Dokunmatik Ekran Tasarımı

Başlatan blackadmin, 09 Şubat 2007, 14:17:12

blackadmin

Slm arkadaşlar.
Benim size sorum Dokunmatik Ekran tasarımı ile ilgili olacak.
Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim.Dokunmatik ekran yapımı tasarımı ile ilgili İngilizce-Türkçe döküman kitap arıyorum.Ancak fazla bir yol kat ettiğim söylenemez.
Bu konuyu araştıran ya da bilgisi olan arkadaşlardan yardım almak istiyorum
Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

tormurat

http://www.dmccoltd.com sitesini incele. Touch paneller, modüller,entegreler mevcut...

INFINITY

Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

blackadmin

tormurat ve INFINITY yardımlarınız ve alakanız için teşekkür ederim arkadaşlar.Verdiğiniz linkleri inceledim ve incelemeye de devam edeceğim benimde bulduğum bayağı link var.Gerçekden zor ama sınırları zorlayan bir teknoloji.

Aslında dokunmatik ekranın çalışma mantığı çok basittir.
Ekran 2 kısımdan oluşuyor kabaca.Üst kısımda (kalemle yada parmakla seçilen kısımlar) filimle kaplı oluyor.Alttaki kısımda ise ekran kabaca cam olur.

Biz ekrana basdığımızda-dokunduğumuzda üst kısımdaki elektron katmanlar alttaki cam ile tema ediyor.Böylece basılan nokdada bir potansiyel elektrik oluşur.

İşte bu noktadan sonra olaya devre giriyor ve devrede bulunan kontral kartı potansiyel elektriği algılayarak ve bulduğu koordinatı bilgisayara aktarır.

Şimdi arkadaşlar yapılması gereken önce katmanlı bir ekran satın almak sonra ise devreyi oluşturarak bilgisayara bağlamak.

Mutlaka aramızda bu işle uğraşmış ve kafa yormuş belki de birşeylşer başarmış arkadaşlarımız vardır.

Yardımlarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum

Esenlikler

ise

film tabaka 2 katmandan oluşuyor. genelde resistif çalışıyor(bazıları sıvı). dokunduğunuz noktada X ve Y noktaları birleşimi gerçekleşiyor. seridirenç gibi olduğundan  x+x- ve y+y-  ayrı ayrı elektrik vererek poziyon belirleniyor .

blackadmin

Alıntı yapılan: "ise"film tabaka 2 katmandan oluşuyor. genelde resistif çalışıyor(bazıları sıvı). dokunduğunuz noktada X ve Y noktaları birleşimi gerçekleşiyor. seridirenç gibi olduğundan  x+x- ve y+y-  ayrı ayrı elektrik vererek poziyon belirleniyor .

Devre o pozisyonları işlliyor ve okuduğu koordinatta belirtilen bir işlem varsa işlemi gerçekleştiriyor veya PDA uçlu kalemle işaretlenmişse o koordinattaki pixelleri yakıyor yani ekrana yazı yazıyor.

Önemli olan ise elektronik devreyi yapmak ve ekranla tümleşik olarak kullanır hale getirmek.