmez...

Herkese hayırlı işler...

mytap

Tristörü herhangi bir anda kesime götürmek için zorlamalı komitasyon metotları uygulanır. Bir kere iletime geçince alternans yön değiştirene kadar iletimde kalır. 50Hz lik bir şebeke için, SCR'yi gateden susturmak için minumum 10ms zaman geçmesi gerekir ki, anahtar olarak kullanalım. Bu zaman aralıklarını daha aza indiremezsiniz. Taki komitasyon metotlarını kullanana kadar. Sizin devrede gateden sinyali kesince 10ms gibi bir zaman sonra zaten kesime gidecektir. Bu sizi yanıltmasın?
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------